Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

EN BÜYÜK FUARDA TÜRKİYE’YE DEV TANITIM

Ukrayna’nın en büyük ve en önemli seyahat fuarı olan ‘22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (UITT 2016) en görkemli tanıtım yine Türkiye’nin oldu. Ukrayna temasları için başkent Kiev’de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Türkiye standını ziyaret etti. Osmanlı askerinin Galiçya’ya gelişinin bu sene 100’üncü yılını andıklarını dile getiren Bakan Mahir Ünal, Türkiye […]

31 Mart 2016 - 0:34 'de eklendi ve 694 kez görüntülendi. A+A-

EN BÜYÜK FUARDA TÜRKİYE’YE DEV TANITIM

Ukrayna’nın en büyük ve en önemli seyahat fuarı olan ‘22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (UITT 2016) en görkemli tanıtım yine Türkiye’nin oldu. Ukrayna temasları için başkent Kiev’de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Türkiye standını ziyaret etti.
Osmanlı askerinin Galiçya’ya gelişinin bu sene 100’üncü yılını andıklarını dile getiren Bakan Mahir Ünal, Türkiye standında yaptığı konuşmada Ukraynalı turist sayısını 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Antalya’da düzenlenecek olan EXPO’ya Ukrayna’nın katılımıyla ilgili gerekli imzanın atıldığını belirten Bakan Ünal, içerisinde bulunduğumuz 2016 yılının Ukrayna ile ilişkilerde farklı ve yoğun bir yıl olacağını söyledi. Ukrayna ile Türkiye arasında son dönemde gelişen ilişkilerin sosyal alanda, kültürel alanda ve turizm alanında da zirveye ulaştığı bir

UKRAYNA’NIN EN BÜYÜK VE EN ÖNEMLİ SEYAHAT FUARI OLAN ‘22. UKRAYNA ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI’NDA (UITT 2016) EN GÖRKEMLİ TANITIM YİNE TÜRKİYE’NİN OLDU. (İHA/KİEV-İHA)

dönemde olunduğuna dikkat çeken Bakan Ünal, “Ukrayna, bizim için sadece bir komşu ülke değil, yüksek düzeyli stratejik işbirliği yaptığımız bir ülkedir. 2016 yılı içerisinde hem Sayın Başbakanımız hem de Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki heyetler, Ukraynalı muhatapları ile görüşmeler gerçekleştirdi. 2016 senesinin Ukrayna ile olan ilişkilerde farklı ve yoğun bir yıl olacağını bilhassa belirtmek isterim. Biz Türkiye olarak Ukrayna’dan gelecek olan misafirlerimize Türkiye’nin efsanevi misafirperverliğini sunmak istiyoruz. Her seyyaha her seyahat etme arzusu içinde yeni yerler, yeni insanlar, yeni tatlar, yeni mutfaklar keşfetmek, tarihe dokunmak, kültürel mirasa dokunmak için seyahat etmek isteyen ve Ukrayna’dan gelmek isteyen bütün misafirlerimize büyük bir misafirperverlik göstereceğimizden emin olabilirsiniz” ifadesini kullandı.
İki ülke arasındaki havayolu taşımacılığının son derece gelişmiş durumda olmasının sevindirici olduğunu vurgulayan Bakan Ünal şunları kaydetti:
“Bugün THY, Ukrayna’ya 7’nci noktasını İvano-Frankivsk ile açıyor. Bu 7’nci noktanın, bizim için özel bir önemi var. Bu bölge, bu sene Osmanlı askerinin Galiçya’ya gelişinin 100’üncü yılını anacağımız, Galiçya Bölgesi ve İvano-Frankivsk, bizim 10 bin kadar şehidimizin bulunduğu, şehitliklerimizin bulunduğu bir bölge.”
Türkiye’nin turizm alanında Ukrayna’da oldukça sağlam bir pozisyona sahip olduğunu kaydeden Bakan Ünal, “Ukrayna’nın en önemli turizm etkinliği olan 22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın 3’te 2’si Türkiye ile doğrudan alakalıdır. Ülkemizden gelen turizmcilere de ben bu anlamda teşekkür ediyorum. Ayrıca, buradan ülkemize yönelik olarak turist gönderilmesi konusunda büyük emek sarf eden tur operatörlerine de teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki turizm ilişkileri, son yıllarda büyük bir hız kazandı. Bunun temelinde Ukrayna halkında olan Türkiye sevgisinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ukrayna’daki ekonomik krize rağmen, geçen sene ülkemize gelen ziyaretçi sayısında yüzde 7,5 artış oldu. İnşallah bu sene Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen 700 bin turist rakamını, 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Bu sene 23 Nisan’da başlayacak olan Antalya EXPO’ya katılma konusunda Ukrayna’nın gerekli imzayı atmış bulunduğuna dikkat çeken Bakan Ünal sözlerini şöyle sürdürdü:

UKRAYNA’NIN EN BÜYÜK VE EN ÖNEMLİ SEYAHAT FUARI OLAN ‘22. UKRAYNA ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI’NDA (UITT 2016) EN GÖRKEMLİ TANITIM YİNE TÜRKİYE’NİN OLDU. (İHA/KİEV-İHA)

“Antalya EXPO aslında şu anda dünyanın içinde bulunduğu durum açısından dünyaya iki güzel mesaj veriyor. Antalya EXPO’nun ana teması Çiçek ve Çocuk. Çiçek insanoğlunun sevgisini, zarafetini ve doğaya, çevreye olan duyarlılığını sembolize ediyor. Çocuk ise geleceğimizi, masumiyeti, iyiliği ve bizim ortak kültürel, tarihi ve insani mirasımızı temsil ediyor. Bugün insanlığın ihtiyaç duyduğu en temel şey kalbindeki iyilik duygusunu muhafaza etmektir. Bizim bugün yaşadığımız savaşların ve terörün altında yatan temel şey terör ve nefrettir. Kalbimizdeki iyiliği ve cesareti korumalıyız. Birbirimizi tanıyacak kadar cesur olmalıyız. Birbirimizi sevecek kadar cesur olmalıyız. İnsanlığın ortak mirası, iyiliği ortaya çıkarmak ve bizim kalbimizdeki cesareti, iyiliği ayakta tutacak olan turizm, kültür ve sanattır. Bizim bir halk ozanımız var Yunus Emre. Yunus Emre’nin iki sözü vardır; ‘Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevelim’ ve ‘Gelin tanış olalım. Sevelim, sevilelim. Dünya kimseye kalmaz’ diye. Turizm yeni yerler, kültürler, insanlar, duygular keşfetmektir. Bu anlamda Ukrayna halkı da son dönemde buhranlı zamanlardan geçiyor. Bu buhranlı zamanlarda Ukrayna halkı cesaretini ve kalbindeki iyiliği kaybetmedi. Korkunun karşısına cesareti, nefretin karşısına sevgiyi koydu. Bizim kalbimiz, cesaretimiz ve sevgimiz Ukrayna halkıyla birliktedir.”
Ukrayna halkının Türkiye’ye sevgisini gösteren küçük bir yarışma yaptıklarını kaydeden Bakan Ünal, şunları ifade etti:
“‘Türkiye’de ‘Gülen Ukraynalı’ isminde bir yarışma ile Ukrayna halkının zaten var olan iyimserliğini, ülkemizde geçirdiği süre boyunca da, gülümsemesi ile taçlandırdık. Ukraynalı turistler arasında yapılan yarışma ile seçilen 3 fotoğraftan da göreceğiniz üzere, ülkemiz misafirlerimizi gülümseten bir ülkedir. Biz, Ukrayna ve Türkiye olarak iyimserliğimizi, cesaretimizi, kalbimizdeki iyilik duygusunu kaybetmeden yolumuza devam edeceğiz. İyimserliği ve gülümsemeyi içselleştiren Ukrayna halkı gibi her şeyin iyi olacağına olan inancımızı kaybetmeyeceğiz.”
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, açıklamalarının ardından Türkiye standını gezdi. Bakan Ünal, fuar alanında daha sonra ikili görüşmelerde bulundu.
Türk Hava Yolları ile birlikte 13 sektör kuruluşu ve 10 özel işletmenin de yer aldığı Türkiye standında Türkiye’den çok sayıda otel ve birlik de müstakil olarak yer alıyor. Türk mutfağından örnekler ile canlı müzik ve ebru sanatı sunumunun yapıldığı fuarda düzenlenen ‘Happy Ukrainian in Turkey’ fotoğraf yarışmasında ödüle layık görülen üçüncü fotoğrafın sahibine Antalya uçak bileti, ikinciye İstanbul’da hafta sonu tatili, birinciye ise bir hafta Antalya tatili hediye edildi.
22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (UITT 2016) ziyaretçilerini, 30 Mart-1 Nisan 2016 tarihleri arasında ağırlayacak.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Ukrayna’nın en büyük ve en önemli seyahat fuarı olan ‘22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (UITT 2016) en görkemli tanı...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Ukrayna’nın en büyük ve en önemli seyahat fuarı olan ‘22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (UITT 2016) en görkemli tanı...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Ukrayna’nın en büyük ve en önemli seyahat fuarı olan ‘22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (UITT 2016) en görkemli tanı...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Ukrayna’nın en büyük ve en önemli seyahat fuarı olan ‘22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (UITT 2016) en görkemli tanı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri