Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Balkanların Assolisti AYYILDIZLAR

Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları Doğruyol Türk Kültür Sanat Derneğinin efsane grubu Ayyıldızlar ‘ın verdiği muhteşem konser ile sona erdi.Şef Erol Karaibo yönetimindeki grup konuklarına unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti. Prizren Kültürevi’nde düzenlenen konsere, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber,KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Milletvekili Müferra […]

25 Nisan 2016 - 15:23 'de eklendi ve 1264 kez görüntülendi. A+A-

Balkanların Assolisti AYYILDIZLAR

Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları Doğruyol Türk Kültür Sanat Derneğinin efsane grubu Ayyıldızlar ‘ın verdiği muhteşem konser ile sona erdi.Şef Erol Karaibo yönetimindeki grup konuklarına unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.

Ayyıldızlar'ın final konserine ilgi büyüktüPrizren Kültürevi’nde düzenlenen konsere, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber,KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Milletvekili Müferra Şinik, KKTC Milletvekilleri Hüseyin Angolemli ve Arif Albayrak, AK Parti Eski Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Şef Erol Karaibo yönetiminde sahne alan orkestrada, Ali Babayunus, Şaban Karahasan, Ehad Edreneli, Refki Suroy yer alırken, Reyhan Kantarcı, Ergin Karahasan, Esra Hacıahmetoviç, Erol Karaibo, Asena Kantarcı, Krenar çoça, Dilek Pişmiş’de seslendirdikleri birbirinden güzel eserlerle katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu

Tertip Komitesi Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir YağcılarKutlama Tertipleme Komitesi Başkanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, bu yıl ki etkinliklerde, kültürden sanata, siyasetten eğitime birçok alanda çalışmalara imza attıklarını ifade ederken katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Balkan Türk Hafif Müziğinin Efsane Grubu AYYILDIZLAR

Kosova Türklerinin çatı kuruluşu olan Doğruyol Türk Kültür ve Sanat Derneği bünyesinde parlak bir geçmişi olan Ayyıldızlar Türk Hafif Müzik gurubunun kuruluş çalışmaları 1981 yılı sonlarında başladı.

1982 yılı başlarında ciddi bir şekilde provalarına başlayan grubun ilk adı “Minus- Plus” idi. O dönemde Prizren Kültur Evi Tiyatrosunda “Minus-Plus” adlı kabare tipi oyun hazırlanıyor, grup üyeleri de oyunun müziklerini icra ediyordu

1982 yılının sonlarından itibaren Dogruyol çatısı altında çalışmalarına devam eden grup, ilk konserini sunmadan önce, derneğin yönetim kurulu tarafından alınan karar ile resmiyeti kazandı ve “Genç Ayyıldızlar” olarak sahneye çıkmak için kolları sıvadı.

İleri ki yıllarda yaptığı başarılı çalışmalarla tarih yazacak olan  gurubun o dönem koordinatörlüğünü Etem Kazaz yapıyordu.

Grubun en genç üyesi,solist Esra HacıahmetoviçBu yıl sanat hayatında 40’ıncı yılını geride bırakacak olan Erol Karaibo’nun şefliğini yaptığı orkestra;Davullarda Orhan Krasnic,Bas gitar Enver Tikves,Org’da İsa Mestan,Elektro saz’da Şevki Kazaz’dan oluşuyordu.

Grubun Prizren Kültürevi Salonunda verdiği konserde, Erol Karaibo,Zekeriya Hocalar, Zümrüt Munik,Urcan ve Severcan Pala kardeşler, Lulzim Krasnic ve Hüsnü Top sahne alırken,Bekir Hocalar, Etem Kazaz ve Nafiz Gurcüali’de sunduklari skeçlerle ayrı bir enk kattı.

Birkaç defa sunulan konserin ardından halkın sevgilisi haline gelen grup çalışmalarına sistematik bir şekilde devam etmeye başladı.Genc Ayyılızlar ilk önce yeni calgı aletleri ile donatıldı, daha sonra bu günlere kadar ulaşan uzun bir yola çıkıldı.

Zaman içerisinde yeni üyelerin katıldığı grup sanatını profesyonel bir şekilde icra ediyor ve halkın büyük sevgisini kazanıyordu.

Ayyıldızlar Şefi Erol Karaibo sanat hayatında 40. yılı geride bırakıyorYıllar içerisinde;Hasan, Orhan ve Şenol Topko kardeşler, Besnik Nurkolari, Kuytim Pacak, Şaban Karahasan, Samir Boynik , Perica Zajic, Agim Tejeci, Tahir Luma, Hamdi Avdo, Fadil Cesko, Milorad Stanojevic (Mico), Sasa Solevic, Ali Babayonuz, Fikret Refeya, Mikus Jilta, Ehat Edreneli, Refki Suroy, Istref Krasnici, Ilir Spahiu, Bayram Dobros, Fikret Menekse, Nahit Vragoli, Ibrahim Etek, Dasni Vesal ve adlarını anımsayamadığımız birçok isim grubun çatısı altında sanatlarını icra etti.
Grup zamanla o kadar popüler bir hal aldı ki, haftada beş gün Prizren Kültürevi’nde konser vermeye başladı.Ayyıldız sevgisi ierleyen dönemde daha da büyüdü ve grup 1982-88 yılları arasında, aynı gün içerisinde hem 17:00’da, hem de 20:00’da sahne almaya başladı.

O dönem içerisinde; Zumrut Munik, Lulzim Krasnic, Urcan ve Severcan Pala kardesler, Cafer Munik, Engul Kilic, Muradiye Zgog, Agim Fisar, Nevzat Sundo, Resit Kryezi, Zekeriya Hocalar, Husnu Top, Agim Tejeci, Erol Cavus, Nesat Birdain, Smatrazum Ahma Naim Krasnic, Feridun Kaan, Senol Gecenin sonunda protokolden gruba tebrikDoradreyt, Reyhan Kantarci, Orhan Kantarci, Ergin Karahasan, Eren Karaibo, Ediz Soytari, Nermin Morina, Krenar Coca, Deniz Alaybeg, Erdogan Basa, Dilek Kacka, Elif Curcialo, Elif Pacolar, Efe Malok, Levent Kryezi, Tolga Kazaz ve,orkestranın şefliğini yapan ve genellikle yabancı dillerde şarkıları seslendiren Erol Karaibo ile birlikte cok sayida solist Ayyıldızlar altında çalışmalarını sürdürdü.

Zamanla ünü Prizren dışına yayılan Ayyıldızlar ekibi artık,Yugoslavyanın birçok şehrinde düzenlenen konser ve festivalin vazgeçilmezi olmuştu.

Parlak bir geçmişi olan grup katıldığı bircok radyo ve televizyon programıyla da Balkanlarda, Türk Hafif Müziğinin varlığını yaşatıp tarihe damgasını vurdu

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları Doğruyol Türk Kültür Sanat Derneğinin efsane grubu Ayyıldızlar ‘ın verdiği muhteşem konser il...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları Doğruyol Türk Kültür Sanat Derneğinin efsane grubu Ayyıldızlar ‘ın verdiği muhteşem konser il...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları Doğruyol Türk Kültür Sanat Derneğinin efsane grubu Ayyıldızlar ‘ın verdiği muhteşem konser il...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları Doğruyol Türk Kültür Sanat Derneğinin efsane grubu Ayyıldızlar ‘ın verdiği muhteşem konser il...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri