Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“HOCA AHMET YESEVİ FİLMİ İDEALİMİZ VAR”

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’ni Türk toplumuna tanıtmak istiyoruz” dedi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Yıldız bir restoranda düzenlenen toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yıldız, […]

08 Mayıs 2016 - 3:58 'de eklendi ve 1377 kez görüntülendi. A+A-

“HOCA AHMET YESEVİ FİLMİ İDEALİMİZ VAR”

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’ni Türk toplumuna tanıtmak istiyoruz” dedi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Yıldız bir restoranda düzenlenen toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi felsefesini yaymanın, Türk dünyasında birlik ve beraberlik için çalışacak nesiller yetiştirmek anlamına geldiğinin altını çizerek, “Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’ni Türk toplumuna tanıtmak istiyoruz. Ahmet Yesevi Üniversitesinin 1991’de Türk dünyasında Hoca Ahmet Yesevi’nin felsefesine uygun nesiller, yöneticiler yetiştirmek amacıyla kuruldu. Üniversitenin kuruluşu, Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını ilan edişinin 25’inci yıl dönümüne rastlamaktadır” ifadelerini kullandı.
Hoca Ahmet Yesevi’yi tanıtmaya devam etmek istediklerini vurgulayan Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in üniversiteye çok önem verdiğine dikkat çekti.

“AHMET YESEVİ FELSEFESİNİ YAYMAK DEMEK TÜRK DÜNYASINDA BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN ÇALIŞACAK YENİ NESİLLER YETİŞTİRMEK DEMEKTİR”
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli HeyetiYıldız, Nazarbayev’in, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin 5. Liderler Zirvesi’nde Ahmet Yesevi Üniversitesini, Türk dünyasının ortak üniversitesi yapma teklifinde bulunduğunu hatırlatarak, “Üniversitemiz o toplantıya katılan liderlerin desteğiyle birlikte Türk dünyasının ortak üniversitesi oldu. Bu da Hoca Ahmet Yesevi adını taşıyan üniversite için çok önemli bir husus, bu demektir ki tekrar özlerimize dönüyoruz. Ahmet Yesevi felsefesini yaymak demek Türk dünyasında birlik ve beraberlik için çalışacak yeni nesilleler yetiştirmek demektir” şeklinde konuştu.

“BUGÜNE KADAR GERÇEKLEŞTİRİLEMEYEN BİR HOCA AHMET YESEVİ FİLMİ İDEALİMİZ VAR
TRT Diyanet ile birlikte ortak bir proje “Ahmet Yesevi Belgeseli” çalışması gerçekleştirileceğini söyleyen Yıldız, “Bugüne kadar gerçekleştirilemeyen bir Hoca Ahmet Yesevi film idealimiz var. Finansını temin edebilirsek bu yıl itibariyle Hoca Ahmet Yesevi filmini de Türkiye’de Değişik şehirlerde sahnelenecek” diye konuştu.
“UNESCO 2016 HOCA AHMET YESEVİ YILI”
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa YıldızBu yılın “UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla yapacak etkinliklere dikkat çeken Yıldız, “Bu yıl 8 uluslararası kongre, sempozyum ve bilgi şöleni düzenlenecek” ifadelerini kullanarak, gerçekleştirilecek Ahmet Yesevi’yi anlatan belgesel film çekimleri ile vurgulayarak, yayın faaliyetlerine ağırlık verdiklerini söyledi.
“DİZİDEN ZİYADE BİR SİNEMA FİLMİ”
Konuşma sonunda basın mensuplarının sorularının cevaplandıran Yıldız, çekilecek Hoca Ahmet Yesevi filminde, Hoca Ahmet Yesevi’yi kimin canlandıracağına ilişkin şu yanıtı verdi:
“Bizim düşüncemiz 2 saatlik bir belgesel yapmak diziden ziyade bir sinema filmi yapmak bu konuda da ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisini yakından takip ediyorum. O ekiple temasa geçtik. Filmde de o ekiple çalışmayı düşünüyoruz. Kısa zamanda da bu konuyla ilgili gerekli adımları atacağız”.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri