Diyar-i Türk

KKTC’DE HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI

KKTC’de Hüseyin Özgürgün başbakanlığında kurulan ve bağımsızların destek verdiği UBP/DP-UG Koalisyon Hükümeti, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu aldı. Ulusal Birlik Partisi (UBP)-Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nden 27 kabul oyuyla güvenoyu aldı. Cumhuriyetçi Türk Partisi- Ulusal Birlik Partisi (CTP-UBP) hükümetinin istifasının ardından UBP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün başbakanlığında kurulan ve Cumhurbaşkanı’nca 16 Nisan’da […]

Bu Haber 27 Nisan 2016 - 15:22 'de eklendi ve 1151 kez görüntülendi.

KKTC’DE HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI

KKTC’de Hüseyin Özgürgün başbakanlığında kurulan ve bağımsızların destek verdiği UBP/DP-UG Koalisyon Hükümeti, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu aldı.
Ulusal Birlik Partisi (UBP)-Demokrat Parti (DP) Koalisyon Hükümeti, Cumhuriyet Meclisi’nden 27 kabul oyuyla güvenoyu aldı. Cumhuriyetçi Türk Partisi- Ulusal Birlik Partisi (CTP-UBP) hükümetinin istifasının ardından UBP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün başbakanlığında kurulan ve Cumhurbaşkanı’nca 16 Nisan’da onaylanan yeni hükümete, Meclis’te iki partinin milletvekilleri yanında 4 bağımsız milletvekili de onay verdi.

27 KABUL, 22 RET, 1 KATILMAYAN

KKTC'DE HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN (FOTOĞRAFTAKİ) BAŞBAKANLIĞINDA KURULAN VE BAĞIMSIZLARIN DESTEK VERDİĞİ UBP/DP-UG KOALİSYON HÜKÜMETİ, KKTC CUMHURİYET MECLİSİ’NDEN GÜVENOYU ALDI. (EMİR ABDURRAHMAN BULUT/LEFKOŞA-İHA)

Meclis Genel Kurulu’nda oylama cetveline göre isim okunarak açık yapılan oylamada, 27 milletvekili kabul, 22 milletvekili ret oyu verirken TDP Milletvekili Zeki Çeler oylamaya katılmadı. Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü uyarınca hükümet programı görüşmelerinin bitiminden bir tam gün sonra bugün yapılan güven oylamasında, hükümetin güvenoyu alabilmesi için oylamada güvenoyu verenlerin sayısı ret oyu verenlerden fazla olması gerekiyordu.
Cumhuriyet Meclisi’nde halen CTP’nin 20, UBP’nin 18, DP’nin 5, TDP’nin 3 milletvekili yanında 3’ü DP’den 1’i de CTP’den istifa eden 4 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

TÜRK-SEN “DİKKAT CERYAN TEPER” YAZILI PANKART AÇTI

OYLAMA SONUCUNUN AÇIKLANMASININ ARDINDAN İZLEYİCİ LOCASINDAKİ TÜRK-SEN ÜYESİ BAZI SENDİKACILAR “DİKKAT EDİN CERYAN TEPER” YAZILI BİR PANKART AÇTI. MECLİS BAŞKANI SİBER’İN SÖZLÜ UYARISI ÜZERİNE SENDİKACILAR PANKARTI KAPATARAK, SALONDAN AYRILDI. (EMİR ABDURRAHMAN BULUT/LEFKOŞA-İHA)

Oylama sonucunun açıklanmasının ardından izleyici locasındaki TÜRK-SEN üyesi bazı sendikacılar “Dikkat edin ceryan teper” yazılı bir pankart açtı. Meclis Başkanı Siber’in sözlü uyarısı üzerine sendikacılar pankartı kapatarak, salondan ayrıldı.

ÖZGÜRGÜN’DEN TEŞEKKÜR KONUŞMASI
Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümetin güvenoyu almasının ardından teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında Meclis çalışmalarına önem verdiklerini söyleyen Özgürgün, hükümetin önümüzdeki dönemde, halkın beklentileri ve hükümet program doğrultusunda çalışarak, seçime kadar olan süreyi değerlendireceklerini kaydetti. Özgürgün, “Üzerimize düşeni yaparken Meclis’le de uyumlu çalışma önceliğimiz olacak” dedi. Başbakan Özgürgün, oylamada olumlu ve olumsuz oy veren tüm milletvekillerine teşekkür etti. Özgürgün’ün konuşmasından sonra Meclis oturumu sona erdi.
Meclis Genel Kurulu bir sonraki toplantısını 2 Mayıs Pazartesi günü yapacak.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal