Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Uzman Tarımcılar TİKA Seralarında Yetişecek

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sera desteğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un huzurlarında TİKA ile arasında imzalanan “Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesi”nin Uygulama Protokolü kapsamında yapımına başlanan eğitim ve araştırma serasının inşası tamamlandı. 1930 yılından beri faaliyet gösteren […]

27 Mayıs 2016 - 23:27 'de eklendi ve 620 kez görüntülendi. A+A-

Uzman Tarımcılar TİKA Seralarında Yetişecek

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sera desteğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un huzurlarında TİKA ile İmzalanan Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesinin Uygulama Protokolü kapsamında yapımına başlanan eğitim ve araştırma serasının inşası tamamlandıarasında imzalanan “Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesi”nin Uygulama Protokolü kapsamında yapımına başlanan eğitim ve araştırma serasının inşası tamamlandı.

1930 yılından beri faaliyet gösteren ve çeşitli alanlarda 7 fakülte, 30 bölümü olan S. A. Niyazov Türkmen Tarım Üniversitesi, 26 meslek dalında 3000 öğrencisi ve 340’tan fazla akademisyeni ile Türkmenistan tarım sektöründe ihtiyaç duyulan uzmanların yetiştirilmesinde önemli bir rol üstleniyor.

2015 yılında başlatılan işbirliği kapsamında, öncelikli olarak Türkmen öğretim görevlilerinden oluşan heyete Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde (BATEM) “Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği” konusunda teorik eğitimler düzenlendi. Antalya bölgesindeki sera örnekleri incelendi.

Protokol kapsamında TİKA tarafından üniversitenin kampüs arazisinde 1000 m2 alanda topraksız ve 500 m2 alanda topraklı sera kurulumu gerçekleştirildi. Araştırmanın ilk sezonunda dikimi planlanan sebzeler dikildi.

Protokol kapsamında TİKA tarafından üniversitenin kampüs arazisinde 1000 m2 alanda topraksız ve 500 m2 alanda topraklı sera kurulumu gerçekleştirildi.Günümüzün son teknolojisi ile donatılan araştırma ve eğitim serası, bilgisayarlı merkezi otomasyon sistemi ile 6 farklı bölümde aynı zamanda farklı iklimlendirme özelliğine sahip olarak hizmet veriyor. İlk sezonda yetiştirilmek üzere her bir sebzeden ikişer çeşit olmakla beraber salatalık, domates, patlıcan, biber ve kavun tohumları proje danışmanı ve akademisyenlerin gözetiminde d 2.120 fide öğrenciler tarafından seraya dikilerek yetiştirildi.

Proje kapsamında öğrencilerin teori, uygulama dersleri ve araştırma konuları ile ilgili eğitimler Türkiye’den gelen uzmanlar tarafından düzenleniyor. Eğitimler çerçevesinde; fide yetiştiriciliği, toprağın dikime hazırlanması, topraksız kültürde kullanılan kokopitin dikime hazırlanması, su, gübre ve gübreleme sistemleri, serada yetiştirme ortamında kullanılan alet ve ekipmanlar ile sera otomasyon sistemi ve genel olarak seracılık bilgileri verildi.

Projenin tamamının hayata geçirilmesi ile birlikte Türkmen ve Türk uzmanlarının seracılık alanında tecrübe paylaşımı ve iki ülke uzmanlarının işbirliğinde yapılacak araştırma çalışmaları ile örtü altı sebze yetiştiriciliği alanında yeni imkân ve gelişmelerin sağlanması hedefleniyor.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

“Kosova’dan somut adımlar bekliyoruz” “Kosova’dan somut adımlar be...

Türkmenistan’ın tarım sektöründe ihtiyaç duyduğu uzmanları yetiştiren üniversiteye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tİ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmek istiyoruz”  “Türkiye’yi Balkanlarda d...

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyay...

 Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen...

Başkan Yağcılar, kapı yağsız ve artık gıcırdıyor! Başkan Yağcılar, kapı yağ...

Türk tarihi bunu da yazdı! Kosova’daki bir Türk partisinin, ...

MİT tüm ülkeyi uyuttu MİT tüm ülkeyi uyuttu

MİT ve Kosova İstihbaratının düzenlediği ortak operasyon ile...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenle...

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Parlamentosu 201...

MHP’de Türk Dünyası Aydın’a emanet MHP’de Türk Dünyası...

 Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) genel başkan yard...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel so...

6.Küresel Bakü Formu’na katılmak üzere, Azerbaycan’ın başken...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya ç...

Avrasya coğrafyasına yönelik başarılı çalışmalarıyla her dön...

Kahil;”Türkiye’deki beraberlik bizi mutlu ediyor” Kahil;”Türkiye̵...

Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet bakanı Prof. Dr. ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri