Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Bosna-Hersek’te 23 Nisan Coşkusu

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlamalara EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve TUBSİAD Başkanı Abdurrahman Uvak’ta katıldı Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği tarafından Zenica Arena’da düzenlenen programa, Bosna Hersek’teki ilköğretim okulları ve liselerde seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 6 binden fazla öğrenci, aileleri ve öğretmenleri […]

21 Nisan 2016 - 1:43 'de eklendi ve 1182 kez görüntülendi. A+A-

Bosna-Hersek’te 23 Nisan Coşkusu

7Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlamalara EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve TUBSİAD Başkanı Abdurrahman Uvak’ta katıldı

Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği tarafından Zenica Arena’da düzenlenen programa, Bosna Hersek’teki ilköğretim okulları ve liselerde seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 6 binden fazla öğrenci, aileleri ve öğretmenleri katıldı.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, programda yaptığı konuşmada, Türkçe’yi ikinci dil olarak seçen tüm öğrencileri tebrik ederek, Türkiye’den sonraki en büyük 23 Nisan kutlamalarının yapıldığı Bosna Hersek’teki çocukların bayramını kutladı.

Türkiye’nin, Bosna Hersek’i dost ve kardeş ülke olarak gördüğünü kaydeden Erdem, Türkiye’nin Bosna Hersek ile eğitim alanında da her zaman işbirliğini arttırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Zenica'da 23 Nisan coşkusuErdem, bir ülkenin kalkınması ve çağa ayak uydurmasının eğitim ve yetişmiş insan gücü ile mümkün olduğunu hatırlatarak, “Sizleri Türkiye’ye de misafir etmek istiyoruz. Hepinizi Türkiye’ye bekliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da Türkiye’nin dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı paylaşan ilk ve tek ülke olduğunu vurgulayarak, Bosna Hersekli çocukların Türkçe öğrenmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

4Çocuk Şenliği’ne gelen öğrencilerin çocuk bayramını kutlayan Erginay, şenliğe katılanlara teşekkür etti.Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman da şenliğe gelen Zenica halkına, öğrencilere ve öğretmenlere teşekkür ederek, tüm öğrencilere eğitim yaşantıları boyunca başarılar diledi.

Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic de Bosna Hersek’teki Türkçe eğitiminin iki ülke arasındaki dostluğu ve kardeşliği daha da çok güçlendireceğini belirterek, Yunus Emre Enstitüsü ile daha önce imzaladıkları protokolün Bosna Hersek’te Türkçe eğitimini geliştireceğini kaydetti.

10Saraybosna, Travnik, Mostar, Zenica, Tuzla, Kakanj, Maglay ve Gorazde şehirlerinden törene gelen öğrencilerin keyifli vakit geçirme imkanı bulduğu şenlikte, Türkçe ve Boşnakça şarkılar söylendi, yöresel halk oyunları oynandı.Öğrenciler, ellerindeki Türkiye ve Bosna Hersek bayraklarıyla salonda renkli görüntüler oluşturdu.

İlk kez 2012 yılında düzenlenen Çocuk Şenliği kapsamında ayrıca, Bosna Hersek’in ünlü şarkıcısı Dino Merlin de konser verdi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İzzetbegovic Şanlıurfa’da İzzetbegovic Şanlıurfa’da

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

“ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEMLİ MİRASI DA ASALETİDİR” “ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEM...

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

Kosova ve Bosna’dan Bodrum çıkartması Kosova ve Bosna’dan Bodrum çıkartm...

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri