Diyar-i Türk

Kosovalı Mezunlar Kokteylde Buluştu

Türkiye’nin değişik üniversitelerinde eğitimlerini tamamladıktan sonra Kosova’ya dönen Kosovalı mezun öğrenciler tarafından 2007 yılında kurulan ve kısa adı TÜMED olan, Türkiye Mezunları Derneği üyesi,Türk, Arnavut ve Boşnak asıllı gençleri ‘”Mezunlar Buluşması Kokteyli”nde bir araya geldi. Türkiye Mezunları Derneği ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Mezunlar Buluşmasına, KDTP Genel […]

Bu Haber 23 Mayıs 2016 - 16:08 'de eklendi ve 1199 kez görüntülendi.

Kosovalı Mezunlar Kokteylde Buluştu

Türkiye mezunları ve protokol bir aradaTürkiye’nin değişik üniversitelerinde eğitimlerini tamamladıktan sonra Kosova’ya dönen Kosovalı mezun öğrenciler tarafından 2007 yılında kurulan ve kısa adı TÜMED olan, Türkiye Mezunları Derneği üyesi,Türk, Arnavut ve Boşnak asıllı gençleri ‘”Mezunlar Buluşması Kokteyli”nde bir araya geldi.

Kosova'nın tek Türk Belediyesi olan Mamuşa'nın Türkiye mezunu yöneticileriTürkiye Mezunları Derneği ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Mezunlar Buluşmasına, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkanvekili ve Türkiye Mezunu Fikrim Damka, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanı Doç, Dr. Kudret Bülbül, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selen Evcit,Türkiye’deki üniversitelerden mezun olmuş Kosovalı milletvekilleri ve 200’ün üzerinde mezun katıldı.

Başkonsolos Selen Evcit ve TÜMED Başkanı Cengiz ÇeskoKosova ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan kokteylde konuşan Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Cengiz Çesko, geride kalan 25 yıl içerisinde binlerce Kosovalı gencin Türkiye’nin değişik üniversitelerde eğitim gördüğünü ve halen de görmeye devam ettiğini belirtti. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ise, 1990’lı yılların başından bu yana yüzlerce Kosovalı Türk, Arnavut ve Boşnak asıllı gencin Türkiye’de eğitim gördüklerini ve Kosova’ya döndüklerinde önemli görevler üstlendiklerini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de eğitim gören mezunların ve halen eğitimlerine YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül Kosova'dadevam eden öğrencilerin kardeş iki ülke olan Türkiye ile Kosova arasında bir köprü vazifesi üstlendiklerini belirtti. 2016 yılının Türkiye’de Kosova yılı olduğuna da dikkat çeken Bülbül, Kosovalı gençlerden yıl içerisinde yapılacak etkinlikler kapsamında değerlendirilecek projeler beklediklerini söyledi.

Türkiye mezunu Tarihçi Fetnan DervişKonuşmaların ardından Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Cengiz Çesko, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ve Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selen Evcit’e plaket takdim etti. Plaket takdimi töreni ardından, Türkiye Mezunları Derneği’nin – TÜMED kuruluş amacı ve çalışmalarını anlatan bir sinevizyon gösterisi sunuldu.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal