Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“TİKA TÜRK TİPİ KALKINMA MODELİ UYGULUYOR”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) tarafından hayata geçirilen  “4 Kıtada 29 Ülkedeki 53 Projesi”nin tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı . ATO Congresium’da düzenlenen toplantıda restorasyonu biten Kosova’daki Emin Paşa Camii ve Arnavutluk’taki İşkodra Şeyh Şamia Lisesi’nin açılışları da canlı bağlantıyla gerçekleştirildi.Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan TİKA’nın, “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” sloganıyla gerçekleştirdiği […]

16 Mart 2016 - 15:40 'de eklendi ve 716 kez görüntülendi. A+A-

“TİKA TÜRK TİPİ KALKINMA MODELİ UYGULUYOR”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) tarafından hayata geçirilen  “4 Kıtada 29 Ülkedeki 53 Projesi”nin tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı . ATO Congresium’da düzenlenen toplantıda restorasyonu biten Kosova’daki Emin Paşa Camii ve Arnavutluk’taki İşkodra Şeyh Şamia Lisesi’nin açılışları da canlı bağlantıyla gerçekleştirildi.Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan TİKA’nın, “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” sloganıyla gerçekleştirdiği çalışmaları yakından takip ettiğini belirtirken , “Bugün tanıtım töreni için bir araya geldiğimiz projeler arasında Avusturya’da şehitliğimiz, Filistin’de hastanelerimiz, Komor Adaları’nda stadyum, Myanmar’da yetimhane, Moldova’da İslam Kültür Merkezi, Sri Lanka’da konut, İspanya’da Kurtuba Mescidi’nin yenilenmesi gibi, gerçekten çok önemli çalışmalar da yer alıyor” dedi.

“TİKA, GERÇEKLEŞTİRDİĞİ PROJELERLE GÖĞSÜMÜZÜ KABARTAN BİR KURUMUMUZ”

2016-03-16-tika-06Bu hizmetlerin bulundukları ülkelere ve oralardaki kardeşlerimize kazandırılmasında emeği geçen, TİKA Başkanı, ülke koordinatörleri ve çalışanları tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA’nın dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği projelerle, ülke ve millet olarak göğsümüzü kabartan bir kurum olduğunu vurgulayarak, “Dünyanın 50 ülkesine yayılan program ofisleriyle, 140 ülkede gerçekleştirdiği on binlerce projeyle TİKA’nın hizmetleri artık, listelenmesi, anlatılması oldukça zor bir seviyeye ulaştı. Bugün Türkiye, kalkınma yardımlarında dünyada ilk sıralarda yer alıyorsa, bunda TİKA’nın öncü rolünün çok büyük katkısı vardır. Pek çok resmi ve sivil toplum kuruluşumuz, TİKA’nın açtığı yoldan ilerleyerek, çalışmalarına küresel bir mahiyet kazandırmıştır” şeklinde konuştu.

“ALLAH RIZASI İÇİN MAĞDURLARA VE MAZLUMLARA EL UZATIYORUZ”

2016-03-16-tika-01Yıllarca yaptığımız yardımların hesabını dahi tutmamış bir ülke ve millet olduğumuza dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü biz bu yaptığımız yardımları, Allah rızası için mağdurlara, mazlumlara el uzatmak olarak görüyoruz. Sonra baktık ki bizim çalışmalarımızın oldukça gerisinde olduğunu bildiğimiz kimi ülkeler, çok ciddi kalkınma yardımı rakamları açıklıyor. Bunun üzerine, arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar ve yardım faaliyetlerimizin, uluslararası kriterlere uygun şekilde istatistiğini tutmaya başladık. Bu hesaba göre, mesela 2014 yılında, devlet kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, yurt dışındaki özel sektörümüzle 6,5 milyar dolar kalkınma yardımı yapan bir ülke olduğumuzu görüyoruz. Bu rakamın 2,5 milyar dolardan fazlası yurt dışına yaptığımız insani yardımlardan oluşuyor”

Suriye’den ve diğer ülkelerden gelip Türkiye’ye sığınmış olan misafirlere yapılan harcamaların bu rakamın dışında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, insani yardımlarda, 2013 yılında Amerika ve İngiltere’nin ardından üçüncü sıradayken 2014 yılında Amerika’nın ardından ikinci sıraya çıktığımızı; bu yardımların millî gelire göre değerlendirildiğinde ise birinci sıraya yükseldiğimizi vurguladı.

TÜRK TİPİ KALKINMA MODELİ

2016-03-16-tika-04“TİKA’nın yardımları ağırlıklı olarak eğitim, sağlık, içme ve kullanma suyu alanlarında yoğunlaşıyor. Bu sayede TİKA, Orta Asya’dan Balkanlara, Latin Amerika’dan Pasifik’e, Afrika’dan Güney Asya’ya kadar dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın gönlünde taht kurdu, kurmaya devam ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Drina Köprüsü’nden Hoca Ahmet Yesevi Dergahına kadar, TİKA’nın elinin değdiği projelerin her biri, ayrı bir anlama, ayrı bir öneme sahiptir. Hani ben ‘Türk tipi Anayasa’, ‘Türk tipi başkanlık sistemi’, ‘Türk tipi kadın hakları’ diyorum ya, işte TİKA’nın çalışmalarıyla ‘Türk tipi kalkınma modelini’ ortaya koyduğumuza inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, bizim kalkınma yardımı anlayışımızda asla karşımızdakini küçük görme, ona dikte etme, ajandalar dayatma tarzının söz konusu olmadığını belirterek, “Bizde sağ elin verdiğini sol elin görmediği bir anlayış geçerlidir. Biz, samimiyetimizle, kurduğumuz empatiyle, yaptığımız yardım çalışmalarını muhataplarımıza bir lütuf olarak değil, bir ikram olarak sunuyoruz. Gönülden gönüle kurduğumuz köprülerin, en az inşa ettiğimiz, restore ettiğimiz köprüler kadar önemli olduğunu biliyoruz. İnsanların kalplerini mutmain etmenin, kimsesizlerin kimsesi olmanın, en az onlara fiziki yardımda bulunmak kadar önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

2016-03-16-tika-09TİKA çalışanlarının görev yaptıkları ülkelerde, yürüttükleri projeler yanında,  Türkiye’nin tarihinin, medeniyetinin, kültürünün, değerlerinin de taşıyıcısı çağdaş bir Alperen olarak bulunduklarının bilincinde olmaları gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Esasen bu dış temsilciliklerimizdeki tüm görevlilerimiz, tüm işadamlarımız, tüm sivil toplum kuruluşu temsilcilerimiz için de geçerlidir.”

PARALEL DEVLET YAPILANMASIYLA MÜCADELE

Konuşmasında, paralel devlet yapılanması örgütünün uzun yıllar Türkiye’nin bu çerçevedeki enerjisini, imkânlarını, potansiyelini adeta bir sülük gibi emerek, Türkiye’ye zemin ve zaman kaybettirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi artık bir yandan bu yanlışı düzeltmenin, diğer yandan da ortaya çıkan boşluğu hızla ve sağlıklı şekilde doldurmanın çabası içindeyiz. Bunu telafi edeceğiz. Türkiye’de bu örgütü büyük ölçüde işlevsiz hale getirdik. Geride kalan tortuların da kısa sürede temizleneceğine inanıyorum. Yurt dışında işimiz daha zor. Bunun için, hem ticari, hem de kültürel alanda faaliyet gösteren, yerli ve millî duruş sahibi arkadaşlarımıza çok önemli görevler düşüyor” şeklinde konuştu.
2016-03-16-tika-07Dünyada gitmedik ülke, ayak basmadık şehir, el atmadık iş ve hizmet alanı bırakmayacak şekilde, yoğun ve hızlı bir çalışma ortaya koymak mecburiyetinde olduğumuzu; bu noktada başta TİKA olmak üzere görevimizin ağır, sorumluluğumuzun büyük olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Batı Afrika’da da 4 ülkeyi kapsayan seyahatlerine dikkat çekerek, “TİKA Başkanımız da bu ziyaretlerde bizimle birlikteydi. Sahanın ne kadar mümbit, ne kadar proje üretmeye, çalışmaya, gayrete müsait olduğunu kendi gözlerimizle görme imkânı bulduk. Gittiğimiz her yerde projeleriyle ve hizmetleriyle TİKA’yı görmenin memnuniyeti içindeyim. Yapılanlar elbette önemli, ama yapmamız gereken daha çok iş var” dedi.

 “DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ KARDEŞLERİMİZİN KALPLERİ VE DUALARI BİZİMLE”

Türkiye olarak, zalimlere karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi, mazlumların ve mağdurların yanında olmayı sürdüreceğimizi vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bu coğrafya  -az önce izledik ve dinledik- bizim coğrafyamız. Çünkü bu insanlar bizim kardeşlerimiz, vicdani görevlerimizin olduğu insanlar. Çünkü bizi bekleyen gelecek, unutmayın hepimizin ortak geleceğidir. Biliyoruz ki bu bir imtihan. Rabbim bize bu imtihandan alnımızın akıyla çıkmayı nasip etsin” dedi.

2016-03-16-tika-02“Türkiye kazanırsa, işte TİKA’nın hizmet verdiği dünyanın dört bir yanındaki 140 ülke kazanacak, sayıları milyarı bulan mazlumlar, mağdurlar kazanacak, insanlık kazanacak” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizin kalplerinin ve dualarının bizimle olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından TİKA’nın, 4 kıtada 29 ülkedeki 53 projesinin tanıtımı ve açılışı gerçekleştirilen, Kosova’daki Emin Paşa Camii restorasyonu ile Arnavutluk’taki İşkodra Şeyh Şamia Lisesi’nin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını “Bu projelerin hayata geçirilmesi için gece gündüz emek verdiklerini bildiğim TİKA Başkanımızı ve ekibini özellikle teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova ve Arnavutluk’ta gerçekleştirilen projelerin açılışını bu ülkelere telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) tarafından hayata geçirilen  “4 Kıtada 29 Ülkedeki 53 Projesi”nin tanıtım toplantısı C...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) tarafından hayata geçirilen  “4 Kıtada 29 Ülkedeki 53 Projesi”nin tanıtım toplantısı C...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) tarafından hayata geçirilen  “4 Kıtada 29 Ülkedeki 53 Projesi”nin tanıtım toplantısı C...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) tarafından hayata geçirilen  “4 Kıtada 29 Ülkedeki 53 Projesi”nin tanıtım toplantısı C...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri