Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

YAŞADILAR BALKANLAR’I GÖRDÜLER KONYA’YI

Kosova ve Makedonyalı 30 tarih öğretmeni, Anadolu Selçuklu Devleti ve Türkçe’yi resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Beyliğine başkentlik yapan,Osmanlı tarihi açısından da son derece önemli bir şehir olan Konya’yı ziyaret ettiler. Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak şehre giden tarihçilere, Osmanlı ve Selçuklu tarihi ile ilgili geniş bilgiler verilirken, eğitimlerin yanında şehrin tarihi ve turistik mekanlarını […]

01 Mayıs 2016 - 17:36 'de eklendi ve 1555 kez görüntülendi. A+A-

YAŞADILAR BALKANLAR’I GÖRDÜLER KONYA’YI

Kosova ve Makedonyalı 30 tarih öğretmeni, Anadolu Selçuklu Devleti ve Türkçe’yi resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Beyliğine başkentlik yapan,Osmanlı tarihi açısından da son derece önemli bir şehir olan Konya’yı ziyaret ettiler.

Necemddin Erbakan ve Selçuk Üniversitesi akademisyenleri Osmanlının Balkanlar politikalarını anlattıBüyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak şehre giden tarihçilere, Osmanlı ve Selçuklu tarihi ile ilgili geniş bilgiler verilirken, eğitimlerin yanında şehrin tarihi ve turistik mekanlarını da gezen Balkanlardan gelen tarihçiler, Konya’dan çok etkilendiklerini ve tarihe yolculuk yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Evlad-ı Fatihan Buluşmaları kapsamında, Kosova ve Makedonya’nın çeşitli okullarda tarih dersi veren öğretmenleri Konya’da ağırladı. Kosova Grubunda, bir Türk, bir Boşnak ve 13’de Arnavut asıllı öğretmen olmak üzere 15 kişi yer aldı.

Kosovalı ve Makedonyalı tarihçiler Nasreddin Hoca Heykeli önündeDört gün boyunca dolu dolu etkinliklerle gerçekleşen programlarda Balkanlardan gelen tarihçilere Selçuklu, Osmanlı ve Genel Türk Tarihi konusu anlatıldı. Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin verdiği eğitimlerin ardından, misafir öğretmenlerin Selçuklu başkenti Konya’yı yakından tanıyabilmeleri için tarihi mekânlarda incelemeler yapıldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından verilen seminer Balkan tarihçilere, Selçuklu ve Osmanlı tarihlerinin farklı açılardan tanınması imkanını sundu. Balkan tarihçileri meşhur Sille Çömleklerinin yapılışını incelediKonular dahilinde, Selçuklu ve Osmanlı’da uygulanan adalet ve hoşgörü politikası,Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda uyguladığı iskan politikası,Osmanlı devletinin Balkanlara Anadolu’dan getirdiği Müslüman Türk halkını yerleştirme politikası anlatılırken, Osmanlı’nın istimalet politikası, yani fethedilen yerlerde halkın gönlünü alma, dış düşmanlara karşı koruma, dini konularda serbestiyet verme politikası konusu en fazla ilgi çeken nokta oldu.

Öğretmenler ayrıca, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Konya’da düzenlenen 2. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi’ne de katıldılar ve;Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve kongre misafiri olan Kosova Cumhuriyeti Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Rexhep Hoti ile buluştular.

KONYA’DAN ÇOK ETKİLENDİLER

Balkan tarihçiler organizasyonun anısına Konya Büyükşehir Belediyesine şükran plaketi sundularBaşta Mevlana Türbesi ve Alaaddin Camii olmak üzere; Şems-i Tebrizi Türbesi, Sille, Çatalhöyük, Bilim Merkezi, Türk Yıldızları Parkı ve Akşehir’de incelemelerde bulunan Balkanlardan gelen tarihçiler, Konya’da bulunmaktan, tarihe yolculuk yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Aldıkları eğitimlerin ve yaptıkları incelemelerin kendileri için çok yararlı geçtiğini ve büyük katkı sağladığını belirten öğretmenler, Konya’daki tarihi eserlerden ve şehrin gelişiminden çok etkilendiklerini anlattılar.

KONYA’NIN HAYATIMDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Seminer sonunda katılımcı öğretmenlere sertifikaları verildiSelçuk Üniversitesi’nde Tarih Öğretmenliği okuyan ve 1998 yılında mezun olduktan sonra Konya’ya ilk kez gelen Kosovalı Türk kökenli Tarih Öğretmeni Fetnan Derviş ise, “Yeniden geldiğimde nasıl bir Konya ile karşılaştığımı tarif edemem. Bir şehir ancak bu kadar değişip gelişebilir. Bundan çok memnun oldum. Benim hayatımda Konya’nın çok büyük bir yeri var. Öğrencilik hayatım boyunca Konya halkının sıcaklığını yaşadım” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti olan Konya’da ağırlanan tarih öğretmenleri, bazı vakıf ve kurum ziyaretleri de gerçekleştirerek Selçuklu ve Osmanlı tarihi hakkında önemli kazanımlar elde etti. Öğretmenler, ev sahipliği misafirperverliği Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Kosova ve Makedonyalı 30 tarih öğretmeni, Anadolu Selçuklu Devleti ve Türkçe’yi resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Beyliğine başken...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Kosova ve Makedonyalı 30 tarih öğretmeni, Anadolu Selçuklu Devleti ve Türkçe’yi resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Beyliğine başken...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Kosova ve Makedonyalı 30 tarih öğretmeni, Anadolu Selçuklu Devleti ve Türkçe’yi resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Beyliğine başken...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Kosova ve Makedonyalı 30 tarih öğretmeni, Anadolu Selçuklu Devleti ve Türkçe’yi resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Beyliğine başken...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri