Diyar-i Türk

Ulu Hakan’ın Vefalı Torunları Görev Başında

Sultan II. Abdülhamid Han’ın en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu Projesi TİKA ile yeniden hayat buluyor.TİKA tarafından Amman Tren İstasyonu’nda kurulacak müzede projenin tamamı anlatılacak TİKA Amman Program Koordinasyon Ofisi’nin resmi açılışı Başbakan  Ahmet Davutoğlu’nun Ürdün ziyareti ile gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında imzalanan protokol ile, Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonu’nu TİKA tarafından restore edilerek, müzeye dönüştürülecek. […]

Bu Haber 01 Nisan 2016 - 16:02 'de eklendi ve 505 kez görüntülendi.

Ulu Hakan’ın Vefalı Torunları Görev Başında

Sultan II. Abdülhamid Han’ın en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu Projesi TİKA ile yeniden hayat buluyor.TİKA tarafından Amman Tren İstasyonu’nda kurulacak müzede projenin tamamı anlatılacak

HicazDemiryolu_2.1024.TİKA Amman Program Koordinasyon Ofisi’nin resmi açılışı Başbakan  Ahmet Davutoğlu’nun Ürdün ziyareti ile gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında imzalanan protokol ile, Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonu’nu TİKA tarafından restore edilerek, müzeye dönüştürülecek.

Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonu’nun Restorasyonu ve Müze İnşası II. Abdülhamid Han döneminin en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu, 1900-1908 yılları arasında Şam ile Medine güzergahında inşa ettirildi. Demiryolunun yapımına 1 Eylül 1900 tarihinde Şam ile Der’a arasında başlandı. Şam’dan Medine’ye doğru inşasına başlanan hat; 1903 yılında Amman’a, 1904’te Maan’a, 1 Eylül 1906 yılında Medayin-i Salih’e ve 31 Ağustos 1908 yılında Medine’ye ulaştı. Hicaz Demiryolu hattının ana istasyonları arasında Amman’ın yanı sıra Şam, Der’a, Katrana ve Maan istasyonları da yer alıyor.

UrdunFotoblok_HicazDemiryolu_Page_4 (1).1024.Eğitim eksikliği, ekonomik yetersizlik, bakımsızlık, nedeniyle uzun süre sahipsiz kalmış olan Amman Tren İstasyonu’nda bulunan tarihi üç yapı, çeşitli nedenlerle bozulma sürecine girmişti. Bu nedenle Amman Tren İstasyonu’nda istasyon görevlileri için lojman olarak inşa edilen üç adet yapıya fonksiyon verilerek restorasyonunun yapılması ve yanına çevresine uyumlu yaklaşık 1500 m² alanlı yeni bir Hicaz Demiryolu’nun tamamının anlatıldığı müze binasının yapılması için TİKA tarafından projeleri hazırlandı.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal