Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

İSTANBUL’A YESEVİ OTAĞI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Ahmed Yesevî Üniversitesi tarafından, “UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı” münasebetiyle Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde yer alan Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi içerisinde kurulan Hoca Ahmed Yesevî Otağı ile Yesevî türbesinin maketi, törenle açıldı. Türkiye’de öğrenim gören Türkmenistanlı öğrencilerin halk oyunları gösterisiyle başlayan törene, Kazakistan Başkonsolosu Yerkebulan […]

22 Mart 2016 - 16:50 'de eklendi ve 882 kez görüntülendi. A+A-

İSTANBUL’A YESEVİ OTAĞI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Ahmed Yesevî Üniversitesi tarafından, “UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı” münasebetiyle Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde yer alan Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi içerisinde kurulan Hoca Ahmed Yesevî Otağı ile Yesevî türbesinin maketi, törenle açıldı.

Yesevi Otağı-2Türkiye’de öğrenim gören Türkmenistanlı öğrencilerin halk oyunları gösterisiyle başlayan törene, Kazakistan Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Tataristan Türkiye Temsilcisi Aydar Gaşıgullin, Ahmed Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, TRT İstanbul Bölge Müdürü Abdülhamit Avşar, Türk Dünyası sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Kütük: Yesevî Otağı ve türbe maketine ev sahipliği etmenin gururunu yaşıyoruz

Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, yaptığı açılış konuşmasında, Hoca Ahmed Yesevî’nin, Anadolu velîlerinin, Anadolu Alperenlerinin ilham kaynağı olmuş mümtaz bir şahsiyet olduğunu belirtti. Kütük, “Bunu günümüzde insanımıza tekrar hatırlatmak, o bilge kişinin özelliklerini ve felsefesini tekrar insanımıza nakletmek amacıyla, hatıralarını yaşatmak ve onu, Türkistan’daki türbesinin maketiyle ve onun temsilî otağını inşa etmekle, Ahmed Yesevî Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Otağa ve türbe maketine ev sahipliği etmekten gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Kütük, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yesevi Otağı-3“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın ‘Benim en büyük ideallerimden birisidir’ dediği Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nin bu tür bir etkinliğe ve Türk Dünyasının mümtaz bir kişiliğinin manevî varlığına ev sahipliği etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bununla iftihar ediyoruz. Türk Dünyasında temsil edilen diğer ülkelerin her birinin anıt eserinin birer maketini, geçen yıldan itibaren Kültür Evleri’nin yanına yerleştirmeye başladık. Geçen sene Burana Kulesi’ni koyduk, bu sene Ahmed Yesevî Yılı olması itibariyle Yesevî’nin türbesinin maketini koyduk. Üniversitemiz de bunun şanına yakışır olarak, kendisine has otağını getirmek suretiyle, Kültür Mahallesi’nde bir bakıma Ahmed Yesevî’ye has bir köşe ve bir mekân oluşturduk.”

Kütük, otağın ve türbe maketinin açılışının Nevruz’a denk gelmesinin de kendileri için ayrı bir mutluluk olduğunu dile getirdi.

Prof. Yıldız: Müslümanlığımızı muhafaza ettiysek, bunu Ahmed Yesevî’ye borçluyuz

Ahmed Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise, davetlilerin Nevruz bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, otağın Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde kurulmasına imkân sağlayan Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’e teşekkür etti.

“Ahmed Yesevî, Yahya Kemal’in ifadesiyle bizim milliyetimizi borçlu olduğumuz kişi” diyen Prof. Yıldız, Yesevî’nin, bozkırda yetiştirdiği 99 bin öğrenciyi Anadolu’ya, Balkanlara ve Dünya’nın değişik yerlerine gönderdiğini söyledi. Yıldız, “Onu, yaşadığı, doğup büyüdüğü yerlerden yaklaşık 5 bin kilometre uzakta anmak, bizim için mutluluk verici, gurur verici bir hadise” dedi. Yıldız, şöyle konuştu:

Yesevi Otağı-4“Bir teşbih yapacak olursak Yesevî Hazretleri, Peygamber Efendimizin yaymış olduğu İslâm ışığını ta Türkistan’dan, Yesi’den almak üzere, o ışığı Anadolu’ya yansıtmış, Balkanlara yansıtmıştır. Anadolu’ya yansıtmış olduğu ışık, Anadolu’da Hacı Bektaş-ı Veliler, Yunus Emreler, Mevlânâlar olarak tezahür etmiş; Balkanlara yansıtmış olduğu ışık, Balkanlarda Sarı Saltuklar, Demirci Babalar, Gül Babalar olarak tezahür etmiştir. Biz, Anadolu’da şu anda milliyetimizi muhafaza ettiysek, Müslümanlığımızı muhafaza ettiysek, bunu, manevî babamız Hoca Ahmed Yesevî’ye borçluyuz.”

Yurdun her tarafına Yesevî Otağları kurulsa ve her gün anılsa bile Türk Dünyası’nın ona olan borcunun ödenemeyeceğini ifade eden Yıldız, Ahmed Yesevî Üniversitesi hakkında şu bilgileri verdi:

“Bizim Üniversitemiz, başlarında iki vizyoner lider; Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Nursultan Nazarbayev Beyefendilerin bulunduğu, Türk Dünyasının iki parlayan yıldızı Türkiye ile Kazakistan’ın gücünü gösteren bir üniversite. Türkiye ile Kazakistan’ın özel statülü ortak devlet üniversitesi. Yerleşkemiz, Kazakistan’ın Türkistan şehrinde. 9 fakültemiz, bir yüksekokulumuz var. O okullara öğrenci göndermek isterseniz, üniversite sınavlarıyla öğrenci alıyoruz. Öğrencilerin yıllık gidiş-dönüş uçak biletini ödüyoruz. Kalacakları yer veriyoruz ve aylık 120 Dolar öğrencilere burs veriyoruz. Öğrencilerimizi Türkistan’a yönlendirirseniz, bizim Türk kültürümüzle, Hoca Ahmed Yesevî’nin felsefesiyle bizler de onları yetiştirerek tekrar ülkemize ve Türk Dünyasına kazandırmaya talibiz.”

Açılış konuşmalarının ardından, Hoca Ahmed Yesevî türbesinin maketi ile Yesevî Otağı’nın açılışı yapıldı.

Prof. Yıldız’dan Genel Müdür Kütük’e plaket

Yesevi Otağı-5Ahmed Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Otağ içerisinde, Türk Dünyası kültürüne hizmetlerinden ve katkılarından dolayı Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’e plaket takdim etti.

Genel Müdür Kütük, plaketi kabulünde yaptığı teşekkür konuşmasında, “Türk Dünyası ile aramızdaki uzaklığın, elimizde olmayan kopuşların bir bakıma telâfisi anlamında, yeterince gayret göstererek yakınlaşmayı, birliği, beraberliği sağlama gayret etmeliyiz. Bu amaçla çalışıyoruz, inşallah muvaffak oluruz” dedi. Prof. Yıldız da, “Biz de üniversite olarak her türlü desteğe hazırız” diyerek karşılık verdi.

Plaket takdiminin ardından, Kazak dombra sanatçıları Aydana Okuyankızı ve Abdülvahap Kılıç, Kazak çadırında protokol heyetine mini bir konser verdi. Çadırda ayrıca, davetlilere Türkistan pilavı ikram edildi.

Programın sonunda davetlilere Türkistan Pilavı ve ayran ikram edildi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Ahmed Yesevî Üniversitesi tarafından, “UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı” münasebetiyle ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Ahmed Yesevî Üniversitesi tarafından, “UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı” münasebetiyle ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Ahmed Yesevî Üniversitesi tarafından, “UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı” münasebetiyle ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Ahmed Yesevî Üniversitesi tarafından, “UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı” münasebetiyle ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri