Diyar-i Türk

GENÇ YÖNETMENDEN ÜSTAD’A BÜYÜK SAYGI

Balkanlar’da Türk Müziği denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Udi Rasim Salih, Kosovalı genç Türk Yönetmen Berkant Curi tarafından hazırlanan “Rumeli’de Bir Udi Rasim Salih” Belgeseli ile ölümsüzleştirildi. Hazırlanan belgeselin gala gecesine, KDTP Milletvekili ve Meclis Başkan Vekili Fikrim Damka, Milletvekili Müferra Şinik, Türkiye Cumhuriyeti  Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç,Üstad Rasim Salih’in sanatçı dostları ve […]

Bu Haber 05 Nisan 2016 - 5:39 'de eklendi ve 851 kez görüntülendi.

GENÇ YÖNETMENDEN ÜSTAD’A BÜYÜK SAYGI

Balkanlar’da Türk Müziği denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Udi Rasim Salih, Kosovalı genç Türk Yönetmen Berkant Curi tarafından hazırlanan “Rumeli’de Bir Udi Rasim Salih” Belgeseli ile ölümsüzleştirildi.

Hazırlanan belgeselin gala gecesine, KDTP Milletvekili ve Meclis Başkan Vekili Fikrim Damka, Milletvekili Müferra Şinik, Türkiye Cumhuriyeti  Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç,Üstad Rasim Salih’in sanatçı dostları ve sanatseverler  katıldı

Kosovalı Genç Türk Yönetmen Berkant CuriUlusal Tiyatroda düzenlenen gala gecesi öncesinde konuşan Kosovalı Yönetmen Berkant Curi, “Rasim Salih Kosova’da asırlardır varolan ortak kültürümüzün ortak değeridir. Birlikte yaşayan, birlikte sanatı icra eden insanların en güzel yansımasıdır” dedi.

Beş yıldır proje üzerinde çalıştıklarını da belirten Curi, kalabalık bir ekip ve sanatseverlerin destekleriyle ortaya çıkan bu eser ile,Türk Kültürü ve Türk Müziği’ne hizmet etmekten ve böylesine önemli bir sanatçıyı ölümsüzleştirerek gelecek nesillere taşımaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Konukların büyük beğenisini kazanan belgeselde, Üstad Salih’in çocukluğu ve müzikle tanışması anlatılırken;dostları, öğrencileri, saz arkadaşları ve yakınları ise, ömrünü Türk Müziğine adayan ve sanatı ile ölümsüzleşen değerli sanatçının, Balkan Türk Müziğine yaptığı hizmetleri ve sanata bakışını anlattı.

Belgeselin Gala Gecesine ilgi büyüktüBelgesel gösteriminin ardından söz alan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Balkanlarda Türk Müziği’nin Rasim Salih gibi üstadlar sayesinde ölümsüzleştiğini ve bu günlere kadar yaşadığını ifade ederken, hazırlanan belgeselin Rasim Salih ve Balkan Türk Müziği açısından bundan böyle bir referans ve belge özelliği taşıyacağını belirtti.

Gece konuşmaların ardından, Rasim Salih’in kuruluşunda büyük emekleri olan Priştine Orkestarası üyeleri ve genç müzisyenlerin sahne alması ve Üstad Salih’in sevdiği eserleri icra etmesiyle devam etti.

Kosovalı Türk Sanatçı Sevim Baki BırvenikuÜstad Udi Rasim Salih anısına hazırlanan gecede, Aluş Nuş, İsmet Peja, Sevim Baki Bırveniku, Başkim Çabrat ve torunu Sezgin Curi sahne alırken,Kosova’lı ünlü sanatçı İsmet Peja, Rasim Salih’in kendisine öğrettiği Zeki Müren’in “Senden Ayrı Yaşayamam” şarkısını seslendirdi.

Gecenin sonunda ise ilk kez bu yıl “Rasim Salih Kosova Türk Müziği Ödülleri” verildi.

Aluş Nuş, İsmet Peja, Emin Meciha Ramadan İliyaz ve Başkim Cabrat,Balkan Türk Müziği’nin ölümsüz ismi adına düzenlenen ödüle layık görülen ilk isimler oldu.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal