Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

BABASININ İZİNDE DEVAM EDİYOR

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu, değişik etkinliklere katıldı. Kırgızistan’ın Çüy İlinin Yuryevka köyünde 4500 kişi yaşıyor. Köyde 1957 yılında inşa edilmiş olan su şebekesinin eskimesi nedeniyle köy halkı temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşamaktaydı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 1400 metre uzunluğundaki su borusu […]

29 Nisan 2016 - 18:28 'de eklendi ve 1070 kez görüntülendi. A+A-

BABASININ İZİNDE DEVAM EDİYOR

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu, değişik etkinliklere katıldı.

Tuğrul Türkeş KırgızistanKırgızistan’ın Çüy İlinin Yuryevka köyünde 4500 kişi yaşıyor. Köyde 1957 yılında inşa edilmiş olan su şebekesinin eskimesi nedeniyle köy halkı temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşamaktaydı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 1400 metre uzunluğundaki su borusu çekilerek kuyular temizlendi ve kuyuların içindeki 10 vana yenilendi. Bir ay içerisinde tamamlanan proje sonucunda Yuryevka ve Isık-Ata Köylerinin su şebekesinin kapasitesi arttırılarak hem köylülerin evlerine içme suyu sağlandı, hem de bu köylerde bulunan okul, aile sağlık ocakları gibi sosyal tesislere de temiz su ulaştırıldı. Proje sayesinde halkın temiz ve sağlıklı içme suyuna erişimi sağlandı.

TİKA'dan Kırgız köylerine içme suyuProjenin açılışına Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri ve yerel yönetim temsilcileri katıldı. Köy idarecilerinin ve aksakallarının yıllardır devam eden problemlerinin çözümü nedeniyle Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş kendisine gösterilen sıcak ilgiden dolayı teşekkür ederken, “Ahıskalı Türkler, Kırgızlar ve Ruslar hepiniz bir arada yaşıyorsunuz. Hayatınızda normal olarak kabul ettiğiniz bu duruma ortak yaşama kültürü denir. Buna önem verin. Bunun kıymetini bilin. Bunu yapamayan dünyada birçok yer olduğunu görün. Köyünüzle iftihar edin.” dedi.

Türkeş Kırgızistan Başbakanı Sayın Sooronbay Ceyenbekov'u makamında ziyaret ettti.Türkeş, Türk ve Kırgız halklarının ortak dil ve tarihi bağlara sahip olduğunu altını çizerek, dünyada 300 milyondan fazla insanın aynı dili kullandığını anımsattı. Kırgızistan’ın başarılarından her zaman memnun olduklarını belirten Türkeş, Kırgızistan’ın bölgesinde gücünü, etkisini ve komşuluk ilişkilerini geliştirmesi durumundan iftihar edeceklerini kaydetti.
Türkeş Kırgızistan'da Türkiye-Manas ÜniversitesindeTİKA açılımı ve anlamı hakkında bilgi veren Türkeş, “Bizim, Kırgızistan halkına ve yönetimine saygımız sonsuz. Kırgızistan’a her zaman yardım ve desteğe hazırız” diye konuştu.Türkeş ve beraberindeki heyet açılışın ardından bir Ahıskalı Türk’ün evine misafir oldu.

Başbakan Yardımcısı Türkeş Cengiz Aytmatov'un mezarını ziyaret ettiBaşbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan ziyareti kapsamında, Başbakan Sooronbay Ceyenbekov ve eski cumhurbaşkanı Roza Otumbayeva ile birer görüşme yaptı. Türkeş ayrıca, altı ülkeden akademisyenin ve 14 ülkeden öğrencinin yer aldığı Manas Üniversitesini ziyaret ederek akademisyenlerle ve üniversite yönetimi ile bir araya geldi.

Atabeyit Devlet Kabristanını da ziyaret eden Türkeş, ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un mezarını ziyaret etti, saygı duruşunda bulunup çiçek sundu. Türkeş’e ziyareti sırasında Kırgızistan eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov eşlik etti.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi z...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi z...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi z...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi z...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri