Diyar-i Türk

“İNTİKAM DEĞİL, ADALET İSTİYORUZ”

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Kurbanlarını 152. Yılında Rusya Konsolosluğuna siyah çelenk bırakarak andı. Galatasaray Meydanı’nda toplanan Çerkes Dernekleri Federasyonu üyesi yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde bulunan Rusya Konsolosluğu’na yürüdü. ‘’İntikam Değil, Adalet İstiyoruz‘’, ‘’Soykırım Utancını Ötecek Toprak Yoktur‘’, ‘’Asla Unutmayacağız ve Unutturmayacağız‘’ yazılı dövizler taşıyan grup ‘’ Katil Rusya, […]

Bu Haber 22 Mayıs 2016 - 15:20 'de eklendi ve 468 kez görüntülendi.

“İNTİKAM DEĞİL, ADALET İSTİYORUZ”

Çerkes Dernekleri Federasyonu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Kurbanlarını 152. Yılında Rusya Konsolosluğuna siyah çelenk bırakarak andı.
Galatasaray Meydanı’nda toplanan Çerkes Dernekleri Federasyonu üyesi yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde bulunan Rusya Konsolosluğu’na yürüdü. ‘’İntikam Değil, Adalet İstiyoruz‘’, ‘’Soykırım Utancını Ötecek Toprak Yoktur‘’, ‘’Asla Unutmayacağız ve Unutturmayacağız‘’ yazılı dövizler taşıyan grup ‘’ Katil Rusya, Kafkasya’dan Defol‘’ şeklinde slogan atarak yaşanan soykırım ve sürgünü protesto etti. Anayurtlarından koparan bu felaketi soykırım ve sürgün olarak nitelendirildiğini belirten Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş, “Bu acımasız soykırım ve sürgün sonucudur ki, günümüzde 6 milyonu Türkiye’de olmak üzere 7 milyonu aşkın Çerkes hala anayurdu dışında ve dünyanın 40 ülkesine dağılmış vaziyette, yok olma tehdidi altında yaşamaktadır. Çerkesler, kendilerini anayurtlarından koparan bu büyük felaketi ‘soykırım ve sürgün’ olarak nitelendirmektedir. Hukuki olarak da ’soykırım ve insanlığa işlenmiş suç’ terimleriyle ifade etmektedir’’ şeklinde konuştu.
İntikam değil adalet istediklerini vurgulayan Baş, “Rusya Federasyonu yöneticilerini selefleri tarafından işlenen bu tarihi suçu kabul edip bir an önce Çerkes halkından özür dilemeye, diaspora Çerkeslerine anavatana dönüş yolunu kayıtsız şartsız açmaya ve tüm diaspora Çerkeslerine cumhuriyetimizin vatandaşlığını alma hakkını tanımaya çağırıyoruz. Biz intikam değil, adalet istiyoruz’’ diyerek taleplerini dile getirdi.
Yapılan basın açıklamasının ardından dernek üyeleri hayatını kaybeden soydaşlarını anmak için Rusya Konsolosluğu’na siyah çelenk bıraktı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal