Diyar-i Türk

KKTC MECLİS BAŞKANI SİBER KOSOVA’DA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığındaki Meclis heyeti, Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamalarına katıldı.Resmi davetle Kosova’da bulunan heyette Siber’e milletvekilleri Arif Albayrak ve Hüseyin Angolemli eşlik ediyor. Kosova Türkleri son 8 yıldır 23 Nisan’ı Milli Bayram olarak kutluyor. İlk kez KKTC Meclis Başkanı’nı ülkelerinde ağırladıklarını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen KDTP […]

Bu Haber 24 Nisan 2016 - 13:45 'de eklendi ve 765 kez görüntülendi.

KKTC MECLİS BAŞKANI SİBER KOSOVA’DA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığındaki Meclis heyeti, Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamalarına katıldı.Resmi davetle Kosova’da bulunan heyette Siber’e milletvekilleri Arif Albayrak ve Hüseyin Angolemli eşlik ediyor.

KKTC Meclis Başkanı Siber Kosovalı Türk Milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferra Şinik ileKosova Türkleri son 8 yıldır 23 Nisan’ı Milli Bayram olarak kutluyor. İlk kez KKTC Meclis Başkanı’nı ülkelerinde ağırladıklarını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve Kosova milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferra Şinik, Kıbrıs Türk halkı ile Kosova Türk Toplumu arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini arzu ettiklerini belirtti.

Meclis Başkanı Sibel Siber de, Kosova Türkleri ile Kıbrıs Türklerine bakıldığında benzer tarihsel süreçlerden geçtiklerini söyledi.

Bugün Kosova halkının birçok etnik kültürü içinde barındıran ve barış içinde yaşayan bir halk olduğunu ve bu yapıdan memnuniyet duyduğunu belirten Siber, bu durumun hiç bozulmaması ve kültürel harmoni içinde yaşamaları arzusunu dike getirdi.

Sibel Siber-AngolemliMeclis Başkanı Siber, geçmişte yaşanan savaş acılarının ne Kıbrıs’ta ne de Kosova’da bir daha tekrarlanmaması dileğinde bulundu. Ortak kültürel değerlere sahip Kıbrıs Türkleri ve Kosova Türkleri arasında sosyal, kültürel ve ticari alandaki bağların gelişmesi için çalışacağını belirten Siber, iki toplumun birbirlerini tanımalarının önemine değindi.

Kosova Türkleri temsilcisi milletvekilleri de, Prizren’de Kıbrıs Türk halkının kültürünü tanıtan KKTC günleri düzenlemekten mutluluk duyacaklarını ifade ettiler.

Meclis Başkanı Siber, milletvekilleri Hüseyin Angolemli ve Arif Albayrak, Kosova Başbakanı İsa Mustafa’nın katıldığı ve Prizren’de açılan ilk ve tek Başkonsolosluk olan Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu’nun açılışına da katıldı. Açılışı, Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TC Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç birlikte yaptı.

Meclis heyeti, Milli Bayram kutlama törenine ve resepsiyona da katıldı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal