Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞADAMLARI FORUMU KOCAELİ’DE BAŞLADI

Türkiye ile Ukrayna arasında ticaret hacmini arttırmak amacıyla düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu”, Ukrayna’dan 60 iş adamının katılımı ile Kocaeli’de başladı. Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu, Kocaeli’de başladı. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) iş birliğinde düzenlenen forumda, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden çok sayıda yatırımcı da yeni yatırımlar için […]

01 Haziran 2016 - 22:23 'de eklendi ve 1401 kez görüntülendi. A+A-

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞADAMLARI FORUMU KOCAELİ’DE BAŞLADI

Türkiye ile Ukrayna arasında ticaret hacmini arttırmak amacıyla düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu”, Ukrayna’dan 60 iş adamının katılımı ile Kocaeli’de başladı.
TÖRENE ÇOK SAYIDA TÜRK İŞ ADAMI KATILDITürkiye-Ukrayna İşadamları Forumu, Kocaeli’de başladı. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) iş birliğinde düzenlenen forumda, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden çok sayıda yatırımcı da yeni yatırımlar için ikili görüşmeler yaptı. KOTO’da düzenlenen foruma Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Zihni Yılmaz, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, TUİD Başkanı Burak Pehlivan, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korkunsky, Ukrayna milletvekilleri ve belediye başkanları, iki ülkenin iş adamları ve yatırımcıları katıldı.
Forumun açılış konuşmasını yapan KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, ”Bu forum sadece bölgesel anlamda değil, ülke ekonomisini doğrudan etkileyecek stratejik bir forum olma özelliği taşımaktadır. Bu forumu yatırımcılarımızın şehre gelmesi amacıyla programlar düzenliyoruz. 46 milyonluk hacmi olan Ukrayna bizim için büyük bir pazar. Bunun için iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeyi hedefliyoruz dedi.
TÖRENDE KONUŞAN DEİK BAŞKANVEKİLİ BURAK PEHLİVAN, UKRAYNA TARİHİNDEKİ EN KALABALIK İŞ ADAMLARI GÖRÜŞMESİNİN GERÇEKLEŞTİĞİNİ DİLE GETİRDİ.TUİD Başkanı Burak Pehlivan, ”Forum çerçevesinde serbest ticaret görüşmelerinin getireceği faydalar panelle değerlendirilecek. Bir model olarak Türkiye’nin başarıyla uyguladığı çalışmalar Ukraynalı misafirlere aktarılacak ve pratiğe dökülecek. Türkiye’nin son kalkınma sürecine katkı sağlayan Kalkınma Ajansı Merkezi ziyaret edilecek” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, ”Şu anda Ukrayna ve Türkiye’deki yerel yönetimler arasındaki kardeş belediyecilik yeterli düzeyde değil. Dernek başkanlarımızla, birlik başkanlarımızla, yerel yönetim birlikleriyle görüşüp kardeş belediye ilişkilerini güçlendirmek istiyoruz. Ticari ilişkilerimizde önümüzün açılmasına fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

KOTO BAŞKAN VEKİLİ ZİHNİ YILMAZ EKOAVRASYA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİKMET EREN'E TEŞEKKÜR PLAKETİ VERDİ.Forumda söz alan Ukrayna Büyükelçisi Sergiy Korkunsky da, “Türk ve Ukrayna iş adamlarının şahsi temaslarını önemsiyorum. Son 6 ayda ikili ilişkilerimizin iyi olduğunu vurgulamak istiyorum. Ekonomik açıdan Türkiye’nin eşsiz bir ülke olduğunun farkındayız. Ukrayna ile doğu ülkeleri arasında Türkiye çok aktif bir rol üstleniyor. Bu bizim için avantaj” ifadelerini kullandı.
Son olarak söz alan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, “2023 hedeflerine kitlenmiş güçlü ve istikrarlı bir Türkiye çok kısa bir süre içerisinde Ukrayna ile serbest ticaret anlaşmasını gerçekleştirerek bölgede çok önemli stratejik bir iş birliğine imza atmış olacaklardır” dedi.

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞADAMLARI FORUMU KOCAELİ'DE BAŞLADI 60 UKRAYNALI İŞ ADAMI, TÜRK YATIRIMCILAR İLE BİR ARAYA GELDİ EKOAVRASYA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİKMET EREN: "2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA UKRAYNA İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI STRATKonuşmaların ardından törene katılanlara plaket takdim edildi. Daha sonra ise foruma katılan Ukraynalı ve Türk iş adamları karşılıklı iş görüşmelerinde bulundular. Karşılıklı görüşmelerin ardından forumun 1. günü tamamlandı.
Forumu değerlendiren EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, “Özellikle Türkiye ile Ukrayna arasında mevcut ekonomik ilişkilerin sürdürülebilir olması ve ülkemiz ile Ukrayna arasındaki ticari ilişkilerin belli bir katma değere ulaşabilmesi adına forumu düzenledik. Ukrayna’dan gelen iş adamlarıyla ülkemizdeki iş adamlarını bir araya getirdik. Yarın ve bir sonraki gün de yine Kocaeli ve Gebze’deki OSB’lerde sanayi tesislerini gezeceğiz. Biz sanayi kuruluşları ile Ukrayna’daki, genele götürdüğümüzde Avrasya coğrafyasındaki sanayi kuruluşlarıyla yakın diyalog neticesinde katma değer oluşturabilmenin gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

KOTO BAŞKAN VEKİLİ ZİHNİ YILMAZ EKOAVRASYA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİKMET EREN'E TEŞEKKÜR PLAKETİ VERDİ.Yeni bir Ukrayna’nın varlığından söz ederek iş adamlarının yatırım fırsatlarını kaçırmamalarını öneren TUİD Başkanvekili Burak Pehlivan ise, “Ukrayna’da bir boşluk oluştu. Ticaretin kuralları değişiyor. Ukrayna’nın ticaret yaptığı ülkeler değişiyor. Ülkemizin de hem ticaret anlamında hem de yeni Ukrayna’nın kurulumu noktasında daha fazla söz sahibi olması, daha fazla rol olması söz konusu. Bu forum bu noktada önemli bir çalışma olacak. Bugün burada 60 Ukraynalı iş adamı katıldı. Söyleyebilirim ki belki de Ukrayna tarihinde bir delegasyon olarak hiç bu kadar iş adamı Türkiye’ye gelmemişti” ifadelerini kullandı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Türkiye ile Ukrayna arasında ticaret hacmini arttırmak amacıyla düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu”, Ukrayna’dan...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Türkiye ile Ukrayna arasında ticaret hacmini arttırmak amacıyla düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu”, Ukrayna’dan...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Türkiye ile Ukrayna arasında ticaret hacmini arttırmak amacıyla düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu”, Ukrayna’dan...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Türkiye ile Ukrayna arasında ticaret hacmini arttırmak amacıyla düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu”, Ukrayna’dan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri