Diyar-i Türk

PRENS MUHTEŞEM OSMANLI ESERİNE HAYRAN KALDI

Prizren, sevginin,barışın ve hoşgörünün şehri.Ecdat, tüm Balkanlar’ı olduğu gibi bu güzel şehri de asırlar boyu bu anlayış içerisinde yönetmiş. Prizren’in kalbi konumundaki Şadırvan Meydanı günümüzde de halen o günlerden mesajlarla dolu. Şadırvan Meydanı’nda, cami,Ortodoks ve Katolik kiliseleri yan yana.Yaklaşık altı asır Osmanlı yönetiminde bulunan Prizren’de herkes dilini,dinini özgürce yaşamış,kimse kimseye her hangi bir müdahalede bulunmamış.Dünya […]

Bu Haber 20 Mart 2016 - 15:01 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

PRENS MUHTEŞEM OSMANLI ESERİNE HAYRAN KALDI

İNGİLTERE VELİAHT PRENSİ CHARLES, KOSOVA ZİYARETİ KAPSAMINDA PRİZREN’DEKİ OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA SİNAN PAŞA CAMİİ'Nİ ZİYARET ETTİ. (İHA/PRİZREN-İHA)

Prizren, sevginin,barışın ve hoşgörünün şehri.Ecdat, tüm Balkanlar’ı olduğu gibi bu güzel şehri de asırlar boyu bu anlayış içerisinde yönetmiş. Prizren’in kalbi konumundaki Şadırvan Meydanı günümüzde de halen o günlerden mesajlarla dolu.

Şadırvan Meydanı’nda, cami,Ortodoks ve Katolik kiliseleri yan yana.Yaklaşık altı asır Osmanlı yönetiminde bulunan Prizren’de herkes dilini,dinini özgürce yaşamış,kimse kimseye her hangi bir müdahalede bulunmamış.Dünya bugün  Osmanlı’nın sergilediği “hoşgörü” merkezli bu yönetim anlayışına belki de her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.Bu şirin Osmanlı şehri de ziyaretçilerine insanlık mesajları vermeye devam ediyor.İşte o ziyaretçilerden biri de, İngiltere Veliaht Prensi Charles.

İNGİLTERE VELİAHT PRENSİ CHARLES (SOLDAKİ), SİNAN PAŞA CAMİİ'NE HAYRAN KALDI. (İHA/PRİZREN-İHA)

Başkent Priştine’deki temaslarının ardından Prizren’i ziyaret eden Prens Charles halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı.İlk olarak Kosova’daki en ünlü Osmanlı eseri olan tarihi Sinan Paşa Camii’ni ziyaret eden Veliaht Prens, cami girişinde Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava ve Müslüman din adamları tarafından karşılandı.

Birkaç yıl önce Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilen cami hakkında bilgi alan Prens,Prizren’in sembolu konumundaki bu muhteşem Osmanlı eserinin içerisindeki el işlemelerine ve motiflere hayranlığını gizleyemedi.

Kosovalı Müslüman din adamları Prens Charles’e,Osmanlı tarafından  bu topraklarda oturtulan ve asırlardır devam eden,dinler arasında hoşgörü ve karşılıklı saygının temel alındığı yaşam anlayışın muhafaza edilmesi için Kosova İslam Birliği olarak her türlü gayreti gösterdiklerini ifade ettiler.

 

İNGİLTERE VELİAHT PRENSİ CHARLES, KOSOVA ZİYARETİ KAPSAMINDA PRİZREN’DEKİ OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA SİNAN PAŞA CAMİİ'Nİ ZİYARET ETTİ. (İHA/PRİZREN-İHA)

Prens Charles daha sonra Şadırvan Meydanı’nda yer alan Sırp Ortodoks Kilisesini de ziyaret etti. Ortodoks Cemaatinin dini liderleriyle bir araya gelen Prens Charles, kilise hakkında bilgi aldı. Prens Charles’ın bir sonraki durağı ise Katolik Kilisesi oldu.

Çok dinli, çok kültürlü ve çok etnisiteli Prizren’de tüm dinlerin kutsal mekanlarını ziyaret eden Prens Charles,Şadırvan Meydanı’nda kendisine büyük bir ilgi gösteren Kosovalı’larla sohbet etti,onlarla fotoğraf çektirdi.Veliaht Prens daha sonra belki de konu olarak en çok Prizren’e uyan;” Dinler Arasında Hoşgörü” konulu konferansa katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal