Diyar-i Türk

MEVCUT TABLONUN ANALİZİ…

Dünya’nın gündemi maalesef terör. Hain saldırılardan en fazla etkilenen ülkeler ise hepinizin malumu olduğu üzere, başta Türkiye olmak üzere içinde bulunduğumuz coğrafya. Bir yandan terör örgütlerinin eylemleri devam ederken, diğer taraftan da bazı devletlerce adeta devlet terörü uygulanıyor. İşte tüm bu olumsuzlukların ortasında tek başına mücadele eden, içeriden ve dışarıdan yapılan saldırılara tek başına göğüs […]

Bu Haber 23 Nisan 2016 - 22:45 'de eklendi ve 828 kez görüntülendi.

MEVCUT TABLONUN ANALİZİ…

Dünya’nın gündemi maalesef terör. Hain saldırılardan en fazla etkilenen ülkeler ise hepinizin malumu olduğu üzere, başta Türkiye olmak üzere içinde bulunduğumuz coğrafya. Bir yandan terör örgütlerinin eylemleri devam ederken, diğer taraftan da bazı devletlerce adeta devlet terörü uygulanıyor.

İşte tüm bu olumsuzlukların ortasında tek başına mücadele eden, içeriden ve dışarıdan yapılan saldırılara tek başına göğüs gerip, tüm mazlumları bağrına basan bir ülke var, tabi o da TÜRKİYE.

Türkiye bir yandan içeride ve dışarıda bunlarla mücadelesini sürdürürken, diğer taraftan da asırlardır hamiliğini üstlendiği coğrafyadaki insanlara dokunmaya, onların dertlerine derman olmaya çalışıyor. Zaten başına gelenlerin büyük bölümü de bu yüzden geliyor. Çünkü, Osmanlının çekilişi ile birlikte Beyaz Adamın zulmüne ve sömürüsüne terk edilen mazlumlar, tüm Beyaz Adamların aynı olmadığına yine Osmanlının torunlarının icraatlarıyla şahit oluyor. Durum böyle olunca da birileri doğal olarak rahatsız oluyor, bazen el altından bazen de açık açık Türkiye’nin düşmanları besleniyor.

İsterseniz bu kısa durum analizinin ardından Türk Dünyası’ndaki mevcut duruma kısa bir göz atalım;

2016’nın ilk üç aylık dilimine hiç şüphesiz, Ankara’da yaşanan terör olaylarının ardından yaşanan Türkiye-Azerbaycan ilişkileri damgasını vurdu. Ankara’da yaşanan patlamanın ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakü ziyaretini iptal etmesi üzerine, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in; “Siz gelemezseniz ben gelirim” jesti ve devlet üst düzey yönetimiyle birlikte yaptığı Ankara çıkartması, Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin Dünya’da bir başka örneği olmadığını bir kez daha gösterdi.

Sayın Aliyev’in bu hareketi ile hem terör örgütlerini karşısına aldı, hem de kendisini bölgenin kralı zanneden bazı fincancı katırlarını ürküttü.

Ziyaretin ardından, Türkiye tarafından aranan bazı canlı bombaların sosyal medyada; ”Kendimi Bakü’de patlatmak istiyorum” paylaşımları ve Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırıları bunların en güzel ispatı olsa gerek. Çünkü, Ermenilerin bu hain saldırıları kendi gücüyle yapmadığı ve yıllardır kimin eteğinin altına saklandığı Karabağ’ın işgalinden bu yana herkesçe malum.

Kısacası “Her şerde bir hayır vardır” felsefesinden yola çıkarsak, yaşanan bu hain saldırılardan sonra sergilenen net tavır, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini bir kez daha dosta düşmana herkese gösterdi.

Ve gelelim; gururumuz, onurumuz, yüz akımız TİKA’ya.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan TİKA’nın son organizasyonunda yaptığı konuşmada; ”TİKA çalışanları bulundukları ülkelerde çağdaş Alperenlerdir” ifadelerini kullandı. Bize göre Sayın Cumhurbaşkanı az bile söyledi.

Çünkü Sayın SERDAR ÇAM yönetimindeki TİKA yalnızca Alperenler tarafından Türk-İslam şuurunun yayıldığı Orta Asya, Anadolu ve Balkanlar gibi bölgelere ulaşmıyor. İhtiyaç duyuduğunda; Kudüs, Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere, Yemen gibi mübarek toprakları Osmanlı haritasına dâhil edip, hilafeti İstanbul’a getiren Yavuz Sultan Selim’in askerleri gibi de hareket ediyor,oralardaki ecdat yadigarlarına el atıyor.Bu çalışmalara örnek olarak, Sultan II. Abdülhamid’in en önemli projelerinden olan Hicaz Demiryolunu anlatan Amman’daki müze projesini,Filistin’de yapılan hastaneyi,Lübnan ve Cezayir’deki restorasyonları verebiliriz.

Bir diğer olumlu gelişme ise Kosova’da. Allah Kosova’nın yüzüne baktı ve başta Türk Toplumu olmak üzere bağımsızlığın ardından tüm ülke ilk kez gerçek bir büyükelçiye kavuştu. Kosova Büyükelçisi Sayın KIVILCIM KILIÇ adeta geçmişin yaralarını tedavi ediyor, enkaz kaldırıyor. Ne yazık ki daha önce bu ülkede görev yapanlar Ankara’ya hiçbir zaman doğru bilgi vermediler, ortalığı “sütliman” gösterip bir avuç Türk’ün paramparça olmasına seyirci kaldılar. Bize göre Sayın Büyükelçi  Kosova Türkleri için son şans.

Ve gelelim Bulgaristan’a;

Adından ve soyadından başka Türklükle hiçbir alakası olmayan HÖH Onursal Genel Başkanı Ahmet Doğan, LÜTFİ MESTAN’ı genel başkanlıktan indirip partiden ihraç etti.

Peki, neden?

Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi olayında Türkiye ve NATO yanlısı açıklama yaptı diye. Mestan ve beraberindekiler “DOST” adında bir parti kurdu. DOST bizimde dostumuz, bizimde kardeşimiz. DOST Hareketi tuttu.İlk seçimde HÖH baraj altı kalırsa kimse şaşırmasın. Bulgaristan’da yaşayan Türkler başta olmak üzere, artık Müslümanların bir alternatifi var.Şimdiye kadar Türkiye’yi hiç hatırlamayan, Türk kimliği ve Türklük ile hiçbir ilgisi olmayan HÖH’çüler  ne hikmetse bir anda yüzlerini Türkiye’ye çevirdiler, daha doğrusu çevirmeye çalıştılar. Tesadüf müdür bilinmez ama HÖH’ü en çok CHP’liler muhatap aldı. Esed’in de yalnızca CHP’lileri kabul ettiğini dikkate aldığımızda bu durum aslında çokta sürpriz değil bizim için!

Ve son olarak;

Nevruz Bayramında tam bir rezalet, ihanet ve nankörlükle karşılaştık

Nerede?

Bizim vergimizle maaş ödeyen, bizim desteklerimizle insanlara yatırım yapılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde.

Hem de ne zaman?

Türkiye’de bombaların peş peşe patladığı, şehit tabutlarının ard arda geldiği bir dönemde.

İşte böyle bir ortamda hainlik ve nankörlük zirve yaptı!

Cumhurbaşkanı ve Başbakan, PKK paçavraları ve Apo iti lehine atılan sloganlar eşliğinde halay çekti.

Çok şükür hükümet düştü ve başbakan defoldu gitti.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal