Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

İKİ BİN TÜRK İŞADAMI İSTANBUL’DA BULUŞTU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan,Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen,Dünya Türk Girişimciler Kurultayı İstanbul’da yapıldı.Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezinde yapılan kurultaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ,Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AB Bakanı Volkan Bozkır,Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile […]

27 Mart 2016 - 15:34 'de eklendi ve 643 kez görüntülendi. A+A-

İKİ BİN TÜRK İŞADAMI İSTANBUL’DA BULUŞTU

DEİK Başkanı Ömer Cihad VardanDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan,Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen,Dünya Türk Girişimciler Kurultayı İstanbul’da yapıldı.Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezinde yapılan kurultaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ,Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AB Bakanı Volkan Bozkır,Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile birlikte 95 ülkeden iki bin Türk girişimci katıldı

“Dünya Türkleri İstanbul’da buluşuyor” sloganıyla düzenlenen kurultayın açılışında konuşan, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan,DTİK’in DEİK bünyesinde faaliyet gösteren 131 İş Konseyi’nden biri olduğunu söyledi. Türk Diasporasının siyasi sebeplerle değil, çalışmak için Türkiye’den ayrılan vatandaşlarımız tarafından oluştuğuna dikkat çeken DEİK Başkanı Vardan, “Türk Diasporasının önceden sadece Avrupa’da varlık gösterirken, bugün Amerika’dan Asya’ya, Afrika’dan Pasifik ülkelerine kadar Dünya’nın her yerinde faaliyetlerini sürdürüyor” dedi. Beş  kıtadan iki bine yakın Türk girişmcisini bir araya getiren kurultayda, katılımcıların dörtte birinin 35 yaş altı genç ve dinamik girişimcilerden oluştuğuna dikkat çeken DEİK Başkanı , Türk Diasporasını Dünya’nın en etkin ve en güçlü üç diasporasından biri olmasını hedeflediklerini de söyledi.

DTİK ve MÜSİAD Başkanı Nail OlpakDünya Türk İş Konseyi ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise, DTİK’in DEİK çatısı altında kurulan ilk özel amaçlı konsey olduğunu hatırlatarak, günümüz dünyasında diasporaların dayanışma içersinde çalıştığına ve birbirlerine sıkıca kenetlendiklerine dikkat çekti. Türk Diasporasının, dünyanın en büyük onuncu diasporası olduğunu belirten Olpak, gelecekte bu imkanın daha iyi değerlendirileceğine inandığını ifade etti.

Dünyanın dört bir yanından gelen iş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anavatanınıza, Türkiye’ye, ülkemizin göz bebeği İstanbul’umuza hoş geldiniz” dedi. Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nın başarılı geçmesi ve toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buluşmayı tertip eden Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi DEİK’in Başkanını ve Dünya Türk İş Konseyi’nin Başkanını tebrik ettiğini ifade etti.

“İŞ ADAMLARIMIZ ÇOK BÜYÜK BİR POTANSİYEL OLARAK DÜNYAYA YAYILIYOR”

İlk kurultayın 72 ülkeden iş adamlarının katılımıyla gerçekleştiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkincisinde hamdolsun bu sayı 90’a çıktı. Bugün ise 95 ülkeden iş adamı kardeşimizle bir aradayız. Biraz önce DEİK Başkanımız da ifade etti; Türkiye, 6 milyonluk diasporasıyla, yurt dışında en çok vatandaşı yaşayan 10. ülke durumunda. Geçtiğimiz haftalarda ziyaret ettiğimiz Gine’de imzalanan anlaşmayla birlikte 131. İş Konseyimizi de faaliyete geçirmiş oluyoruz. İş adamlarımız, hem Türkiye, hem de bulundukları ülkeler üzerinden gerçekten çok büyük bir güç, çok büyük bir potansiyel olarak dünyaya yayılıyorlar. Eskiden bu tarz ifadeler, bu tarz değerlendirmeler endişeyle karşılanır, üzeri de örtülmeye çalışılırdı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk işadamlarına seslendiKur’an-ı Kerim’de, insanların bir kadınla bir erkekten yaratıldığı, birbirleriyle tanışmaları için de ırklara, kabilelere ayrıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demek ki insan olarak asli görevlerimizi unutmadan, dünyanın her yerine gitme, her yerinde yaşama hakkına sahibiz. Son yıllarda ciddi gelişme gösteren gen araştırmaları, bugün çeşitli kıtalarda, çeşitli ülkelerde yaşayan insanların kökenlerinin aslında çok farklı olduğunu gösteriyor. Avrupa’da yaşayan birinin kökleri Asya’dan, Kafkasya’dan; Amerika’da yaşayan birinin kökleri Afrika’dan Orta Doğu’dan çıkabiliyor. Hiç uzağa gitmeye gerek yok; işte kendi ülkemiz, özellikle de Anadolu… Ne diyor şair: ‘Dört nala gelip uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim.’ Binlerce yıldır pek çok farklı medeniyete beşiklik yapmış bu topraklarda, hiç şüphesiz hepsinden de insani bir miras kalmıştır” diye konuştu.

 “DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ İŞ ADAMLARIMIZIN HER BİRİ ÇAĞDAŞ ALPERENDİR”

TİKA çalışanları için ‘Çağdaş Alperenler’ ifadesini kullandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı sıfatı, sizlerin de hak ettiğine inanıyorum. Evet, bugün yer kürenin dört bir yanında işinin, kazancının, ekmeğinin peşinde olan iş adamlarımızın, profesyonel meslek erbabı kardeşlerimizin her biri, birer Çağdaş Alperendir. Çünkü sizler, kendinizle, kendi işinizle birlikte Türkiye’yi; tarihî, kültürü ve değerleriyle birlikte aziz milletimizi de temsil ediyorsunuz. Sizler, bulunduğunuz yerlerde, oturuşunuzla, kalkışınızla, hayat biçiminizle, iş yapma tarzınızla ülkemizin ve milletimizin birer elçisi, birer temsilcisi olduğunuzu asla unutmamalısınız. Ben sizin ülkemizi ve milletimizi layıkıyla temsil ettiğinize inanıyor, bunun için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Dünya Türk İş Konseyi İstanbul'da yapıldıYurt dışında yaşayan vatandaşları ve Türkiye kökenli insanları tanımlamak için Diaspora kavramını kullandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aslında bu ifade bende, soğukluk ve eksiklik hissi uyandıran bir kavramdır. Pek sevmem. Çünkü bu ifade kopmak kökünden gelir. Kopmak… Yani ülkesinden kopmak, milletinden kopmak, değerlerinden kopmak… Hâlbuki biz, nerede yaşarsak yaşayalım, nereye gidersek gidelim, köklerini, geçmişini, tarihini, değerlerini unutmayan, bunlarla beraber hayatını sürdüren bir milletiz. Bakınız, ecdadımız Orta Asya’dan geleli, yani diaspora kavramından hareketle kopalı, bin yıl olmuş… Ama hâlâ biz oraları ‘Ata Yurdu’ olarak kabul ediyor, her fırsatta gidip kardeşlerimizle kucaklaşıyoruz. Aynı şekilde, geniş bir coğrafyada ortak değerleri paylaştığımız kardeşlerimizle, hiç yan yana yaşamamış da olsak, uzun zamandır ayrı kalmış da olsak, gönül bağımızı asla koparmadık, koparmayız. Bizim için kazanç da, kariyer de, statü de ancak kendi değerlerimizle birlikte anlamlıdır, önemlidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın 167 ülkesinde var olan, 19’unda da yoğun olarak yaşayan vatandaşlarımızın her birinin, meseleye bu anlayışla yaklaştığına inandığını kaydetti.

“GEÇMİŞİMİZDE SÖMÜRGECİLİK LEKESİ YOK”

“Bizim geçmişimizde asla sömürgecilik lekesi olmadığı gibi, biz millet olarak bu psikolojiye tahammül edebilecek bir yapıya da sahip değiliz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın çeşitli bölgelerinde, sömürge durumunda olmaktan rahatsızlık duymayan, tam tersine bunu benimsemiş toplumlara rastladıklarında çok üzüldüklerini vurguladı.

Sömürgecilikten rahatsız olmayan bölgelerin geçmişlerinde çok parlak, çok zengin medeniyetler kurmuş toplumlar 95 ülkeden 2 bin Türk işadamı İstanbul'da buluştuolduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hâlbuki bu insanlar kendi özgünlüklerini koruyabilseler, sahip oldukları zenginlikleri kendileri için kullanabilseler, şu anda bulunduklarından çok daha ileride olabilirler. Bunun için biz, nerede yaşarsak yaşayalım, ne iş yaparsak yapalım, hangi eğitimi alırsak alalım, kesinlikle kendimiz olmaktan, millî ve manevi değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz. Sizlerin bulunduğunuz yerlerde, tek kişi de olsanız, yüzlerce, binlerce, hatta Almanya’da olduğu gibi milyonlarca kişilik bir toplumun mensubu da olsanız, bu ülkenin, bu milletin bir evladı olmanın şerefi ve sorumluluğunu hiçbir zaman unutmadığınızı biliyorum. DEİK Başkanımızın ifadesiyle, her birinizin birer ‘Cesaret Çiçeği’ olarak, bu şekilde hareket ettiğinize inanıyorum” diye konuştu.

 Türkiye’nin etrafındaki siyasi ve ekonomik sıkıntılara rağmen istikrarını koruyarak büyümeyi sürdürdüğünü belirten Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise, “Ortak akıl çerçevesinde beraberce yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bugün ihracat yapmadığımız ülke ya da gümrük bölgesi kalmadı. Nerede prestijli ve aynı zamanda zor bir proje varsa bizim müteahhitlerimiz orada” dedi.

“İSTİKRAR DEVAM EDECEK”

EKONOMİ BAKAN ELİTAŞ: "İHRACAT YAPMADIĞIMIZ ÜLKE YA DA GÜMRÜK BÖLGESİ KALMADI"

Bakan Elitaş, komşu ülkelerdeki siyasi ve ekonomik sıkıntılara rağmen istikrarın korunduğunu anlatarak, Türkiye’nin güven veren ve öngörülebilir yatırım ortamıyla 2003-2015 döneminde 165,4 milyar dolar yabancı yatırım çektiğini ifade etti. Elitaş, “Dile kolay. 2002’ye kadar çekebildiğimiz yatırım miktarı sadece 15,1 milyar dolardı. Sadece geçen sene 16,8 milyar dolar yatırım çekmeyi başardık. Bakınız, sizlerin katkılarıyla bugün; Etiyopya’nın en büyük yatırımını yapan, ülkeye en büyük istihdamı sağlayan bizim işadamımız. Müteahhitlerimiz Afrika’dan Ortadoğu’ya; Oradan Orta Asya’ya kadar 108 ülkede 325 milyar dolar tutarında toplam 8.730 adet proje üstlendiler. Körfez ülkelerinin birçoğunda havaalanlarını, stadyumları, limanları bizim işadamlarımız inşa etti, bizim işadamlarımız işletiyor. Pakistan’a enerjiyi sağlayan, metrobüs sistemini kuran, kentlerin temizliğini yapan bizim firmalarımız. Hafif ticari araç üretiminde Avrupa’nın zirvesinde, otomobil üretiminde ise ilk beşteyiz. Polonya’da, Dubai’de metroyu bizim işadamımız inşa ediyor, Irak’ı bizim müteahhitlerimiz imar ediyor. Bugün Latin Amerika’da, Peru’da Şili’de, Avrupa’da Macaristan’da, Ukrayna’da Ortadoğu’nun her ülkesinde ailelerin evlerinde Türk dizi ve filmleri seyrediliyor. Bu örnekler gösteriyor ki, iş adamlarımız için artık ‘uzak coğrafya’ şeklinde bir kavram mevcut değil” şeklinde konuştu.
KÜRESEL ALANDA YENİ PAZARLAR
Lider Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özler
Türkiye’nin, atacağı güçlü ve kararlı adımlarla küresel arenada yeni pazarlar bulmaya yatırımlarda uluslararası ve bölgesel bir üs olmaya 2016 yılı ve sonrasında da devam edeceğini anlatan Ekonomi Bakanı Elitaş, “Önümüzde çok yoğun bir gündem, hareketli bir çalışma programı var. Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (T-TIP), Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve tabi ki yeni Serbest Ticaret Anlaşmaları ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) Anlaşmaları müzakereleri önümüzdeki dönemde gündemimizin ilk sıralarında yer alacak. Ayrıca, uzak coğrafyalara, özellikle Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika’ya yönelik eylem planlarını bir an önce hayata geçireceğiz” dedi.
Türkiye’nin ortaya koyduğu vizyonun, çok uzağa gitmeyi gerektirdiğini vurgulayan Elitaş, “Biz uzağa gideceğiz, uzağa giderken de birbirimize yakın olacağız. İnşallah bu toplantı, arzuladığımız koordinasyonu sağlamamız ve birlikte yol almamız için bir vesile olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan,Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen,Dünya Türk Girişimciler Kurultayı ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan,Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen,Dünya Türk Girişimciler Kurultayı ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan,Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen,Dünya Türk Girişimciler Kurultayı ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan,Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen,Dünya Türk Girişimciler Kurultayı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri