Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SON DOST’U !

Türkiye’nin, Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemedi, bölgedeki birçok ülkede de ilginç gelişmelere neden oldu. Bunların başında ise şüphesiz komşu Bulgaristan geldi. Yaşanan bu gelişmenin ardından üyelerinin büyük çoğunluğunu ülkede yaşayan Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Lütfi Mestan, AB ve NATO yanlısı bir açıklama […]

11 Nisan 2016 - 13:49 'de eklendi ve 595 kez görüntülendi. A+A-

BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SON DOST’U !

Türkiye’nin, Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemedi, bölgedeki birçok ülkede de ilginç gelişmelere neden oldu. Bunların başında ise şüphesiz komşu Bulgaristan geldi.

Yaşanan bu gelişmenin ardından üyelerinin büyük çoğunluğunu ülkede yaşayan Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Lütfi Mestan, AB ve NATO yanlısı bir açıklama yaparken, bu çıkışı ile başta partinin Onursal Genel Başkanı Ahmet Doğan başta olmak üzere, Komünizm kalıntısı bir takım tipleri rahatsız etti. Herkesçe malum olan süreç sonucunda da Mestan ve dört milletvekili arkadaşı birçok partili ile birlikte HÖH’ten koptu.

Zaman zaman Bulgaristan’a gider, oradaki soydaşlarla sohbet ederiz. Konu konuyu açar ve söz Ahmet Doğan’a gelince ülkenin hangi köşesinde olursanız olun ağız birliği etmişcesine tek bir cümle söylenir; AJAN!

Hatta işi daha ileriye götürenler de olur; “Jivkov döneminde hemen her gün birimizi alırlardı, meğer bizi bizim genel başkan fişlermiş” derler

Ne yazık ki uzunca bir süre Bulgaristan Türklerine böyle bir adam liderlik yaptı. Her ne kadar aktif genel başkanlığı bıraksa da partinin üzerinden hiçbir zaman elini çekmedi ve son olayda da bunu açık bir şekilde gösterdi.

HÖH dört dönem,12 yıl iktidarda kaldı ancak başta ülkede yaşayan Türk Toplumu olmak üzere, azınlıkların haklarında değişen, gelişen hiçbir şey olmadı.

Bulgaristan 2007 yılında bir Haçlı ittifakı olan Avrupa Birliğine alındı. Ancak sözkonusu Türkiye olunca, demokrasiden, azınlık haklarından filan bahseden, kendisini “Medeniyetin ve Demokrasinin Beşiği”, “Özgürlükler Coğrafyası” şeklinde lanse eden Batı, Bulgaristan’da yaşananlara ise hep sessiz kaldı. Ahmet Doğan ve HÖH yönetimine bu konularla neden ilgilenilmediği sorulduğunda ise; “Biz yalnızca Türklere hitap eden etnisite üzerine politikalar üreten bir parti değiliz, sadece üyelerimizin çoğu Türk “ cevabı alındı

Bir AB ülkesi olan Bulgaristan’da halen anadilde eğitim yapılmıyor. Hatta bu günlerde DOST Genel Başkanı olan Lütfi Mestan Türkçe konuşma yaptığı için defalarca para cezasına çaptırıldı.

Diğer yandan Türk ve Müslüman azınlığı temsil eden delegelerin oylarıyla seçilen Başmüftü devlet tarafından tanınmıyor, hükümet kendi müftüsünü seçiyor

Başta camiler olmak üzere, Osmanlı’dan kalma vakıf mallarına değişik gerekçelerle el konuluyor, bu eserler Müslüman Toplumuna teslim edilmiyor

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Belediyeler Birliği tarafından hibe edilen cenaze araçlarının teslim töreninde konuşan Başmüftü’nün şu cümlesi son derece manidardı ve olayın vahametini ortaya koyuyordu; ”Cenazelerimiz kiliseden aldığımız aracın üzerindeki haç işaretini bezle kapatarak taşıyorduk, Allah Türkiye’den razı olsun”

Düşünsenize, yaklaşık 1 milyon Müslüman’ın yaşadığı bir ülkede, bir Türk partisi 12 yıl iktidar ortağı olacak ve bu insanlara bir cenaze aracı bile temin edemeyecek!

Kısacası, hemen yanı başımızdaki Bulgaristan’da yaşayan Türklerin durumu gerçekten içler acısı. Her ne kadar Avrupa Birliği Üyesi bir ülke olsa da işsizlik hat safhada. Anadilde Eğitim ve inanç özgürlüğü noktasında ciddi sorunlar var. Kültürel yozlaşma ise tahmin edemeyeceğinizden çok daha ileride. Bizzat şahit olduğumuz bazı olaylar hem bizi üzdü, hem de kanımızı dondurdu.

İşte böyle bir ortamda yeni bir parti kuruldu. Yani Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları artık alternatifsiz değil.

Partinin adı DOST. Genel Başkan Lütfi Mestan ve ekibi partiyi; “NATO ve AB yanlısı, liberal politikaları benimsemiş, Bulgaristan ve Türkiye’nin stratejik ortaklığını önemseyen ve iki ülke arasındaki ikili diyalogların daha da ileriye taşınması için köprü görevi üstlenmeye hazır bir siyasi hareket” olarak tanımlıyor.

Bu arada dikkat çeken bir nokta ise DOST’un kısa sürede Türkiye tarafından da dost olarak görülmesi. Geçtiğimiz günlerde Başkent Ankara’ya bir çıkartma yapan DOST yönetimi başta, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmak üzere devlet üst düzey yönetiminden büyük ilgi gördü. Türkiye’deki üç büyük siyasi partinin bu ilgisi, partinin 1. Olağan Genel Kuruluna da yansırken, AK Parti ve MHP Genel Başkan Yardımcısı, CHP ise milletvekili düzeyinde kurultayda temsil edildi.

Lütfi Mestan ve ekibi Ankara ziyaretinde çok önemli bir olaya da imza attı. Anıtkabir’den başladı, ülkenin üç büyük partisini de ziyaret etti ve neden bu yola çıktıklarını anlattı.

Bunu neden önemsiyoruz?

Zaman zaman dost ve akraba toplulukların yaşadığı ülkelerde bunun aksine durumlarla karşılaşıyoruz. Bazı arkadaşlar bulundukları ülkelerde siyasi çalışmalar yaparken, Türkiye’deki bir partinin şubesi gibi hareketler yapıyor ve hitap ettikleri toplumlara zarar veriyorlar. O arkadaşlarımız elbette Türkiye’de iktidar kimse onunla daha fazla muhatap olacaklar ve alabilecekleri en fazla desteği alacaklar. Ancak şunu da unutmayacaklar, bu ülkede yaşayan her siyasi partiye mensup 78 milyon insanda onları seviyor ve kardeşlerinin daha iyi şartlara sahip olmasını istiyor. Bu bakımdan Sayın Mestan ve ekibinin bu hareketi son derece önemliydi ve bunun karşılığını da genel kurulda zaten aldılar.

Peki, şimdi ne olur?

Bize göre DOST, başta Türkiye’de yaşayan seçmenler olmak üzere Bulgaristan’da yaşayan Türk ve Müslüman azınlığın yeni adresi olur. Hatta HÖH ilk seçimde baraj altında kalırsa bizim için sürpriz olmaz. Henüz yeni bir parti olmasına, her türlü baskı ve yıldırma politikaları kısa sürede devreye girmesine rağmen DOST’a gösterilen yüksek teveccüh bizim bu kadar iddialı cümleler kurmamıza neden oluyor. 20 yıllık meslek yaşantımız boyunca takip ettiğimiz seçimler bize şunu göstermiştir, seçmen bu işlerin ve yıllardır biriktirdiği öfkenin faturasını sandıkta keser ve ortaya hiç umulmayan sonuçlar çıkar. Bunun en güzel örneği Türkiye’de yapılan 1 Kasım Seçimlerinde ortaya çıkan sonuçlardır.

Öte yandan bundan böyle Bulgaristan’da yapılacak seçimlerin kilit unsurları, Türkiye’de yaşayan seçmenler ve Balkan göçmenlerinin dernekleri olur.

Bunu neden söylüyoruz?

Ülkede son yapılan seçimlerde yaklaşık 7 milyon seçmen oy kullanmış ve bunların yaklaşık 400 bini Türkiye’de yaşıyor. Bulgaristan günlük yaşamda Türkiye’nin bir şehri gibi. Her gün Esenler Otagarı’ndan karşılıklı 80 otobüs seferi düzenleniyor. Ailelerin bir yarısı Türkiye’de, diğer yarısı Bulgaristan’da yaşıyor. Yani çok ciddi bir etkileşim var.

DOST hareketinin başladığı ilk günden itibaren dikkat çeken en önemli nokta ise, Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Göçmenlerinin ve onların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının Mestan ve ekibine sahip çıkışı ve kendileri açısından son umut olarak görmeleri. Gözüken o ki, bu durum yalnızca Türkiye’deki sandıklara yansımayacak, Bulgaristan’da da etkisini kesinlikle gösterecek. Kaldı ki, ilk genel kurulda da bu durum salona yansıdı ve büyük bir izdiham yaşandı. Biz bu saatten sonra Bulgaristan’da yapılacak seçimlerde, Türkiye’de kullanılacak oy sayısında ciddi bir artış ve DOST’a ezici bir destek bekliyoruz.

Kısacası, DOST kısa sürede tüm Türkiye’nin dostu, Bulgaristan Türklerinin ise umudu oldu. Dileriz başladıkları gibi devam ederler ve yıllardır verdikleri desteklerin karşılığını bir türlü alamayan soydaşlarımıza yeni bir hayal kırıklığı yaşatmazlar.

 

 

 

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Türkiye’nin, Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemedi, bölgedeki bi...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Türkiye’nin, Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemedi, bölgedeki bi...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Türkiye’nin, Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemedi, bölgedeki bi...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Türkiye’nin, Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemedi, bölgedeki bi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri