Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

BALKANLAR

Bir yanda Avrupa, diğer yanda Rusya.Bu iki güç Balkanları kendi eksenine oturtmak için yoğun gayret sarfetmeye devam ediyor. Eksen kavgasının yoğun olarak hissedildiği Balkan ülkelerinin başında Sırbistan geliyor. Batı, Sırbistan’ı kendi yanına çekmeye ve Rusya’nın yörüngesinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Bu sebeple, hem Kosova meselesinde hem de Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerinde son derece anlayışlı bir Sırbistan politikası […]

18 Mayıs 2016 - 1:34 'de eklendi ve 1078 kez görüntülendi. A+A-

BALKANLAR

Bir yanda Avrupa, diğer yanda Rusya.Bu iki güç Balkanları kendi eksenine oturtmak için yoğun gayret sarfetmeye devam ediyor.

Eksen kavgasının yoğun olarak hissedildiği Balkan ülkelerinin başında Sırbistan geliyor. Batı, Sırbistan’ı kendi yanına çekmeye ve Rusya’nın yörüngesinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Bu sebeple, hem Kosova meselesinde hem de Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerinde son derece anlayışlı bir Sırbistan politikası izleniyor. Rusya da benzer bir yaklaşım sergiliyor. Uluslararası arenada, BM’de olduğu gibi, Sırbistan’a karşı hamilik vazifesini sürdürüyor.

Karadağ’ın Sırbistan’dan ayrılması, Rusya açısından önemli bir kayıp olmuştu. AB üyelik müzakerelerini sürdüren Karadağ, buna bir de NATO’ya üyelik sürecini ekledi. Gelinen nokta Rusya açısından tahammülü zor bir hal alınca, Putin yönetimi bu ülkeye karşı tehditkar bir tavır sergilemeye başladı.

Karadağ’da her ne kadar AB yanlısı bir iktidar olsa da, halkın yarıdan fazlası Rusya yanlısı çizgiyi benimsiyor. Rusya, bu kozu kullanıp halkı meydanlara çıkarırken,ülkedeki taraftarları aracılığıyla Başbakan Milo Cukanoviç’in istifasını ve NATO üyeliğinin referanduma sunulmasını talep ediyor.

Sırbistan’dan ayrılan bir diğer ülke olan Kosova da, Batı ve Rusya arasındaki mücadeleye ev sahipliği yapıyor. ABD, Büyük Britanya, Fransa, Almanya ve İtalya’dan oluşan Quint ülkeleri, genel olarak Kosova’ya destek veriyorlar. Elbette bu destek, Kosova’nın Batı çizgisinde politikaları ile sınırlı.

Buna karşın;İspanya, Yunanistan, Romanya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Slovakya’dan oluşan beş AB ülkesi ile Rusya, Kosova’da Sırbistan yanlısı politika izliyorlar. Rusya’nın, Kosova’nın UNESCO üyeliğine karşı oy kullanması bu yaklaşımın yalnızca bir örneği.

Bosna Hersek, Batı ile Rusya’nın bilek güreşine tutuştukları bir başka Balkan ülkesi olarak dikkati çekiyor. Almanya, bu ülkedeki Hırvat ve Boşnak unsurlara yakın ilgi gösteriyor. Boşnaklarla yakından ilgilenen bir diğer Batılı ülke ise ABD. Buna karşılık Rusya da, Sırbistan üzerinden Bosnalı Sırplara omuz veriyor.

Bosna Savaşı esnasında Sırp Çetniklere destek veren Moskova yönetimi,Sırp yanlısı tavırlarını bugün ise, Bosna Sırp Cumhuriyeti kurulması taleplerini destekleyerek sürdürüyor.BM Güvenlik Konseyi gündemine gelen Srebrenitsa Soykırımı tasarılarına karşı da veto hakkını kullanan Rusya, Bosna Sırp Cumhuriyeti’ne verdiği desteği,Bosna Hersek’in istikrarsızlaştırılması ve Ukrayna ile Kırım işgallerinde verilen tam destekle geri alıyor.

Balkanların çok etnikli bir diğer ülkesi Makedonya ise tarihinin en sorunlu dönemlerinden birini yaşıyor. Gündeme gelen yolsuzluk, yasadışı dinleme ve seçimlere hile karıştırma iddiaları, tipik iktidar – muhalefet çekişmesinden ibaret gibi görünse de, aslında Batı ile Rusya arasındaki hesaplaşmanın yansıması. Daha açık söylemek gerekirse, “Türk Akımı” üzerinden Balkanlar’a sirayet eden AB, ABD ve Rusya çekişmesinin açık bir tezahürü.

Makedonya’da yaşanan çekişmenin taraflarını daha iyi anlamak için muhalefet ve iktidarın düzenlediği mitinglerdeki fotoğrafa bakmak yeterlidir. Muhalefetin mitingde, sadece Makedonya ve muhalefet partilerinin bayrakları vardı. Buna karşılık iktidarın mitingde, Sırbistan ve Rusya bayrakları da dalgalandırılıyor.

Rusya Dışişleri’nin,Batı’dan ilham alan muhalefet grupları ve sivil toplum kuruluşlarının sokak eylemleri ve ‘renkli devrim’ senaryosu tercihinin tehlikeli sonuçlara yol açabileceği uyarısını da hatırlatalım. Sanırım bu detay ile fotoğraf daha berrak hale gelmiştir.

Batı ile Rusya arasındaki hesaplaşma alanlarından bir diğeri de Bulgaristan. Todor Jivkov döneminde Rusya’nın uydusu olan Bulgaristan, demokratik dönemle birlikte Batıya yaklaşmaya başladı. AB üyesi Bulgaristan, birçok hususta Rusya’nın önüne engeller çıkarıyor.

Bulgaristan’ın,Suriye’ye insani yardım götüren Rus askeri kargo uçaklarına silah taşıdıkları gerekçesiyle geçiş izin vermemesi, iki ülkenin eski yol arkadaşlığından çok uzakta olduklarının bir göstergesi. Fakat üyelerinin büyük bölümü Türk’lerden oluşan HÖH’ün Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın, Rus uçağının düşürülmesi olayında Türkiye’ye destek verdiği gerekçesiyle, Lütvi Mestan’ı genel başkanlıktan ve partiden uzaklaştırması, Rusya’nın Bulgaristan’da yapayalnız olmadığını da gösteriyor.

Bu arada Lütvi Mestan ve beş milletvekili DOST adında bir  parti kurdular ve “siyesete devam” mesajı verdiler.Türkiye yönetimine yakın durmakla birlikte,Bulgaristan’ın NATO ve AB’ye entegrasyonunu savunan yeni parti bundan sonra kesinlikle daha yaından izlenmeli ve desteklenmeli.

Gelelim Yunanistan’a… Bu ülkedeki Batı – Rusya çekişmesi üzerine çok söz söylemeye gerek yok. Sanırım önce AB yardımlarıyla batık Yunanistan’ın ayağa kaldırılmaya çalışıldığını, sonra da 2016’nın; Yunanistan’da Rusya yılı,Rusya’da da Yunanistan yılı olduğunu söylememiz yeterli olur.

Hüseyin ERER

Belediye Başkanları Birliği Genel Sekreteri

 

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bir yanda Avrupa, diğer yanda Rusya.Bu iki güç Balkanları kendi eksenine oturtmak için yoğun gayret sarfetmeye devam ediyor. Eksen kavg...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bir yanda Avrupa, diğer yanda Rusya.Bu iki güç Balkanları kendi eksenine oturtmak için yoğun gayret sarfetmeye devam ediyor. Eksen kavg...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bir yanda Avrupa, diğer yanda Rusya.Bu iki güç Balkanları kendi eksenine oturtmak için yoğun gayret sarfetmeye devam ediyor. Eksen kavg...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bir yanda Avrupa, diğer yanda Rusya.Bu iki güç Balkanları kendi eksenine oturtmak için yoğun gayret sarfetmeye devam ediyor. Eksen kavg...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri