Diyar-i Türk

Meclis Başkanı SİBER Umutlu

Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri çerçevesinde KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Kıbrıslı Türklerin tarihsel süreçteki yeri ve bugünkü durumunu’ konulu konferansta konuşma yaptı. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı dolayısıyla Kosova’da bulunan KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Prizren’de yaşayan Kosova Türkleei ile bir araya geldi. ‘Kıbrıslı Türklerin tarihsel süreçteki […]

Bu Haber 27 Nisan 2016 - 15:53 'de eklendi ve 441 kez görüntülendi.

Meclis Başkanı SİBER Umutlu

Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri çerçevesinde KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Kıbrıslı Türklerin tarihsel süreçteki yeri ve bugünkü durumunu’ konulu konferansta konuşma yaptı.

KKTC Meclis Başkanı Siber- Büyükelçi Kıvılcım Kıulıç23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı dolayısıyla Kosova’da bulunan KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Prizren’de yaşayan Kosova Türkleei ile bir araya geldi. ‘Kıbrıslı Türklerin tarihsel süreçteki yeri ile bugünkü durumunu ve yaşanan süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan Siber, Kosovalı Türkler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında benzeşen bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın moderatörlüğünde gerçekleşen konferansa Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, Millletvekili Müferra Şinik, Başkonsolos Selen Evcit ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

Meclis Başkanı Siber görüşmelerden umutluKKTC Meclis Başkanı Siber basına da ayrıca mülakat vererek Kosova’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. İki ülke arasında başta kültür olmak üzere çok sayıda benzerliklerin olduğunu vurgulayan Siber, şunları söyledi: Kosova ile KKTC arasında çok sayıda benzerlikler var. Kimliğini, dilini, kültürünü her türlü zorluğa, her türlü etnik ayrımcılığa rağmen muhafaza eden ve varlığını sürdüren ve sürdürmeye devam edecek olan bir halk gördük. Bizim de Kıbrıs’a baktığınız zaman nüfusumuzun az olmasına rağmen her türlü sıkıntıya, her türlü baskıya rağmen varlığımızı sürdürdük. Şimdi de çözüm müzakereleriyle kalıcı bir barışa ulaşacağımıza inanıyoruz’ dedi.

Konferans yaklaşık 2 saat sürdü ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber soru cevap kısmında sorulara cevap verdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal