Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Küçük Halam Sürgün Gemisinde Öldü”

Ukrayna, Avrupa’nın en büyük şarkı yarışması Eurovision’u tarihinde ikinci kez kazandı. İlk kez 2004 yılında Ruslana “Wild Dances” şarkısıyla Ukrayna’ya Eurovision’u kazandırmıştı. 2016’da ise bu kez Kırım Tatarlarından Jamala, Kiev’e galibiyeti getiren isim oldu. Jamala, yani Cemili, Jamala’nın gerçek adı Susana Jamaladinova. Ukraynalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu.Sovyet Rusya rejimi dönemindeki Kırgızistan’ın Oş şehrinde 1983 […]

26 Mayıs 2016 - 14:15 'de eklendi ve 836 kez görüntülendi. A+A-

“Küçük Halam Sürgün Gemisinde Öldü”

Ukrayna, Avrupa’nın en büyük şarkı yarışması Eurovision’u tarihinde ikinci kez kazandı. İlk kez 2004 yılında Ruslana “Wild Dances” şarkısıyla Ukrayna’ya Eurovision’u kazandırmıştı. 2016’da ise bu kez Kırım Tatarlarından Jamala, Kiev’e galibiyeti getiren isim oldu.

Jamala, yani Cemili, Jamala’nın gerçek adı Susana Jamaladinova. Ukraynalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu.Sovyet Rusya rejimi dönemindeki Kırgızistan’ın Oş şehrinde 1983 yılında doğdu. 1980’lerin sonunda ailesiyle birlikte babasının memleketi Kırım’a taşındı.Ukrayna Çaykovski Milli Müzik Akademisi’nden opera şarkıcısı olarak mezun oldu.Ukraynaca, Kırım Tatarcası, Rusça ve İngilizce şarkılar söylüyor.

Cemile ablası Evelina ile birlikteCemile büyük sürgünü Babaannem trende çocuklarıyla aç susuz bir şekilde haftalarca yolculuk yapmak zorunda kaldı ve en küçük kızı öldü.” Cümleleriyle anlatıyor

Tatarların sürgünü ve Kırım’ın ilhakı

Maria Korenyuk, euronews: “Bizimle birlikte olduğunuz için teşekkürler Jamala. Zaferinizden dolayı sizi kutluyorum. İlk öğrenmek istediğimiz, bu galibiyeti bekliyor muydunuz? Yarışmayı kazanmak zor mu yoksa kolay mı oldu?”

Jamala, Ukraynalı şarkıcı, Eurovision-2016 birincisi:
“Kolay olmadığını söyleyebilirim. Bu kesin. Böyle bir yarışmada alışılmadık bir şarkıyı söylediğim için kazanmak zor oldu. En başta şarkım için tuhaf, hüzünlü gibi şeyler söylendi. Daha hafif ve açık fikirli şarkıların söylendiği bir yarışmada bu kadar samimi ve kişisel bir şarkıyı söylemek cüret isterdi.”

euronews:“1944” sadece sizin kazanan şarkınızın adı değil. Kırım Tatarlarının tarihinde acı bir sayfayı temsil ediyor. 1944 yılının Mayıs ayında Stalin, Tatar halkının Kırım’dan sürgün edilmesi emrini vermişti. Bunun kendi ailenizin hikayesi olduğundan bahsetmiştiniz. Peki 1944’teki sürgünün ailenizin üyeleri üzerinde ne gibi etkileri oldu?”

Jamala:“Tehcir, 18 Mayıs 1944 sabahı saat 3’te gerçekleşti. İçişleri Halk Komiserliği’nden askerler kapımıza dayandı ve eşyalarınızı toplayın dedi. Sadece 15 dakika süre verdiler. Büyük annem Nazalkhan’ın 4’ü kız 1’i erkek 5 çocuğu vardı. Onları bir trenin vagonuna doldurdular ve Kırım’dan Orta Asya’ya sürdüler. Büyük annem bu trende çocuklarıyla aç susuz bir şekilde haftalarca yolculuk yapmak zorunda kaldı. Trende en küçük kızı öldü. Ben de içimde bu hikayeyi yazmak istediğimi fark ettim.”

Cemile Kırım Tatar Türklerinin efsane lideri Abdülcemil Kırımoğlu ile birlikteeuronews: “2014 yılında Kırım’da bazı olaylar oldu. Sizde biliyorsunuz, Kırım Tatarlarına zulüm ve baskı sonucu yarımadanın Rusya’ya ilhakı gerçekleşti. Bütün bu olayların şarkınızda bir yansıması oldu mu? Olanlar ’1944’ü yazmanız için sizi harekete geçirdi mi?”

Jamala:“Son olayların beni çok üzdüğünü söyleyebilirim. Muhtemelen bu şarkının ortaya çıkmasının bir başka nedeni de o olanlar. Fakat her zaman belirttiğim gibi ben bu şarkımı 1944 olayları üzerine yazdım. Şarkıma da o yüzden bu ismi verdim.”

euronews: “Jamala, biliyoruz ki aileniz hala Kırım’da. Orada baskılardan muzdarip bir şekilde Kırım Tatar Topluluğu içinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Siz Eurovision’u kazandıktan sonra ailenize karşı davranışları değişti mi? Onları tebrik eden oldu mu?”

Jamala:“Tanımadıkları bir çok insan eve gelip onları tebrik etmiş. Mutluluklarını ifade edenler hatta pasta getiren bile olmuş. Ukrayna’yı desteklemeyen Kırımlılar bile yarışmayı kazandığım anda zafer duygusunu içlerinde hissetti. Belki uzun zamandan beri ilk kez böyle birlik içinde bir gün yaşandı.”

Jamala’nın müzik tutkusu ve Eurovision macerası

euronews: “Sizdeki müzik sevgisini aşılayan kim oldu? Aileniz mi?”

Jamala: “Evet ailem. Kesinlikle annemle babam. Onlar müzisyendir. Babam akordeon çalar annem de piyano. Ayrıca annem müzik öğretmenidir ve hala öğrencileri var. Ukraynaca, Yunanca, Ermenice, Azerice şarkılar söylediğimiz bir çok aile partileri düzenlerdik. Müzik her daim evimizde yaşadı. Hiç eksik olmadı.”

euronews: “Şarkıya nasıl hazırlanıyorsunuz? Sahneye çıkmadan önce neler yaparsınız? Örneğin özel bir alışkanlığınız var mı? Şarkıyı hissetmek ve başarılı bir şekilde söylemek için ne yapmalı?”

Jamala:“Eğer ‘1944’ ile alakalı soruyorsanız, çok zor oldu. 1944’te yaşananları hissetmeye çalıştım. Şarkı yarışması esnasında sahneye çıkmadan önce biri “Soldiers of love, soldiers of love” diye bir şarkı söylüyordu. Ve benim şarkıda ne demek istediğini anlatmak için sadece üç dakikam vardı. Şarkıyı söylemek için sahneye doğru yöneldiğimde gözlerim yaşlarla doluydu. Yaşanılan acıyı kalbinizde hissetmeden hareket ederseniz işe yaramaz, kimse size inanmaz!”

Politikaya atılacak mı?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko eşi Marina Poroşenko ile birlikte Camala'nın konserini dinledi.euronews: “Jamala, şimdi sadece Ukrayna’da değil tüm dünyada tanınan başarılı bir şarkıcısınız. Oyunculuk kariyerine de başladınız. Belki şu anda toplumsal faaliyetlere katılabilirsiniz. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko sizinUNICEF İyi Niyet Elçisi olarak atandığınızdan bahsetti. Görünüşe göre, bazı siyasi aktivitelere katılmanız istenecek. Şarkı haricinde başka şeyler yapmaya hazır mısınız?”

Jamala: “ Hayır istemiyorum… Zaferden sonra eve döndüğümde ne düşündüm biliyor musunuz? Oturdum ve kendime ‘yeni bir albüm hazırlayacağım, müzisyenlerimle bodrum katına saklanıp sadece müzik yapacağım’ dedim. Politikacı olmak mı? Katiyen olmaz! Politikada kalbe ve duygulara yer yok. Ben de duygular olmadan yaşayamam. Bu yüzden politika benim için değil.”

İlham kaynağı

euronews: “Jamala, Eurovision gibi yorucu bir yarışmanın ardından biraz dinlenmek bana göre mantıklı. Fakat siz son albümünüzün tanıtımı kapsamında turneye çıkıyorsunuz. Sorum çok basit: Bu ilhamı ve enerjiyi nereden buluyorsunuz?”

Jamala: “Doğrusu, ilhamımı insanlardan alıyorum. Kiev Havalimanı’nda beni karşılamaya gelen insanları görünce sevinçten göz yaşlarına boğuldum. Benimle birlikte çocuklar ve herkes ağlıyordu. Çok etkileyiciydi. Bilemiyorum. Tarif edilemez bir şey. İnsanların enerjinizi tükettiğini ama aynı zamanda size onu geri verdiklerini düşünüyorum. Bu yüzden en büyük mutluluk ve ilham kaynağım insanlar. Tabii ki tatile de gidilir. Suya, okyanusa, nehirlere ve göllere bayılırım. Fakat şu an buna vaktim yok. Sadece şarkı söylemek, insanlara en iyi yapabildiğim şeyden vermek istiyorum.”

Kaynak: http:tr.euronews.com

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Ukrayna, Avrupa’nın en büyük şarkı yarışması Eurovision’u tarihinde ikinci kez kazandı. İlk kez 2004 yılında Ruslana “Wild Dances” şark...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Ukrayna, Avrupa’nın en büyük şarkı yarışması Eurovision’u tarihinde ikinci kez kazandı. İlk kez 2004 yılında Ruslana “Wild Dances” şark...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Ukrayna, Avrupa’nın en büyük şarkı yarışması Eurovision’u tarihinde ikinci kez kazandı. İlk kez 2004 yılında Ruslana “Wild Dances” şark...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Ukrayna, Avrupa’nın en büyük şarkı yarışması Eurovision’u tarihinde ikinci kez kazandı. İlk kez 2004 yılında Ruslana “Wild Dances” şark...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri