Diyar-i Türk

BAŞKENT’TE KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ MATEM MİTİNGİ

Başkent Ankra’da Kırım Tatar sürgününün 72. yılı nedeniyle matem mitingi düzenlendi.Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Kırım sürgününün 72. yılı konulu toplantı ve gösteri yürüyüşü”, Tandoğan Meydanında çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşti. Miting için, İstanbul,Bursa,Adana,Eskişehir,Sakarya başta olmak üzere birçok şehirden Kırım derneklerinin yöneticileri ve üyeleri başkent Ankara’ya akın ederken Türk Ocakları gibi […]

Bu Haber 14 Mayıs 2016 - 22:24 'de eklendi ve 1252 kez görüntülendi.

BAŞKENT’TE KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ MATEM MİTİNGİ

Başkent Ankra’da Kırım Tatar sürgününün 72. yılı nedeniyle matem mitingi düzenlendi.Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Kırım sürgününün 72. yılı konulu toplantı ve gösteri yürüyüşü”, Tandoğan Meydanında çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Sakarya Kırım DerneğiMiting için, İstanbul,Bursa,Adana,Eskişehir,Sakarya başta olmak üzere birçok şehirden Kırım derneklerinin yöneticileri ve üyeleri başkent Ankara’ya akın ederken Türk Ocakları gibi bazı sivil toplum kuruluşları da organizasyona destek verdi. Tandoğan Meydanı’na yürüyen grup “Millet Vatan Kırım”, “İşgalci Rusya Kırım’dan defol”, “Kırım Türk’tür Türk kalacak”, “Kırımoğlu Mustafa millet senin yanında” şeklinde sloganlar attı. Meydanda toplanan grup daha sonrasında Kuran’ı Kerim ve dualar okudu.
Polis, Kazım Karabekir Caddesi, Anadolu Meydanı arasında kalan kısmı trafiğe kapatarak geniş güvenlik önlemleri aldı.

18 MAYIS 1944 YILINDA NE OLMUŞTU

Başkent'te Kırım Tatar sürgününün 72. yılı nedeniyle matem mitingi düzenlendiSürgün 18 Mayıs 1944 yılında bütün Kırım yerleşkelerinde başladı. Sürgünün sebebi olarak Kırım Tatarları’nın Nazi Almanya sına olan sözde desteği gösteriliyordu. Yüz binlerce Kırım Tatar’ı çocuk, hasta, yaşlı, hamile, kadın demeden hayvan vagonlarına konularak, su ve yemek vermeden çeşitli yerlere sürgün edildi. Sürgün edilenlerin yaklaşık yarısı yolda ve gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalıklardan hayatını kaybetti. Daha sonra Rus yetkililer Kırım’da Arabat adlı köyü atladıklarını fark etti. Arabat’taki bütün Kırım Tatarları eski ve büyük bir gemiye bindirildi ve ardından Karadeniz açıklarında gemi batırıldı.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal