Diyar-i Türk

İLK ZİYARET TABİ Kİ YAVRU VATAN’A

65’inci hükümetin TBMM’de güvenoyu almasının ardından ilk yurtdışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve heyetini Ercan Havalimanında, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, komutanlar, bazı bakan ve milletvekilleri karşıladı. Yıldırım’ı karşılamak için düzenlenen resmi törende ilk olarak İstiklal Marşı okundu, ardından Başbakan Özgürgün […]

Bu Haber 02 Haziran 2016 - 2:43 'de eklendi ve 1027 kez görüntülendi.

İLK ZİYARET TABİ Kİ YAVRU VATAN’A

65’inci hükümetin TBMM’de güvenoyu almasının ardından ilk yurtdışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve heyetini Ercan Havalimanında, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, komutanlar, bazı bakan ve milletvekilleri karşıladı.

Yıldırım’ı karşılamak için düzenlenen resmi törende ilk olarak İstiklal Marşı okundu, ardından Başbakan Özgürgün ile TC Başbakanı Yıldırım tören mangasını selamladı. Yıldırım’ın heyetinde; Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da yer aldı.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Başbakan Hüseyin Özgürgün ile birlikte Boğaz Şehitliği’ni gezerek, kabirlere çiçek bıraktı ve dua etti.Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Hüseyin Özgürgün ile birlikte Boğaz Şehitliği’ni gezerek, kabirlere çiçek bıraktı ve dua etti.Ziyarette, Şehitlikteki anıta çelenk kondu, saygı duruşunda bulunuldu.

Yıldırım’a, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktas, Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs’la İlgili Koordinasyon İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile üst düzey yetkililer eşlik etti.TC Başbakanı Yıldırım, Şehitlik Özel Defterine şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz,
Kahraman Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi uğruna canlarınızı düşünmeden feda ederek mukaddes şehadet mertebesine eriştiniz.

Yüce Türk Ulusu’nun şanlı tarihindeki müstesna yerinizi aldınız. Kıbrıs Türkünün özgürlüğüne kavuşarak barış, güven ve istikrar içinde yaşaması için gösterdiğiniz büyük fedakarlık her zaman minnet ve şükranla hatırlanacaktır. Bu duygularla Büyük Türk Ulusu’nun burada yatan kahraman evlatlarını ve onlara tek yürek olarak omuz omuza çarpışmış Kıbrıs Türk Mücahitleri bir kez daha minnet ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.Ruhlarınız şad olsun.”

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret ettiBaşbakan Binali Yıldırım, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini de ziyaret etti. Yıldırım’ın Denktaş’ın kabrine çiçek koyması ve dua etmesinin ardından saygı duruşuna geçildi. Yıldırım, anıt özel defterini de imzaladı.

Başbakan Binalı Yıldırım deftere şunları yazdı:“Kurucu Cumhurbaşkanı Aziz Denktaş, dirayetli liderliğinizde Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş mücadelesinin en anlamlı eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak gerçekleştirdiğim bu ilk ziyarette manevi huzurunuzda bulunmaktan şeref duyuyorum.Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 65. Hükümetinin de tarihi sorumluluk bilinciyle Kıbrıs Türk Halkı’nın her zaman ve her türlü koşulda yanında olmaya devam edeceğini bir kez daha yineliyor, aziz hatıranızı minnet ve saygıyla anıyorum.Ruhunuz şad olsun.”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün kabrini ziyaret etti.Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün kabrini ziyaret etmeyi de ihmal etmedi.Beraberindeki heyetle birlikte Dr. Küçük’ün kabrini ziyaret eden iki başbakan duygularını şu şekilde ifade etti;

“Aziz Lider Dr. Küçük,Kıbrıs Türk Halkının egemenliği uğruna verdiği mücadeledeki eşsiz hizmetlerinizi ve özverili önderliğinizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin 65’inci Hükümetinin Başbakanı olarak yurtdışına yaptığım bu ilk ziyaret vesilesiyle, Anavatan ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs Türk halkının haklarının huzuru ve refahı için her zaman yanında olacağını bir kez daha yineliyor, aziz hatıranız önünde eğiliyorum.Ruhumuz şad olsun.”

“EKONOMİK OLARAK NE KADAR GÜÇLÜ OLURSAK,HEM MUHATAPLARIMIZA HEM DE BÖLGEMİZE KARŞI POZİSYONUMUZ O KADAR GÜÇLÜ HALE GELİR”

Türkiye ve KKTC Başbakanları heyerler arası görüşmelere başkanlık ettiBaşbakan Hüseyin Özgürgün ile Başbakanı Binali Yıldırım ziyaretlerin ardından Başbakanlıkta biraraya geldi.Görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.Görüşme öncesi iki Başbakan açıklama yaptı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin desteğiyle kurduğu KKTC’de TC’nin 65. Hükümetinin Başbakanını ilk yurt dışı ziyaretinde ağırlamakta mutluluk duyduklarını belirtti.

Türkiye ile her konuda iş birliği içinde ve karşılıklı güven bağlarını güçlendirerek, Anadolu halkının büyük desteğiyle bugünlere geldiklerini, bundan sonra da aynı yolda yürüyeceklerini söyleyen Özgürgün, “Kıbrıs Türk halkı anavatanın desteği ve Türkiye hükümetlerinin yakın iş birliğiyle güçlü büyük Türk ulusunun güçlü iradesini taşımaktan her zaman büyük gurur duymuştur” dedi.

Özgürgün, KKTC hükümeti olarak TC Başbakanı ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını yineleyerek, 65. Hükümet’e başarılar ve Türkiye’yle Kıbrıs Türk halkının dayanışmasının daha da artacağı bir dönem diledi.

Başbakan Binali Yıldırım KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ileTC Başbakanı Binali Yıldırım ise, Türkiye-KKTC ilişkilerinin mevsimsel olmadığını, bir ömür boyu devam edecek kardeşlik ilişkisi olduğunu söyledi.

KKTC’nin bugün de yarın da gelecekte de her türlü ekonomik, sosyal ve siyasi alandaki her türlü proje ve çalışmasında Türkiye’yi daima yanında göreceğini vurgulayan Yıldırım, KKTC halkına 78 milyon kardeş selamı getirdiklerini belirtti.

Yıldırım, “Yarım asrı aşan bir davamız var. Bu dava çok sınavlardan geçti.

Her seferinde şartlar ne olursa olsun doğrulardan bildiklerimizden vazgeçmedik, geri adım atmadık. Bundan sonra da atma gibi bir niyetimiz yok. Adada iki toplumlu, adil, sürdürülebilir bir yönetim modeli hayata geçecekse, buna eyvallah. Bu konuda mutabakatımız var. O yüzden 6 başlıkta devam eden müzakereleri sonuna kadar destekliyoruz. Bu önemli fırsatın bir kez daha ıskalanmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda, KKTC olumlu katkı sağlamak için her türlü gayreti, samimiyeti gösteriyor. Tabi ki Güney Kıbrıs’ın da aynı samimiyeti göstermesiyle bu uzun soluklu, kalıcı mutabakat mümkün hale gelir.” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye ile KKTC arasında önemli projelerin olduğunu, bunların birer birer hayata geçtiğini, altyapıyla ilgili kendisinin bakan olduğu dönemde başlattıkları yol projelerinin büyük oranda tamamlandığını anlattı.

2016-2018 yıllarını kapsayacak 3 yıllık eylem planında öngörülen diğer işlerin de planlandığı gibi yapılacağını vurgulayan Yıldırım, bugüne kadar hayata geçirilen, projelere örnekler verdi ve gelecekte yapmayı planladıklarını ifade etti.

“Sadece alt yapı yetmez, üst yapıya yönelik çalışmalara da ihtiyaç var” diyen Yıldırım, iki halkın daha da kaynaşması için daha fazla kültürel, sosyal faaliyetler, daha fazla eğitim faaliyetleri ihtiyaç olduğunu söyledi.

İki başbakan Lefkoşa çarşısında alışverişe çıktıYıldırım, “2002’de KKTC’ye Türkiye’den hava yoluyla 750 bin civarında seyahat vardı. 5 bin uçuş vardı. Bugün gelinen noktada 5 ayrı şirket 9 noktaya uçuş yapıyor. Yıllık 3 milyon 180 bin yolcu gelip gitmiş. Burada 80 binin üzerinde öğrenci var. Bunları da bizleri birbirimize bağlayan, bağlarımızı güçlendiren unsurlar olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ekonomik olarak ne kadar güçlü olursak, kendi kendimize ne kadar yeterli olursak hem muhataplarımıza hem de bölgemize karşı pozisyonumuz o kadar güçlü hale gelir” diyen Yıldırım, Türkiye’nin bir yandan etrafındaki ateş çemberi ile istikrarsızlıkla mücadele ederken, yerinden, yurdundan edilen milyonlara kucak açarken bir yandan da bölgede istikrarı, güveni devam ettirmek için ciddi anlamda çalışmalar yaptığını ifade etti.

Bunun sadece Türkiye’nin meselesi değil, bölgenin selameti ve geleceği meselesi olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bizlere umudunu bağlayan milyonlar var. Onların beklentisini de boşa çıkarmamak gibi sorumluluğumuz var. İnşallah yarın bugünden güzel olacak. Güçlü Türkiye, güçlü KKTC el ele verdiği müddetçe bu bölgede hakkımıza, hukukumuza göz dikenler buradan sonuç alamayacaktır” dedi.

Başbakan Özgürgün ile Lefkoşa Surlariçi’ne giden TC Başbakanı Yıldırım arastayı gezdi,esnafla sohbet etti ve kahve içtiBaşbakan Hüseyin Özgürgün, TC Başbakanı Binali Yıldırım’ın KKTC, ziyareti esnasında Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve beraberlerindeki heyetler eşliğinde Arasta esnafına ziyarette bulundu.

İki Başbakanı karşılarında gören esnaf büyük sevinç yaşadı. Başbakan Özgürgün ile Lefkoşa Surlariçi’ne giden TC Başbakanı Yıldırım arastayı gezdi,esnafla sohbet etti ve kahve içti

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal