Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

KAFKASYA ÜNİVERSITELER BİRLİĞİ KONGRESİ BİŞKEK’TE GERÇEKLEŞTİ

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 6. Olağan Kongresi ile Uluslararası Eğitim Fuarı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Transkafkasya’da Tarihi İpek Yolu’nun Yeniden İnşası: Düşünceler ve Öneriler” konulu KÜNİB 6. Olağan Kongresi’ne, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Ardahan Üniversitesi Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, T.C. […]

27 Mayıs 2016 - 16:54 'de eklendi ve 529 kez görüntülendi. A+A-

KAFKASYA ÜNİVERSITELER BİRLİĞİ KONGRESİ BİŞKEK’TE GERÇEKLEŞTİ

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 6. Olağan Kongresi ile Uluslararası Eğitim Fuarı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi.
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Transkafkasya’da Tarihi İpek Yolu’nun Yeniden İnşası: Düşünceler ve Öneriler” konulu KÜNİB 6. Olağan Kongresi’ne, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Ardahan Üniversitesi Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Ukrayna Bişkek Büyükelçisi Nikolay Doroşenko, Azerbaycan Büyükelçilik temsilcileri, YÖK üyeleri, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, KTMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak, KÜNİB üyesi/izleyici üniversitelerin rektörleri ve diğer temsilciler katıldı.
KTMÜ Rektörü ve Türk Dünyası Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Sebahattin Balcı, bölgesel işbirlikleri ve ortaklıkların büyük bir sinerji oluşturarak uluslararası alanda büyük etki yaratacağını, bunlardan biri olan ve iki ülkenin ortak kurduğu Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin iki ülkenin desteğiyle bugün Türk dünyasına hizmet eden ve Türk dünyası gençlerinin yetiştiği güçlü bir üniversite olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Balcı, Türk Dünyası Üniversiteler Birliği’nin ve Kafkasya Üniversiteler Birliği gibi değerli oluşumların bölgesel işbirlikleri çerçevesinde hızla büyüyerek gelişeceğini ve uluslararası alanda etkili kurumlara dönüşeceğini kaydetti.
KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ise günümüz dünyasında içe kapanarak, dış dünyayla etkileşimden yoksun olunmasının büyük kayıplarla sonuçlanacağını, KÜNİB gibi birliklerin yapacağı çalışmaların insanlığa çok şey katacağını söyledi. Prof. Dr. Korkmaz, “Güneş doğudan doğuyor. Bunun anlamını doğru okumalıyız. Doğunun kaynakları batıda tüketiliyor fakat batının silahları doğuya yöneltiliyor. Bu sebeple yaşadığımız coğrafyanın önemini iyi bilmeliyiz. KÜNİB gibi birliklerin yapacağı çalışmalar, bu yönde insanlığa çok şey katacaktır. Ümidimiz gençlerimizin üniversite yıllarında kardeşliklerini pekiştirmeleri, dost olmaları ve uluslararası platformlarda güç birliğiyle ülkelerimizi, halklarımızı temsil etmeleridir” diye konuştu.
Prof. Dr. Yekta Saraç da konuşmasında, dünyada ülkeler ve yükseköğretim kurumları arasındaki uluslararası ilişkilerin ve işbirliklerinin arttığını, KÜNİB’in de böyle bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledi.
Kongre sonunda KÜNİB üyesi ve izleyici üniversiteler arasında Mevlana Değişim Protokolü anlaşmaları imzalandı.
Kongre sonrası Bişkek’te KÜNİB Eğitim Fuarı düzenlendi. Türkiye’den 40, Kıbrıs’tan 1, Amerika Birleşik Devletlerinden 1, Kırgızistan’dan 1 üniversite katıldığı ve iki gün süren fuara üç bini aşkın ziyaretçi katıldı. Erciyes Üniversitesi, fuarda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak nezaretinde Öğrenci İşleri Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Tuncay Karaaslan ve Mevlana Değişim Programı Koordinatörü Doç. Dr. İsmail Çakır tarafından genç üniversite adaylarına tanıtıldı. Kırgızistanlı lise ve üniversite öğrencileri Erciyes Üniversitesi’ne yoğun ilgi gösterdi.
MERKEZİ ASYA ÜNIVERSITELER BIRLIĞI KURULDU
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin ev sahipliğinde Bişkek’te gerçekleştirilen kongrede, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin öncülüğünde Merkezi Asya Üniversiteler Birliği” kurulması kararlaştırıldı. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin öncülüğünde kurulan “Merkezi Asya Üniversiteler Birliği”ne Erciyes Üniversitesi kurucu üye oldu.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 6. Olağan Kongresi ile Uluslararası Eğitim Fuarı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştiri...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 6. Olağan Kongresi ile Uluslararası Eğitim Fuarı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştiri...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 6. Olağan Kongresi ile Uluslararası Eğitim Fuarı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştiri...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 6. Olağan Kongresi ile Uluslararası Eğitim Fuarı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştiri...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri