Diyar-i Türk

HAÇLI ZİHNİYETİ VE TERÖR

Asırlardır dinmeyen bir intikam duygusu. Dün Haçlı seferleri, bugünse terör faaliyetleri. Hedef aynı coğrafya,aynı millet. Dünyanın en büyük medeniyetlerinin, dinlerinin doğduğu o kutsal ve bereketli topraklar. Her ne kadar adına Haçlı Seferleri desek de,asırlardır süren bu mücadelenin nedeni sadece dinsel motifli unsurlar değildi tabi. Siyasal, sosyal ve ekonomik unsurlar,bu işin kışkırtıcıları,en önemlisi de ruhani liderler… […]

Bu Haber 16 Mart 2016 - 15:27 'de eklendi ve 957 kez görüntülendi.

HAÇLI ZİHNİYETİ VE TERÖR

Asırlardır dinmeyen bir intikam duygusu.

Dün Haçlı seferleri, bugünse terör faaliyetleri.

Hedef aynı coğrafya,aynı millet.

Dünyanın en büyük medeniyetlerinin, dinlerinin doğduğu o kutsal ve bereketli topraklar.

Her ne kadar adına Haçlı Seferleri desek de,asırlardır süren bu mücadelenin nedeni sadece dinsel motifli unsurlar değildi tabi.

Siyasal, sosyal ve ekonomik unsurlar,bu işin kışkırtıcıları,en önemlisi de ruhani liderler…

Çünkü onlar artan güçlerini Doğu’ya da yaymak istiyordu. Tabii ki dini motifleri öne sürerek. Bugün onların uzantıları yine aynı amaçla yollarında yürümekteler.

Kısacası, görünen hedefleri Doğu Hristiyanlarına yardım ve kendileri açısından kutsal olan toprakların kurtarılması…

Papa II. Urbanus, Türklerin hükmü altında yaşamanın ne derece feci olduğunu vurguluyor, Türklerin Istanbul için ne derece tehlikeli olduğunu abartılı şekilde anlatıyor ve Doğu Hristiyanlarının Batılı kardeşlerinden yardım beklediğini söylüyordu bir zamanlar. Oysa kendileri de çok iyi biliyordu ki,İslam topraklarında kiliseler açıktı. Gerek Hristiyanlar gerekse Yahudiler, Türk- İslam hakimiyetindeki coğrafya içerisinde yer alan ve kendileri için kutsal olan bölgelerde hac vazifelerini rahatça gerçekleştirmekteydi.

Aslında Haçlı Seferleri’nin başlamasının nedeni de ilginçti.Belki de kilise için bir kurtuluş yolu idi.Çünkü şövalyeler haçlı seferlerinden önce Avrupa’da terör estiriyor,Hristiyan halkı katlediyor,şehirleri yakıp yıkıyordu.İşin içerisinden çıkamayan Papa çareyi dinsel motifleri kullanarak, başıboş şovalyeleri İslam Coğrafyasına saldırtmakta buldu. Hatırlanması gereken diğer önemli olay ise haçlı seferlerinin ilk aşamasının Yahudiler üzerine olduğudur (Holocaust). Hakim duygu “öç alma” idi.

Asıl hedef ise, Türklerin yurt tuttuğu Anadolu coğrafyasını ele geçirmekti,tabi sonra da tüm Yakın Doğuyu.

Bu durum sadece Ortaçağ’da değil, Yeniçağ’da da değişmedi, Yakınçağ’da da.

Ne yazık ki, “Haçlılar” adı verilen kalabalık savaşçı ordularından sadece Türkler değil, bütün Doğu Hristiyanları da zarar gördüler, büyük sıkıntılar ve acılar çektiler.

Peki, bugün yaşananların tarihte yaşananlardan farkı ne? Ya da fark var mı?

Batı Dünyası yine aynı duygular içerisinde.Şahsen ben bir fark göremiyorum. Türkiye ve Yakındoğu üzerindeki emeller bitmedi. Hedefler, hedefe ulaşmadaki araçlar, argümanlar aynı.

Tarih tekerrürden ibarettir.Asırlardır yaşanan olaylar bize bir şeyi gösterir,adına ister savaş deyin ister terör,bu kanlı eylemler hiçbir zaman;din,dil,ırk ayırmaz.Kısacası Türkiye üzerinde yaşanacak kötü gelişmeler sadece Türkleri değil, Türkiye üzerinde yaşayan tüm insanları etkileyecektir.Onun için uyanık olmalı,yaşananlara at gözlüğüyle bakmamalıyız.

Haince ve kalleşçe yaşanılan terör saldırılarına kurban giden tüm kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
  • Tarihinde

    Muhammet keskin

    Tarafından yazıldı

    Günümüzdeki durum bundan güzel ifade edilebilir mi bilmiyorum.Tebrikler…

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal