Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Güneydoğu’da Çözüm

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli sorunu. Otuz beş binden fazla insanımızı kaybettik. Türk, Kürt, Laz, Arnavut, Boşnak demeden binlerce şehit verdik. Ekonomik zararın bilançosu ise 500 Milyar Dolardan fazla. Bana “ Cumhuriyet tarihimizin en büyük felaketi  nedir?” deseler, terördür derim. Ultra stratejik bölge Hükümetin iyi niyetli çözüm süreci, karşı tarafın kötü niyeti ile sonuçsuz kaldı. […]

08 Mayıs 2016 - 4:35 'de eklendi ve 780 kez görüntülendi. A+A-

Güneydoğu’da Çözüm

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli sorunu. Otuz beş binden fazla insanımızı kaybettik. Türk, Kürt, Laz, Arnavut, Boşnak demeden binlerce şehit verdik. Ekonomik zararın bilançosu ise 500 Milyar Dolardan fazla. Bana “ Cumhuriyet tarihimizin en büyük felaketi  nedir?” deseler, terördür derim.

Ultra stratejik bölge

Hükümetin iyi niyetli çözüm süreci, karşı tarafın kötü niyeti ile sonuçsuz kaldı. Hatta bu durum büyük beklentileri olan samimi Kürt vatandaşlarımızı da oldukça olumsuz etkiledi. Bölgenin zengin turizm imkânları, bereketli tarım alanları, zengin petrol ve doğalgaz sahibi komşu ülkelerine olan sınır irtibatı, Orta Doğu ve Orta Asya enerji kaynaklarının Avrupa’ya taşınacak boru hatlarının geçiş yolu olması, GAP gibi önemli bir bölgenin varlığı, öteden beri İsrail’in yakın ilgisi olan Fırat bölgesi, Ortadoğu’nun en önemli ihtiyacı olan su kaynakların doğduğu yerler, kutsal mekânlara ev sahipliği yapması gibi çok sayıda nedenden ötürü bu bölge ultra stratejik bir bölgedir. Bu yüzdendir ki; dış mihrakların da etkisi ve desteği ile PKK terör örgütü denilen bir proje Türkiye’ye musallat edilmiştir.

Devlet baba

İşte tüm nedenlerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin  bölgedeki terör faaliyetlerine karşı  ısrarlı, kararlı ve güçlü bir mücadele vermesi birilerini ciddi rahatsız etmiştir. Hükümet bu konuda kesin olarak kararlıdır ve geri dönüş yoktur. Kısa bir süre sonra inşallah sonuç kesin olarak alınacaktır. Bu devletin birinci görevidir. Devlet, kendisini bölmek ve parçalamak isteyen terör örgütüne karşı doğal ve haklı tepkisini vermektedir. Devlet burada çatık kaşı  ile hainlerin üzerine sopasını gösterecektir. Ancak devletin bir de şefkatli tarafı vardır. Devlet aynı zamanda babadır. İşte burada devletin en zor görevi  veya görevleri başlar: “Devlet Baba olmak”

BALKANANADOLU  ve Malabadi’den Mostar’a kardeşlik köprüleri

Çözüm süreci başlamadan evvel  “Balkananadolu”  ismiyle İzmir’de bir dernek kurduk. Derneğe iki eş başkan seçildi. Bunlardan bir tanesi Arnavut, diğeri de Kürt kökenli idi. Balkananadolu Derneğimizin öncülüğünde İzmir’den 100 kişilik Basın, STK temsilcisi ve kanaat önderlerinden oluşan bir heyetle ile  birlikte Urfa, Diyarbakır ve Mardin’e gittik. Bölgenin kanaat önderleri ziyaret edildi. Görüşmeler yapıldı. Urfa’da tarihi Balıklıgöl’de yaklaşık bin kişiyle önce Şemmame ve arkasından Vardar Ovası türküleri eşliğinde halaylar çektik. Burası kutsal bir yer, burada halay çekilmez diyenlere, bu yapılan da kutsal, insanları kaynaştırıyoruz, dedik. Bu halayları, milletvekili olduğum dönemde meclisin bahçesinde de çektik. Hatta mecliste çekilen ilk halay diye haber oldu. Bu bizim kardeşlik köprülerinin kurulduğu bir projeydi. İsmine “Malabadi’den Mostar’a kardeşlik köprüleri” dedik. Tüm bunlar iyi niyetle yapılmış güzel çalışmalardı. İnşallah bölgede kardeşlik köprüleri daha sağlam atılacaktır.

Çözüm köprüleri

İşte devletin terörle mücadelesinin yanında baba olarak köprüler kurması, bölge için ikinci ve en önemli görevidir. Bu köprülerle inşallah yüzyılın sorununa çözüm bulunacaktır. Peki, ama nedir bu köprüler? Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok.  Bölgeyi ziyaret edip, araştırdığınızda ve bölge insanı ile istişare ettiğinizde size köprüleri sıralamaya başlarlar.

 İşte reçete . Ya da başka bir ifadeyle çözüm köprüleri:

 1-Bölgedeki  gençler  devlet tarafından sahiplenecek. Eğitimleri doğru ve disiplinli olacak. Bölgede Eğitim veren öğretmenler doğru kişilerden, tecrübeli ve bilgili kişilerden oluşacak. Bölgenin öğretmen açığı acilen giderilecek. Özellikle İmam Hatip ve medrese eğitimleri çok önemli. Zira medrese ve imam hatip mezunlarından dağa çıkan genç sayısı yok denecek kadar az. Bu arada gençlerin zararlı alışkanlıklar kazanmalarına karşı acil önlemler alınması gerekiyor. Zira bölge bu konuda kırmızı alarm veriyor. Ayrıca bölgede bölgeyle ilgili üniversiteler veya yüksekokullar açılması sağlanacak.

2-Bölgeye gönderilen memur ve bürokratlar dikkatli seçilecekler. Bölge, memur ve bürokrat için sürgüne gönderilen sorunlu kişilerden değil, doğru insanlardan oluşacaklar. Buralara gönderilen memurlara ek tazminat verilmesi yararlı olur. 

 3-Diyanet işleri başkanlığı bölgeye özel bir çalışma yapacak. Buradaki imam ve müezzinler özel seçilecekler. Camilerde cuma hutbeleri son derece önemli. Dikkatli hazırlanması gerekir. İmamlar sadece camilerde değil, namaz vakitleri dışında mahallelerde ziyaretler yapacaklar, sohbetlere katılacaklar.

4-Bölgedeki  STK ve Derneklere önem verilecek. Proje yapmaları teşvik edilecek, hibe desteklerinden yararlanabilecekler. Özellikle gençlik dernekleri ile yakından ilgilenilecek.

5-Terör mağduru esnaf, iş adamı ve sanayiciye faizsiz kredi olanakları verilmesi önemli. Devlete olan vergi ve SSK borçları bir süre ertelenebilir. Bölgeye yatırım yapacaklara teşvikler getirilebilir. Tarıma ve çiftçiye destek son derece yararlı olacaktır.

6-Devlet, bölgedeki vatandaşının hemen yanında olduğunu gösterecek. Devlet, güçlü ve  hâkim olduğunu hissettirecek.  Polis ve asker, PKK tehdidi altındaki vatandaşların yanında olacaklar. Bölge halkı devleti yanında gördüğünde, PKK tehdidinden korkmayacak.

7-BDP’li Belediyeler yakın takibe alınacak. Sıkı kontrol yapılacak.

8-Bölgede zafer sarhoşluğu olmayacak, milliyetçi söylemlerden uzak durulacak. Hukuk hiç bir zaman gözardı edilmeyecek.

9-Bölge üzerinde güvensiz ve tehlikeli algısı giderilmeye çalışılacak. Huzurlu şehirler algısı oluşturulacak. Bu konuda gazete ve televizyonlarda çıkan haberlere dikkat edilecek. Bölgenin  turizm imkânları, tarihi zenginlikleri, dini motifleri  ön plana çıkartılacak.

10-Bakanlar, bölge milletvekilleri ve siyasetçiler sık sık bölgeye gidecekler, STK’lar, muhtarlar, esnaf  ve kanaat  önderleriyle bir araya gelecekler, sorunları ve önerilerini dinleyecekler. Valisi, kaymakamı, Siyasetçisi, sahada olacak. Bölge boş bırakılmayacak.

11-Ne devlet vatandaşından, ne vatandaşı devletinden korkmayacak. Karşılıklı saygı ve sevgi güçlü bir şekilde yeniden inşa edilecek.

12-Bölgede bürokrasi azaltılacak. Bürokratik engeller çıkartanlara tedbir alınacak.

13-Bölgedeki Annelere sahip çıkılacak. Annelere eğitim projeleri yapılacak. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Kürtçe bilen kadın uzmanları bölgeye gönderecekler. 

14-Yeni anayasada bölge için gerekli düzenlemeler acilen yapılacak.

 15-Bölge halkına güven telkin edilecek. Karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü tanzim edilecek.

16-Devlet, terör mağdurlarına kira desteği veriyor. Ayrıca Terör nedeniyle zarar gören kentler, acilen kentsel dönüşüme tabi tutulacak. Evsiz kalanlara acilen ev bulmaları, ev sahibi olmaları için teşvik ve destek verilecek.

17-Bölgede istihdam olanakları artırılmaya çalışılacak.

18-Bölgeye refah ve huzur gelirse bu iş çözülür.

19-AK Parti hükümetlerinin bölgeye ve bölge halkına verdiği destekler ve bugüne kadar  Türkiye için yapılan hizmetler iyi anlatılmalıdır. Başörtüsü ve imam hatipler için yapılan çalışmalar hatırlatılmalıdır.

20-Terörü, Kürt kardeşlerimizden ayırmak gerek. Güvenlik güçleri sivil vatandaşla teröristi ayırt edecekler. Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır, bunu da  anlatmamız gerekiyor.

 21-Bölgedeki paralelcilerle de etkin mücadele gerekiyor. Bölgede hala paralelcilerin belli görevlerde oldukları söyleniyor.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcılar’a ülti...

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli sorunu. Otuz beş binden fazla insanımızı kaybettik. Türk, Kürt, Laz, Arnavut, Boşnak demeden ...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece...

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli sorunu. Otuz beş binden fazla insanımızı kaybettik. Türk, Kürt, Laz, Arnavut, Boşnak demeden ...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gelmiş Komrat̵...

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli sorunu. Otuz beş binden fazla insanımızı kaybettik. Türk, Kürt, Laz, Arnavut, Boşnak demeden ...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..!...

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli sorunu. Otuz beş binden fazla insanımızı kaybettik. Türk, Kürt, Laz, Arnavut, Boşnak demeden ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri