Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Uzman Tarımcılar TİKA Seralarında Yetişecek

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sera desteğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un huzurlarında TİKA ile arasında imzalanan “Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesi”nin Uygulama Protokolü kapsamında yapımına başlanan eğitim ve araştırma serasının inşası tamamlandı. 1930 yılından beri faaliyet gösteren […]

27 Mayıs 2016 - 23:27 'de eklendi ve 707 kez görüntülendi. A+A-

Uzman Tarımcılar TİKA Seralarında Yetişecek

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sera desteğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un huzurlarında TİKA ile İmzalanan Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesinin Uygulama Protokolü kapsamında yapımına başlanan eğitim ve araştırma serasının inşası tamamlandıarasında imzalanan “Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesi”nin Uygulama Protokolü kapsamında yapımına başlanan eğitim ve araştırma serasının inşası tamamlandı.

1930 yılından beri faaliyet gösteren ve çeşitli alanlarda 7 fakülte, 30 bölümü olan S. A. Niyazov Türkmen Tarım Üniversitesi, 26 meslek dalında 3000 öğrencisi ve 340’tan fazla akademisyeni ile Türkmenistan tarım sektöründe ihtiyaç duyulan uzmanların yetiştirilmesinde önemli bir rol üstleniyor.

2015 yılında başlatılan işbirliği kapsamında, öncelikli olarak Türkmen öğretim görevlilerinden oluşan heyete Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde (BATEM) “Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği” konusunda teorik eğitimler düzenlendi. Antalya bölgesindeki sera örnekleri incelendi.

Protokol kapsamında TİKA tarafından üniversitenin kampüs arazisinde 1000 m2 alanda topraksız ve 500 m2 alanda topraklı sera kurulumu gerçekleştirildi. Araştırmanın ilk sezonunda dikimi planlanan sebzeler dikildi.

Protokol kapsamında TİKA tarafından üniversitenin kampüs arazisinde 1000 m2 alanda topraksız ve 500 m2 alanda topraklı sera kurulumu gerçekleştirildi.Günümüzün son teknolojisi ile donatılan araştırma ve eğitim serası, bilgisayarlı merkezi otomasyon sistemi ile 6 farklı bölümde aynı zamanda farklı iklimlendirme özelliğine sahip olarak hizmet veriyor. İlk sezonda yetiştirilmek üzere her bir sebzeden ikişer çeşit olmakla beraber salatalık, domates, patlıcan, biber ve kavun tohumları proje danışmanı ve akademisyenlerin gözetiminde d 2.120 fide öğrenciler tarafından seraya dikilerek yetiştirildi.

Proje kapsamında öğrencilerin teori, uygulama dersleri ve araştırma konuları ile ilgili eğitimler Türkiye’den gelen uzmanlar tarafından düzenleniyor. Eğitimler çerçevesinde; fide yetiştiriciliği, toprağın dikime hazırlanması, topraksız kültürde kullanılan kokopitin dikime hazırlanması, su, gübre ve gübreleme sistemleri, serada yetiştirme ortamında kullanılan alet ve ekipmanlar ile sera otomasyon sistemi ve genel olarak seracılık bilgileri verildi.

Projenin tamamının hayata geçirilmesi ile birlikte Türkmen ve Türk uzmanlarının seracılık alanında tecrübe paylaşımı ve iki ülke uzmanlarının işbirliğinde yapılacak araştırma çalışmaları ile örtü altı sebze yetiştiriciliği alanında yeni imkân ve gelişmelerin sağlanması hedefleniyor.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri