Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

BULGARİSTAN’IN “DOST”U TÜRKİYE’NİN KARDEŞİ

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden, Türkiye tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından, Türkiye ve NATO lehine yaptığı açıklama nedeniyle partisinden ihraç edilen, Eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) adlı yeni bir siyasi parti kurdu. İlk yurtdışı gezisini Türkiye’ye yapan DOST yönetimi, başta hükümet yetkilileri olmak […]

02 Nisan 2016 - 1:12 'de eklendi ve 1561 kez görüntülendi. A+A-

BULGARİSTAN’IN “DOST”U TÜRKİYE’NİN KARDEŞİ

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden, Türkiye tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından, Türkiye ve NATO lehine yaptığı açıklama nedeniyle partisinden ihraç edilen, Eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) adlı yeni bir siyasi parti kurdu. İlk yurtdışı gezisini Türkiye’ye yapan DOST yönetimi, başta hükümet yetkilileri olmak üzere tüm siyasi partilerden destek gördü.

DOST-1-667x347Parlamentoda kendisi gibi HÖH grubundan ayrılan beş milletvekiliyle birlikte yola çıkan Mestan ve kadrosu, ilk toplantıyı başken Sofya’da yaptı. Lütfi Mestan ilk açıklamasında; “Biz NATO ve AB’deki ortaklarımızın değerlerini paylaşan bir parti olacağız” dedi.

Konuşmasında, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini de kınayan Mestan, “Biz, DOST olarak kendi seçimimizi yapmış bulunuyoruz. Yaptığımız siyasi seçim asla Rusya ve Türkiye arasında bir tercih olmamıştır” ifadesini kullandı.

Bulgaristan yasalarının getirdiği sınırlandırmalar yüzünden İsperih bölgesindeki bir toplantıda anadili olan Türkçeyi konuştuğu için bir kez daha para cezası ödediğini belirten Mestan, yeni partinin tüm Bulgaristan vatandaşlarına açık olacağını söyledi.

Mestan açıklamalarının devamında; “Partimiz etnik köken farklıklarını ülkemizin milli güvenliğine tehdit olarak görmeyen, bunu bir zenginlik olarak algılayan herkese, Bulgarlara, Türklere, Romanlara, Yahudilere ve hatta Ermenilere bile açık olacaktır” diye konuştu.

Önce Anıtkabir Sonra Liderlere Ziyaret

Bulgaristan DOST Partisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştüPartinin kuruluşunun ardından ilk yurtdışı ziyaretini Ankara’ya yapan Lütfi Mestan başkanlığındaki DOST Partisi Heyetinde, Burgaz Milletvekili Hüseyin Hafızov, Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet,  Şumnu Milletvekili Aydoğan Ali ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer yer aldı.

DOST Partisi Heyetinin Ankara’daki ilk durağı Anıtkabir oldu. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çiçek koyan heyet, daha sonra saygı duruşunda bulundu, Genel Başkan Lütfi Mestan şeref defterine heyet adına duygularını yazdı.

DOST Heyeti MHP genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'yi MHP Genel merkezi'nde ziyaret ettiBulgaristan’ın yeni partisinin yöneticileri daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. CHP Liderinin DOST Heyetini kabulünde Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’da yer aldı.

DOST Partisi Genel Başkanı Genel Başkanı Lütfi Mestan ve beraberindeki heyet MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’yi de makamında ziyaret ederek, Bulgaristan’daki son durum ve partileri hakkında bilgi verdi.

Hükümetten HÖH’e Net Tavır

DOST Partisi Heyeti, AK Parti yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’yi de makamında ziyaret etti. Özhaseki, Mestan ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada DOST’a açık destek verirken, HÖH’ü ise aynı sertlikte eleştirerek Türkiye Hükümetinin tavrını da net bir şekilde ortaya koydu.

 

ZİYARET (İHA/KAYSERİ-İHA)

Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili Lütfi Mestan’ın duruşunu takdir ettiklerini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan, Lütfi Mestan’ın Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olmasından sanırım rahatsız oldu. Bu nedenle Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların problemlerinin çözümü için daha fazla çaba harcayan birisini yetkisi olmamasına rağmen partiden ihraç ettirdi. Batı’nın demokrasi ve özgürlük anlayışı bu olsa gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kabulde konuşan DOST genel Başkanı Lütfi Mestan ise, “Halkımızın teveccühü doğrultusunda, Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar Partisi (DOST) adı altında yeni bir parti kurmaya karar verdik. Bu nedenle Türkiye’ye de bir ziyaret gerçekleştirdik.” dedi. Eski HÖH Genel Başkanı olarak Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesine ilişkin parlamentoda okuduğu, NATO’yu destekleyen bir bildiri yüzünden HÖH’den aforoz edildiğini ifade eden Lütfi Mestan, bu bildirinin HÖH Partisi’nin şimdiki yöneticileri tarafından alkışlandığını ancak sonradan iç hesaplaşma malzemesi olarak kendisine karşı kullanıldığını kaydetti.
DOST genel Başkanı Mestan ve milletvekilleri Başbakan Davutoğlu ile görüştüDOST Partisi üst düzey yönetiminin Ankara’daki son durağı Çankaya Köşkü oldu. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede Başbakan Davutoğlu’na, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’da eşlik etti.

Bulgaristan’daki son durum ve partinin kuruluşuna neden olan gelişmeler hakkında Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki bakanları bilgilendiren Genel Başkan Lütfi Mestan, “DOST Partisinin çizgisi Avrupa ve NATO değerleri olacak, Türkiye ve Bulgaristan hem komşu, hem de stratejik ortaklıkları bulunan iki dost ülke, biz de iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha da ilerlemesi için bir köprü görevi göreceğiz” dedi

Bilindiği gibi şimdiye kadar Türkiye ile pek fazla ilişki kurmayı tercih etmeyen HÖH yönetimi, DOST Partisi’nin kurulmasının ardından Türkiye’ye bir heyet göndermiş ancak umduğunu bulamamıştı. Kapıkule Sınır Kapısı’nda saatlerce bekletilen HÖH Heyeti, Ankara’da ise hiçbir hükümet yetkilisinden randevu alamamıştı

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden, Türkiye tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesinin ard...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden, Türkiye tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesinin ard...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden, Türkiye tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesinin ard...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden, Türkiye tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesinin ard...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri