Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

DOST Salonlara Sığmadı

Bulgaristan’daki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisinin ilk kurultayı başkent Sofya’da gerçekleşti.Bulgaristan’da yaşayan Türk Toplumunun büyük ilgi gösterdiği ve salonu hınca hınç doldurduğu genel kurulda, tek aday olan Lütfi Mestan oy birliğiyle genel başkan seçildi. Sofya’da Halk Kültür Sarayı’nda 1 103 delegenin ve 250 misafirin katılımıyla düzenlenen kurultayda, genel başkanının yanı sıra tüzük […]

11 Nisan 2016 - 0:04 'de eklendi ve 2017 kez görüntülendi. A+A-

DOST Salonlara Sığmadı

Bulgaristan’daki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisinin ilk kurultayı başkent Sofya’da gerçekleşti.Bulgaristan’da yaşayan Türk Toplumunun büyük ilgi gösterdiği ve salonu hınca hınç doldurduğu genel kurulda, tek aday olan Lütfi Mestan oy birliğiyle genel başkan seçildi.

Bulgaristan DOST Partisi Genel KuruluSofya’da Halk Kültür Sarayı’nda 1 103 delegenin ve 250 misafirin katılımıyla düzenlenen kurultayda, genel başkanının yanı sıra tüzük ve yönetim organları da belirlendi.Genel Kurula Türkiye’deki siyasi partilerinde ilgisi büyüktü.AK Parti ve MHP’nin Genel Başkan Yardımcısı düzeyinde temsil edildiği kongreye CHP’de milletvekili gönderdi.

Oy birliğiyle genel başkanlığa seçilen Lütfi Mestan, kurultayda yaptığı konuşmada, Bulgaristan’ın DOST gibi, başta Türkler olmak üzere tüm azınlıkların haklarını savunacak gerçek bir partiye ihtiyaç duyduğunu belirtti.
NATO ve AB yanlısı, liberal değerleri esas alan bir parti olacaklarını da belirten Mestan, ülkedeki anadilde eğitimde yaşanan sorunların çözümü için mücadele edeceklerini de sözlerine ekledi.Mestan; “Dini, kökeni, etnisitesi ne olursa olsun, ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımız özgürce kendi ana dilini bilmeli ve konuşmalıdır.” dedi.

DOST 1. Olağan genel Kurulu başkent Sofya'da yapıldıBulgaristan’da DOST Partisine katılmak isteyenlere şiddetli baskı uygulandığını ifade eden Mestan, buna rağmen salondaki destekçi sayısı ve onların gösterdikleri heyecandan etkilendiğini dile getirdi.

Mestan, konuşmasında Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostluğa işaret ederek, DOST Partisinin, komşusu ve NATO müttefiki olan Türkiye ile hep dost olması gerektiğini vurguladı. Mestan, sözlerini şöyle sürdürdü;”Bulgaristan’ın ulusal güvenlik ve kimliğine tehdit oluşturmayan Türkiye, ülkemizin NATO üyeliğine kararlı bir destek vermiştir. Bulgaristan olarak güney komşumuzla özel bir strateji geliştirmek zorundayız. Somut siyasi yönetimlerin konjonktürüne rağmen Türkiye yıllar öncesi Kuzey Atlantik Paktının kilit ortaklarından biri olduktan sonra şimdi de AB’nin içinde kendi yerini aramak üzere tarihsel ve stratejik gerekçelere sahiptir.”

DOST 1. Olağan genel KuruluTürkiye’nin Avrupa’nın genişletilmiş güvenlik bölgesinin parçası olduğuna da işaret eden Mestan, “Türkiye ülke resmi anlamda tam entegre olmadığı halde adeta bir üye olarak AB’nin güvenliğini sağlamak üzere angaje edilmiştir” dedi.Mestan ayrıca, partilerinin son derece demokratik bir tüzüğe sahip olacağını, parti genel başkanı dahil olmak üzere tüm yöneticilerin en çok iki dönem için seçilebileceklerini duyurdu.

Kurultayda bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Kaya,DOST Partisinin bütün Bulgar halkının refahı ve huzuru için projeler üreteceğine, Bulgaristan’da demokrasinin güçlenmesi ve hukukun üstünlüğü için çaba göstereceğine olan inancını dile getirdi.

Fatma Betül KayaKaya, “DOST Partisi kuruluş bildirisinde vurgulandığı gibi, etnik, dini ve kültürel farklılıklar bir ülke için tehdit değil zenginliktir. DOST Partisi şemsiyesi altında bir araya gelen etnik ve dini kökeni ne olursa olsun herkes, bu ülkenin zenginlikleri olarak, Bulgaristan’ın esenliğine ve istikrarına olumlu katkıda bulunacaktır.” diye konuştu.

Bulgaristan’da yaşayan Türk soydaşlarının iki ülke arasındaki dostluk bağların pekiştirilmesi açısından taşıdıkları öneme işaret eden Kaya, “Bulgaristan’daki soydaşlarımızdan bahsetmişken, yakın tarihi asimilasyon girişimleriyle, zorunlu göçlerle dolu olan Bulgaristan Türklerinin verdikleri mücadeleleri ve yaptıkları fedakarlıkları da saygıyla anmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Kaya, ” Bulgaristan Türklerinin en tabii beklentisi, AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olmanın getirdiği bütün haklara eksiksiz sahip olmaktır. Bulgaristan’daki Türk kökenlilerin bu ülkedeki en büyük azınlık olmalarına ve uzun yıllardır güçlü bir siyasi temsille parlamentoda yer almalarına karşın, pek çok alandaki sorunlarının hala çözülmeyi beklediği de bir gerçektir.” diye konuştu.

Lütvi Mestan’ın Rusya ile yaşanan uçak krizi konusunda Türkiye’ye verdiği desteğine de değinen Kaya, şunları kaydetti: “Türk hava sahasını ihlal eden bir uçağın düşürülmesi olayı sonrasında 25 Kasım 2015’te Bulgaristan Ulusal Meclisi kürsüsünden, Bulgaristan’ın müttefiki Türkiye’nin yanında yer alması gerektiğini savunan Sayın Mestan, bu tutumuyla NATO üyesi bir ülkenin NATO dayanışması çerçevesinde diğer müttefik bir ülkeye vermesi gereken en tabii desteği cesurca seslendirmiştir. Sayın Mestan’ı NATO ittifakı konusundaki bu ilkeli duruşundan dolayı alkışlıyor ve tebrik ediyoruz.”

Lütfi Mestan Edip Semih yalçın Fatma Betül KayaMHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Edip Semih Yalçın ise kongrede yaptığı konuşmada; “Ses bayrağımız olan Türkçe dünyanın üzerinde neresinde dalgalanıyorsa veya konuşuluyorsa, o parça bizim vatanımızdır.” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da Bulgaristan’daki soydaşların geçmişte çektikleri acıları çok iyi bildiklerini ifade ederken, “Biz, CHP olarak, hiçbir zaman başka ülkelerin vatandaşı olan soydaşlarımızla ilgili konuların Türkiye’de iç politika malzemesi yapılmasından yana olmadık.” değerlendirmesinde bulundu.

Naim Süleymanoğlu DOST KongresindeKurultayın konukları arasında yer alan Bulgaristan doğumlu, Avrupa,Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Naim Süleymanoğlu,gerek delegelerden gerekse diğer konuklardan büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve başlıca göçmen örgütlerin liderlerinin de katıldığı kurultayda Fransa, Ukrayna, Polonya, Yunanistan ve daha birçok ülkenin diplomatik ve siyasi temsilcileri hazır bulundu.

Kurultaya katılan misafirler arasında Yunanistan Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek partisi Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve partinin Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet de yer aldılar.

HÖH üyesi beş milletvekilinin de DOST Partisine katılmasıyla 240 üyelik Bulgaristan Parlamentosu’ndaki HÖH Partisinin milletvekili sayısı 30’a düştü.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bulgaristan’daki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisinin ilk kurultayı başkent Sofya’da gerçekleşti.Bu...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bulgaristan’daki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisinin ilk kurultayı başkent Sofya’da gerçekleşti.Bu...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bulgaristan’daki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisinin ilk kurultayı başkent Sofya’da gerçekleşti.Bu...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bulgaristan’daki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisinin ilk kurultayı başkent Sofya’da gerçekleşti.Bu...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri