Diyar-i Türk

“Türkiye’nin Büyükelçileri Olacaksınız”

Türkiye Burslarıyla Türkiye’de eğitim gören Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nin 5’incisi Ankara’da gerçekleştirildi. Bu yıl ki törenin kapsamını genişleten Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) mezuniyet sonrası düzenlediği Kariyer Günleri’nde işadamları öğrencileri buluşturdu. Dünyadaki hemen her ülkeden öğrencilerin akın akın Türkiye’de eğitim almak için başvurduğu Türkiye Burslarında mezuniyet heyecanı yaşandı. Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen Uluslararası […]

Bu Haber 15 Mayıs 2016 - 1:45 'de eklendi ve 898 kez görüntülendi.

“Türkiye’nin Büyükelçileri Olacaksınız”

Türkiye Burslarıyla Türkiye’de eğitim gören Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nin 5’incisi Ankara’da gerçekleştirildi. Bu yıl ki törenin kapsamını genişleten Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) mezuniyet sonrası düzenlediği Kariyer Günleri’nde işadamları öğrencileri buluşturdu.

Türkiye Burslarıyla Türkiye’de eğitim gören Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet TöreniDünyadaki hemen her ülkeden öğrencilerin akın akın Türkiye’de eğitim almak için başvurduğu Türkiye Burslarında mezuniyet heyecanı yaşandı. Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde yaklaşık 5 bin öğrenci kep atarak, mezun olmanın sevincini yaşadı. Mezuniyet programına, bu yıl ilk kez düzenlenen Kariyer Günleri eklendi. YTB ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen mezuniyet töreninin ardından, öğrenciler ve işadamları iki gün boyunca bir araya gelme fırsatı bulacak.

Türkiye Burslusu öğrencilerin yanı sıra kendi imkanlarıyla Türkiye’deki eğitimlerini tamamlayan Uluslararası Öğrencilerin de katıldığı mezuniyet töreni, Ankara ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Törene Başbakan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milletvekilleri, Büyükelçiler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Ecdat Yadigarı Topluluklara Sahip Çıkıyoruz

Başbakan Yardımcısı Yalçın AkdoğanMezuniyet töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye Burslarıyla birlikte yeni bir dönemin açıldığını söyleyerek, “2012’de 50 ülkeden 8 bin olan başvuru sayısı son 4 yılda 12 kattan fazla arttı. 100 bin öğrenci başvurdu. Bu Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke, ne kadar cazibe merkezi olduğunu gösteren bir konu” dedi. Yeni Türkiye’nin sahip olduğu vizyon sayesinde Türkiye Burslarının hayata geçtiğini kaydeden Akdoğan, “Ecdat yadigarı eserlere de sahip çıkıyoruz, ecdat yadigarı topluluklara sahip çıkıyoruz” sözleriyle yeni Türkiye vizyonunu ve benzer çalışmaları hatırlatarak anlattı.

Türkiye Dostu Olacaksınız

Türkiye Burslarıyla Türkiye’de eğitim gören Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nin 5’incisi Ankara’da gerçekleştirildiTürkiye Burslarının ABD’nin ve İngiltere’nin verdiği burs oranlarını geride bıraktığını bildiren Akdoğan, bursla birlikte sağlanan imkanları anlatarak, “Bizim en büyük kazancımız sizlersiniz” ifadelerini kullandı. Mezuniyet töreninin ardından başlayacak olan Kariyer Günlerini hatırlatan Akdoğan, “Kariyer günleri ile işadamları ve öğrencileri buluşturuyoruz. Yani diploma aldınız, diploma iş demek değil. Bu hem sizler hem de işadamlarımız için birer fırsattır” diye konuştu. Öğrencilere“Sizler ülkelerinizle Türkiye arasında birer köprü konumundasınız” diyen Akdoğan, “Ülkelerinizde milletvekili, Bakan, Başbakan olacaksınız ama hepsinden önemlisi bir Türkiye dostu olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Mezun Derneklerinizi Kurun

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluTörende öğrencilere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da seslendi. Öğrencilere birlikte dayanışma halinde olmaları tavsiyesinde bulunan Çavuşoğlu, mezuniyet sonrası dönemin önemine işaret ederek, “Eğer ülkelerinizde Türkiye Mezunları Derneği yoksa bu dernekleri kurmanızı, orada da dayanışmanızı ve özellikle bu birlikteliği sürdürmenizi isteriz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin uluslararası öğrencilere önemli fırsatlar sunduğunu bildiren Çavuşoğlu, bu fırsatların değerlendirilmesi durumunda Türkiye’ye ve öğrencinin kendi ülkesine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Kariyer Günleri kapsamında Türkiye’nin en önemli şirketlerinin öğrencilerle buluşmak için geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Kariyer Günleri’nin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Büyükelçisi Olacaksınız

5’İNCİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Afrika’ya yapılan son ziyaret sırasında gidilen ülkelerin burs kontenjanlarını yüzde 50 artırdıklarını ifade eden Çavuşoğlu, pek çok ülkeden burs kontenjanlarının artırılması için kendilerine talepler geldiğini anlattı. Öğrencilerin Türkiye’de bulundukları süre boyunca geldikleri ülkenin büyükelçisi konumunda olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Burada ülkelerinizi, halkınızı, milletinizi temsil ettiniz. Ülkenize döndükten sonra da Türkiye’nin büyükelçisi olacaksınız” dedi.

Türkiye Burslarına 110 bin başvuru aldık

YTB Başkanı Doç.Dr. Kudret Bülbül öğrencilerleTörende konuşan bir başka isim ise YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül oldu. Türkiye Burslarına her geçen yıl artan bir ilgi olduğunu anlatan Bülbül, “2011’de 50 ülkeden 8 bin başvuru alırken, bu yıl 176 ülkeden Suriyelileri de dahil edersek 110 bin başvuru alan bir ülke haline geldik” dedi. Uluslararası Öğrencileri Türkiye’ye getirmenin yanı sıra sosyal rehberlik, oryantasyon gibi pek çok etkinliğe dahil ettiklerini anlatan Bülbül, “Bu bağlamda geliştirdiğimiz pek çok programlarımız var. Uluslararası Akademiler, Sosyal Bilimler Kongresi, Dünya Kupası turnuvası, gibi pek çok çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Kendimizi Sürekli Yeniliyoruz

Türkiye Burslarıyla Türkiye’de eğitim gören Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nin 5’incisi Ankara’da gerçekleştirildiYTB’nin öğrenci faaliyetleri dışında yaptığı çalışmaları da anlatan Bülbül, “Dış politikada önceliklerimiz, vatandaşlarımız, soydaşlarımız ve akrabalarımızın ihtiyaçlarına göre birçok program başlattık. Kendimizi sürekli yenilemekteyiz. 2011’de 90 proje başvurusu almışken, 2015’de 10 katından daha fazla artırarak 947 proje almış durumdayız. 2011’de sadece 24 projeye destek verebilmişken, 2016’nın ilk çeyreğinde verdiğimiz, desteklediğimiz proje sayısı 186’dır” dedi.

Kariyer Günleri iki gün sürecek

Mezuniyet törenin ardından ise bu yıl ilk kez hayata geçirilen Kariyer Günleri başladı. YTB ve DEİK işbirliğiyle gerçekleşen Kariyer Günleri’nde Türkiye’nin önde gelen pek çok şirketi ve mezun öğrenciler bir araya gelme fırsatı buldu. İki gün sürecek olan Kariyer Günleri’nde Uluslararası Öğrenciler ile ulusal düzeyde çalışan kurumların buluşturulması, Uluslararası Öğrencilere yeni iş imkanlarının sunulması ve katılımcı firmaların ulusal düzeydeki çalışmalarının daha da derinleştirilmesi amaçlanıyor.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal