Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

DAVUTOĞLU TÜRK DÜNYASINA TERCÜMAN OLDU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt’un davetine icabetle geldiği Strasbourg’da AKPM Genel Kuruluna hitap etti.Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, PKK ve PYD’nin terör ideolojisinden karar organlarına kadar aynı havuzdan beslendiklerini kaydederek, “PKK ve PYD, DAEŞ gibi insani değerleri yok sayan, katil ve vahşi terör […]

20 Nisan 2016 - 0:19 'de eklendi ve 800 kez görüntülendi. A+A-

DAVUTOĞLU TÜRK DÜNYASINA TERCÜMAN OLDU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt’un davetine icabetle geldiği Strasbourg’da AKPM Genel Kuruluna hitap etti.Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, PKK ve PYD’nin terör ideolojisinden karar organlarına kadar aynı havuzdan beslendiklerini kaydederek, “PKK ve PYD, DAEŞ gibi insani değerleri yok sayan, katil ve vahşi terör örgütleridir” dedi.Başbakan Davutoğlu ayrıca, Kıbrıs,Kırım ve Karabağ gibi Türk Dünyasının sorunlarına da vurgu yaptı ve Avrupa’ya adalet çağrısı yaptı

Başbakan Davutoğlu, Paris, İstanbul, Ankara ve Brüksel’de yaşanan saldırıların terör tehdidinin küresel boyutunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirterek, “Türkiye olarak küresel soruna karşı küresel önlem alınmasını, küresel ortak hassasiyetler geliştirilmesini savunduk. Bugün de aynı fikirdeyiz, yarın da aynı fikirde olacağız. Avrupa’da meydana gelen terör eylemlerine yönelik hassasiyet ve tepkiyi önemsiyoruz” dedi. Aynı hassasiyetin Ankara ve İstanbul’daki terör saldırıları için de gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Gösterilmemiş olmasından da derin üzüntü duyuyoruz” ifadesini kullandı.
Davutoğlu, “Ortak terör tehdidi karşısında hiçbir gerekçeye sığınmadan yek vücut yek yürek olunmak zorunda” olunduğunu belirterek Suriyeli mülteci krizi konusuna değindi. Türkiye’nin en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu ifade eden Davutoğlu, kamplardaki sığınmacıların ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığını belirtti.

“TÜRKİYE CENEVRE SÜRECİNİN ARKASINDADIR”

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU, AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTER MECLİSİ GENEL KURULUNDA YAPTIĞI KONUŞMADA, PKK VE PYD’NİN TERÖR İDEOLOJİSİNDEN KARAR ORGANLARINA KADAR AYNI HAVUZDAN BESLENDİKLERİNİ KAYDEDEREK, “PKK VE PYD, DAEŞ GİBİ İNSANİ DEĞERLERİ YOK SAYAN, KATİL VE VAHŞİ TERÖR ÖRGÜTLERİDİR” DEDİ. (İHA/STRASBOURG-İHA)

Davutoğlu, DAEŞ ile etkili mücadele için Suriye ihtilafının bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini dile getirerek, “İhtilafı sona erdirmek için Suriyelilerin kendilerini özgürce ifade edebileceği yeni bir anayasa adil ve hür seçimleri sağlayacak gerçek bir siyasi geçiş olmalıdır. Bunun Esad rejimi Şam’da oturmaya devam ettikçe mümkün olmayacağı da çok açıktır” diye konuştu. Türkiye, Suriye ihtilafına benim de aralarında bulunduğum bir grup Dışişleri Bakanının inisiyatifiyle ilan edilen Cenevre Bildirisi temelinde siyasi bir çözümü güçlü bir biçimde savunmaktadır. Türkiye daha ilk günden bu yana Cenevre sürecinin arkasındadır. Biz tutarlı ve etkili bir biçimde Suriye muhalefetini sürece dahil etme gayreti içindeyiz. Öte yandan rejim ve destekçileri muhalefeti ve sivilleri vurmaya devam ediyor. Suriye muhalefetine verilen sözlere rağmen rejim sivilleri kuşatma altına alarak aç bırakmaya devam ediyor ve ortaçağ bir savaş taktiği kullanıyor. Bunun bir an evvel durdurulması insani vecibedir. uluslararası toplum rejim üzerinde nüfuzu olan ülkelere baskı yapmalı ve rejimin siyasi sürece dahil edilmesi sağlanmalıdır. Bu siyasi sürecin somut sonuçlar getirmesi ve DAEŞ’in tamamen Suriye’den temizlenmesi için tek ve yegane yoldur. Ancak DAEŞ terör örgütüne karşı başka bir terör örgütü olan PKK destekli PYD’yi desteklemek de sorunları çözmeyeceği gibi terörizmin yaygınlaşmasına ve meşruiyet kazanmasına da yol açmaktadır. Avrupalı dostlarımıza PKK ve PYD terör ideolojisinden kara organlarına, yöntemden araçlarına aynı havuzdan beslendiklerini bir kez daha hatırlatmak isterim. PKK ve PYD, DAEŞ gibi insani değerlerini yok sayan, katil ve vahşi terör örgütleridir” açıklamasını yaptı.

“TERÖRÜN İSLAM’LA YAN YANA ZİKREDİLMESİNİN ŞİDDETLE KINIYORUZ”

DAVUTOĞLU AKPM GENEL KURULU’NA HİTAP ETTİ “PKK VE PYD, DAEŞ GİBİ İNSANİ DEĞERLERİNİ YOK SAYAN, KATİL VE VAHŞİ TERÖR ÖRGÜTLERİDİR”

Başbakan Davutoğlu, Irak’ın iç çatışmalarla sosyal ve ekonomik krizlerle boğuştuğunu kaydederek açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Irak’ta mezhepçilik tüm sorunların merkezinde yer almaktadır. Bölgedeki kaos ortamı, Avrupa’ya yönelik terör riskini arttırmıştır. Bu açıdan hiç kimse uzak coğrafyalardan Avrupa ile ilgisi olmayan sorunlardan söz ettiğimizi düşünmesin. Bu sorunlar ve oradaki kaos ortamı Avrupa’nın iç istikrarını ve küresel istikrarı ve küresel barışı temelden zedelemektedir. Küresel risklerin arttığı bir dönemde küresel perspektifle sorunlara yaklaşıyoruz. Bu yüzden Türkiye- AB ilişkisini bu riskleri minimize etmek ve sorunları çözmek için sadece akıllıcı bir tercih veya seçenek olarak değil adeta zorunluluk olarak görüyoruz. Konuşmanın başında da belirttiğim gibi terörle mücadelede ilkesel ve ortak bir tutum belirlenmedikçe bu hain terör odaklarının amaçladığı korku ve kaygı ortamına son verilmesi mümkün değildir. Türkiye için terörle mücadelede uluslararası iş birliği hiçbir zaman söylemden ya da akademik teorik bilgiden ibaret olmamıştır. Türkiye PKK’den DHKPC’ye, El Kaide’den DAEŞ’e kadar terörizmin farklı biçimleriyle on yıllardır mücadele etmektedir. Bu tehdide karşı verdiğimiz mücadeleden çıkardığımız en temel derslerden biri uluslararası düzeyde somut işbirliği olmadan terörle mücadelede başarılı olunamayacağı gerçeğidir”. Avrupa Konseyi mekanizmaları da bu platformların başından gelmektedir. Bu çabalarımızda bizim için vazgeçilmez unsurlar vardı. Öncelikle terör uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit teşkil etmektedir. Gerekçesi ne olursa oldun, nerede ne zaman kim tarafından işlenirse işlensin hiçbir terör faaliyeti meşru gösterilemez, meşru gösterilemez. İkinci olarak teröristlerin barınmasının önlenmesi için iade et veya yargıla prensibi temelinde devletler arasındaki işbirliği arttırılmalıdır. Son olarak terörü herhangi bir din ya da etnik bir grupla ilişkilendirmek tamamen yanlıştır. Bu da tam aksine teröristlerin amaçlarına hizmet etmektedir. Özellikle de terörün İslam’la yan yana zikredilmesinin şiddetle kınıyoruz”
“KİM YAPARSA YAPSIN OMUZ OMUZA DURMADIKÇA TERÖRLE BAŞA ÇIKAMAYIZ”
“Ankara’da Şubat ve Mart aylarında düzenlenen bombalı terör saldırıları Suriye’deki YPG kamplarında eğitim gören PKK’lılar tarafından gerçekleştirilmiştir” Davutoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bu saldırılar işe İstanbul ile Paris veya Brüksel’de düzenlenen saldırılar arasında bir fark yoktur. Kızılay’da Ankara’nın göbeğinde otobüs beklemekte olan ve akşam barış içinde ailesine kavuşmak isteyen gençleri, çocukları, torunlarına kavuşmak isteyen torunları canlı bombalı araçla kendisini patlatanları DAEŞ’in teröründen ayırt edip onları insancıl bir örgüt gibi gösterme çabalarına karşı insanlık adına buradan haykırıyorum. Terör terördür ve kim yaparsa yapsın omuz omuza durmadıkça terörle başa çıkamayız”

“TERÖRLE MÜCADELEDE İSTİSNALAR, DERECELENDİRMELER VE NİTELENDİRMELERE YER YOKTUR”
Türkiye’de şehirlere çukurlar kazarak masum sivilleri ve güvenlik görevlilerini katleden PKK’nın Avrupa’nın pek çok kentinde meşru bir aktör muamelesi gördüğünü sözlerine ekleyen Davutoğlu, “Hatta demokrasinin ve insan haklarının evi olan bu çatı altında bile bu cani örgütün terör listesinden çıkarılmasına yönelik girişimler yapılabilmektedir. Terör örgütleri konusunda seçici davranmak bazılarına karşı tedbir alıp bazılarına müsamaha göstermek ne Avrupa’ya bir kazanç sağlar ne de uluslararası toplumun ortak vicdanlarına, ortak değerlerine uygun bir tablo olur. Terörle mücadelede istisnalar, derecelendirmeler ve nitelendirmelere yer yoktur. Bu çerçevede Avrupa Konseyi bünyesinde ırkçılık ve yabancı düşmanlığına yönelik bir platform kurulması fikrini tüm paydaşlarla birlikte değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz ” ifadelerini kullandı.

“AVRUPA KONSEYİ’NİN KIRIM TATARLARI KONUSUNDAKİ HASSAS YAKLAŞIMINI DA TAKDİR EDİYORUZ”
Başbakan Davutoğlu, Kırım’ın işgalinin ve gayrimeşru ilhanının ardından geçen 2 yılda yarım adadaki insani durumun sürekli kötüye gittiğini ifade ederek, “Kırım’daki gayrimeşru fiili yönetim başta Kırım Tatarları olmak üzere ilhaka karşı çıkanları here türlü baskı yapmakta, en temel haklarını yok saymaktadır. Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Kırımoğlu ve Rıfat Çubaroğlu’nun Kırım’a girişlerine izin verilmemektedir. Kırım Tatarlarının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Vekili Ahtem Çiygöz 1 yılı aşkın süredir gayrihukuki olarak göz altında tutulmakta ve yargılanmaktadır. Baskılar nedeniyle yasa dışı ilhaktan bu yana 20 binden fazla Kırım Tatarı anavatanlarını terk etmek durumda kalmıştır. Kırım konusunu ve Kırım Tatarlarının durumunu uluslararası gündemde tutmaya devam etmemiz, bu toplumun susturulmak istenen sesini duymamız ve başkalarına duyurmamız önemlidir. Avrupa Konseyi’nin Kırım Tatarları konusundaki hassas yaklaşımını da takdir ediyoruz. Bu bağlamda Sayın Jagland’ın Kırım’a heyet gönderme girişimini memnuniyetle karşıladığımızı belli etmek isterim. Belli eksiklerine karşın Jagland tarafından hazırlanan rapor nihayetinde yarımadadaki insan hakları ihlallerini bir kez daha teyit etmiştir”
Davutoğlu, Ermenistan tarafından temas hattında ve sınırın bir bölümünde Azerbaycan’a yapılan saldırıları ve ateşkesi endişe ile karşılandıklarını, saldırıların siviller de dahil kayıp verildiğini ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN AVRUPA KONSEYİ’NE YILLIK KATKI PAYINI 33 MİLYON EURO”
Davutoğlu, Ermenistan’ın ateşkes ihlallerinin Nahcivan Özerk Cumhuriyeti sınırına dayanmasının endişe verici olduğunu kaydederek, uluslararası toplum ve Misnk grubu eş başkanlarının Ermenistan’ın silahlı provokasyonlarına ve ateşkes ihalelerine son vermesi konusunda uyarmalıdır. AGİT, Minsk Grubunun bir üyesi olarak Türkiye anılan grubun barışçıl yollardan çözümüne yönelik çabalarına destek vermelidir. Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının işgalinin bir an önce son bulması için de Azerbaycan’a desteğimiz sürecektir. Güney Osetya ve Abhazya itilaflarına Gürcistan’ın tanınmış uluslararası sınırları çerçevesinde toprak bütünlüğü ilkesi ve egemenliği etrafında bir çözüm bulunmasına yönelik tutumumuz da aynen devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS’TA ÇÖZÜME ULAŞILMASI DOĞU AKDENİZ’İN A BARIŞ, İSTİKRAR SAHASINA DÖNÜŞMESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

DAVUTOĞLU AKPM GENEL KURULU’NA HİTAP ETTİ “PKK VE PYD, DAEŞ GİBİ İNSANİ DEĞERLERİNİ YOK SAYAN, KATİL VE VAHŞİ TERÖR ÖRGÜTLERİDİR”

Davutoğlu, Güney Kafkasya’da kalıcı barışın sağlanmasının önem taşıdığını kaydederek, Gürcistan’ın Ahıska Türklerine yönelik üstlendikleri sorumlulukların da yerine getirilmesinin takip edileceğini bildirildi. Gürcistan’ın 1999 yılında Avrupa Konseyi’ne giriş sürecinde üstlendikleri Ahıska Türklerinin ana vatanlarına dönüş sürecinin de takip edildiğini belirten Başbakan, 2016-2019 Avrupa Konseyi-Gürcistan Eylem Planı kapsamında geri dönüş sürecine önem verilmesi gerektiğini bildirdi.
Kıbrıs konusunda değinen Davutoğlu, adadaki iki halkın siyasi eşitliklerini ve adanın ortak sahibi olmalarını temel alan adil ve kalıcı bir siyasi çözüme ulaşılması konusundaki bağlılığın devam ettiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, “En kısa zamanda adada kalıcı çözümüm tesisini arzu ediyor, adadaki liderlerin etkin ve yapıcı gayretlerini destekliyoruz. Çözüm hedefine ulaşılması Doğu Akdeniz’in a barış, istikrar sahasına dönüşmesi için önemli bir adım olacaktır”
Davutoğlu, “Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ne yıllık katkı payını 20 milyon Euro arttırarak 33 milyon Euro düzeyine yükseltmiş ve Grand Payer ülkeler arasına girmiştir. Eş zamanlı yürüttüğümüz bir diğer girişimle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile Yerel Ve Bölgesel Kongrelerdeki üye sayımız 12’den 18’e çıkarılmıştır. Türkçe AKPM ve Kongre’nin çalışma dili arasına girmiştir. Tüm bu inisiyatifle temel amacımız Avrupa Konseyi’nin siyasi rolünün güçlendirilmesidir ” dedi.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt’un davetine icabetle geldiği Strasbourg’da A...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt’un davetine icabetle geldiği Strasbourg’da A...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt’un davetine icabetle geldiği Strasbourg’da A...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt’un davetine icabetle geldiği Strasbourg’da A...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri