Diyar-i Türk

BABASININ İZİNDE DEVAM EDİYOR

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu, değişik etkinliklere katıldı. Kırgızistan’ın Çüy İlinin Yuryevka köyünde 4500 kişi yaşıyor. Köyde 1957 yılında inşa edilmiş olan su şebekesinin eskimesi nedeniyle köy halkı temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşamaktaydı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 1400 metre uzunluğundaki su borusu […]

Bu Haber 29 Nisan 2016 - 18:28 'de eklendi ve 1049 kez görüntülendi.

BABASININ İZİNDE DEVAM EDİYOR

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan Manas Üniversitesinin 20. Kuruluş yıldönümü için gittiği Kırgızistan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu, değişik etkinliklere katıldı.

Tuğrul Türkeş KırgızistanKırgızistan’ın Çüy İlinin Yuryevka köyünde 4500 kişi yaşıyor. Köyde 1957 yılında inşa edilmiş olan su şebekesinin eskimesi nedeniyle köy halkı temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşamaktaydı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 1400 metre uzunluğundaki su borusu çekilerek kuyular temizlendi ve kuyuların içindeki 10 vana yenilendi. Bir ay içerisinde tamamlanan proje sonucunda Yuryevka ve Isık-Ata Köylerinin su şebekesinin kapasitesi arttırılarak hem köylülerin evlerine içme suyu sağlandı, hem de bu köylerde bulunan okul, aile sağlık ocakları gibi sosyal tesislere de temiz su ulaştırıldı. Proje sayesinde halkın temiz ve sağlıklı içme suyuna erişimi sağlandı.

TİKA'dan Kırgız köylerine içme suyuProjenin açılışına Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri ve yerel yönetim temsilcileri katıldı. Köy idarecilerinin ve aksakallarının yıllardır devam eden problemlerinin çözümü nedeniyle Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş kendisine gösterilen sıcak ilgiden dolayı teşekkür ederken, “Ahıskalı Türkler, Kırgızlar ve Ruslar hepiniz bir arada yaşıyorsunuz. Hayatınızda normal olarak kabul ettiğiniz bu duruma ortak yaşama kültürü denir. Buna önem verin. Bunun kıymetini bilin. Bunu yapamayan dünyada birçok yer olduğunu görün. Köyünüzle iftihar edin.” dedi.

Türkeş Kırgızistan Başbakanı Sayın Sooronbay Ceyenbekov'u makamında ziyaret ettti.Türkeş, Türk ve Kırgız halklarının ortak dil ve tarihi bağlara sahip olduğunu altını çizerek, dünyada 300 milyondan fazla insanın aynı dili kullandığını anımsattı. Kırgızistan’ın başarılarından her zaman memnun olduklarını belirten Türkeş, Kırgızistan’ın bölgesinde gücünü, etkisini ve komşuluk ilişkilerini geliştirmesi durumundan iftihar edeceklerini kaydetti.
Türkeş Kırgızistan'da Türkiye-Manas ÜniversitesindeTİKA açılımı ve anlamı hakkında bilgi veren Türkeş, “Bizim, Kırgızistan halkına ve yönetimine saygımız sonsuz. Kırgızistan’a her zaman yardım ve desteğe hazırız” diye konuştu.Türkeş ve beraberindeki heyet açılışın ardından bir Ahıskalı Türk’ün evine misafir oldu.

Başbakan Yardımcısı Türkeş Cengiz Aytmatov'un mezarını ziyaret ettiBaşbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kırgızistan ziyareti kapsamında, Başbakan Sooronbay Ceyenbekov ve eski cumhurbaşkanı Roza Otumbayeva ile birer görüşme yaptı. Türkeş ayrıca, altı ülkeden akademisyenin ve 14 ülkeden öğrencinin yer aldığı Manas Üniversitesini ziyaret ederek akademisyenlerle ve üniversite yönetimi ile bir araya geldi.

Atabeyit Devlet Kabristanını da ziyaret eden Türkeş, ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un mezarını ziyaret etti, saygı duruşunda bulunup çiçek sundu. Türkeş’e ziyareti sırasında Kırgızistan eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov eşlik etti.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal