Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Bosna-Hersek’te 23 Nisan Coşkusu

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlamalara EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve TUBSİAD Başkanı Abdurrahman Uvak’ta katıldı Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği tarafından Zenica Arena’da düzenlenen programa, Bosna Hersek’teki ilköğretim okulları ve liselerde seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 6 binden fazla öğrenci, aileleri ve öğretmenleri […]

21 Nisan 2016 - 1:43 'de eklendi ve 1243 kez görüntülendi. A+A-

Bosna-Hersek’te 23 Nisan Coşkusu

7Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlamalara EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve TUBSİAD Başkanı Abdurrahman Uvak’ta katıldı

Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği tarafından Zenica Arena’da düzenlenen programa, Bosna Hersek’teki ilköğretim okulları ve liselerde seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 6 binden fazla öğrenci, aileleri ve öğretmenleri katıldı.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, programda yaptığı konuşmada, Türkçe’yi ikinci dil olarak seçen tüm öğrencileri tebrik ederek, Türkiye’den sonraki en büyük 23 Nisan kutlamalarının yapıldığı Bosna Hersek’teki çocukların bayramını kutladı.

Türkiye’nin, Bosna Hersek’i dost ve kardeş ülke olarak gördüğünü kaydeden Erdem, Türkiye’nin Bosna Hersek ile eğitim alanında da her zaman işbirliğini arttırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Zenica'da 23 Nisan coşkusuErdem, bir ülkenin kalkınması ve çağa ayak uydurmasının eğitim ve yetişmiş insan gücü ile mümkün olduğunu hatırlatarak, “Sizleri Türkiye’ye de misafir etmek istiyoruz. Hepinizi Türkiye’ye bekliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da Türkiye’nin dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı paylaşan ilk ve tek ülke olduğunu vurgulayarak, Bosna Hersekli çocukların Türkçe öğrenmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

4Çocuk Şenliği’ne gelen öğrencilerin çocuk bayramını kutlayan Erginay, şenliğe katılanlara teşekkür etti.Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman da şenliğe gelen Zenica halkına, öğrencilere ve öğretmenlere teşekkür ederek, tüm öğrencilere eğitim yaşantıları boyunca başarılar diledi.

Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic de Bosna Hersek’teki Türkçe eğitiminin iki ülke arasındaki dostluğu ve kardeşliği daha da çok güçlendireceğini belirterek, Yunus Emre Enstitüsü ile daha önce imzaladıkları protokolün Bosna Hersek’te Türkçe eğitimini geliştireceğini kaydetti.

10Saraybosna, Travnik, Mostar, Zenica, Tuzla, Kakanj, Maglay ve Gorazde şehirlerinden törene gelen öğrencilerin keyifli vakit geçirme imkanı bulduğu şenlikte, Türkçe ve Boşnakça şarkılar söylendi, yöresel halk oyunları oynandı.Öğrenciler, ellerindeki Türkiye ve Bosna Hersek bayraklarıyla salonda renkli görüntüler oluşturdu.

İlk kez 2012 yılında düzenlenen Çocuk Şenliği kapsamında ayrıca, Bosna Hersek’in ünlü şarkıcısı Dino Merlin de konser verdi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” yapıldı.Kutlam...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri