Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

ANTEP’TEN KOSOVA’YA HEPSİ BİR ARADA!

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun başkanlığındaki heyet Kosova’ya çıkarma yaptı. Kosova’da bakanlık seviyesinde görüşmelerde bulunan GAÜN heyeti TDP kapsamında buradaki Türk Öğretmen ve öğrencilere eğitim malzemesi yardımında bulundu. Rektör Coşkun temaslarının ilk gününde Kosova Kamu Yönetim Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar’ı ziyaret etti. Ardından, Kosova Çevre ve […]

15 Mart 2016 - 3:24 'de eklendi ve 1061 kez görüntülendi. A+A-

ANTEP’TEN KOSOVA’YA HEPSİ BİR ARADA!

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun başkanlığındaki heyet Kosova’ya çıkarma yaptı. Kosova’da bakanlık seviyesinde görüşmelerde bulunan GAÜN heyeti TDP kapsamında buradaki Türk Öğretmen ve öğrencilere eğitim malzemesi yardımında bulundu.

Gaziantep ÜnvRektör Coşkun temaslarının ilk gününde Kosova Kamu Yönetim Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar’ı ziyaret etti. Ardından, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Ferit Agani’ye ziyarette bulunan Prof. Dr. Yavuz Coşkun son ziyaretini ise Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami’ye gerçekleştirdi. Bu ziyarette, geçtiğimiz yıl YÖK ile Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda işbirliğine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Kosovalı Öğrencilere TDP eli değdi

Bu arada Türkiye’de ilk kez Gaziantep Üniversitesi tarafından zorunlu ders olarak uygulanan Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) kapsamında Kosova’daki Türk öğrenci ve öğretmenlere ihtiyaçları olan Gaziantep Üniversitesi ve hayırseverlerce temin edilen 300 koli yardım malzemesi dağıtıldı. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık’ın desteği ile Ankara’ya oradan da Türk Temsil Heyet Başkanlığında görevli Albay Saim Yağcı ve ekibi tarafından Kosova’ya ulaştırılan yardımlar, GAÜN Rektörü Yavuz Coşkun başkanlığındaki heyet tarafından Kosova Türk Öğretmenleri Derneği ile işbirliği kapsamında ilgili yerlere ulaştırıldı.

Üniversite olarak üzerimize düşeni yaparız

Gaziantep Üniversitesi-Kosova 2Dağıtım töreninde konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Türkiye’den, Gaziantep’ten, Gaziantep Üniversitesi’nden size sevgi, size selam size özlem getirdik. Kilometrelerce uzakta bulunan öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizin ihtiyaçlarının bir bölümünü giderdiğimiz için çok mutluyuz. İnşallah çocuklarımız eğitimlerinde daha başarılı olurlar. Kosova’da Piriştina’da Prizren’de barışın, dostluğun, insanlığın tesisi için ülke olarak ve özelde de Gaziantep Üniversitesi olarak her türlü işbirliğine açığız ve bilimsel, sosyal, kültürel ilişkileri daha da sıkı ve yoğun hale getireceğiz. Bu konuda Gaziantep Üniversitesi olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

200 ÖĞRETMENE EĞİTİM

Gaziantep Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, Kosova’da görev yapan Türk öğretmenlerin mesleki becerilerinin geliştirilmesine yönelik olarak 200 öğretmene eğitim verildi

Gaziantep Üniversitesi-Kosova 1Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA), Prizren Ukhsin Hoti Üniversitesi, Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Kosova Türk Öğretmenler Derneği’nin Gaziantep Üniversitesi’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen Kosova’da Görev Yapan Türk Öğretmenlere Mesleki Becerilerini Geliştirmelerine Yönelik Hizmet içi Eğitim Uygulaması kapsamında, 200 öğretmen eğitime alındı. Bu kapsamda teknoloji kullanımı,  etkinlik temeli öğretim, etkili öğretim teknikleri konusunda eğitilen öğretmenlerden başarılı olan 35’i ise, önümüzdeki Nisan Ayı’nda Gaziantep’te eğitimin 2. aşamasından geçecek.  Eğitimlerde Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Özaslan, Doç. Dr. Servet Demir, Doç. Dr. Hakan Akdağ, Yrd. Doç. Dr. Bülent Döş’ün yansıra, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaşar Özbay Prof. Dr. Şener Büyüköztürk, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Baki, Uludağ Üniversitesi’nden Prof, Dr. Adnan Salih Çepni, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kerim Gündoğdu, Yeditepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hülya Güvenç ve Muğla Sıtkı Koçaslan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bilal Doğan görev aldı.

Gaziantep’ten-Kosova’ya-Eğitim-Köprüsü-8Projenin koordinatörlüklerini ise Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Erdal Bay ve Doç. Dr. Servet demir, Kosova Türk Öğretmenleri Derneği Başkanı Orhan Volkan, Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi’nden Dr. Soner Yıldırım ve Serdan Kervan yürütecek. Proje yürütücülerinden Doç. Dr. Erdal Bay, “Hedefimiz İsmail Gaspıralı’nın ‘Dilde, işte, fikirde birlik’ amacının gerçekleşmesini sağlamak. Bunun ana yolu ise mutlak eğitimdir.  2000 yılından buyana Türkiye tarafından pek çok hizmet gerçekleştirildi. Ama bu eğitim çalışması şuana kadar yapılan en kapsamlı ve bilimsel etkinliktir” dedi.

ARNAVUTÇA EĞİTİM VERİLİYOR

Gaziantep’ten-Kosova’ya-Eğitim-Köprüsü-5Eğitim çalışmalarının başlaması nedeniyle Kosova’da düzenlenen törende konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Kosova’da Türkçe eğitim başta olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çabalarının süreceğini belirtti. Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan, ise, öğretim kadrosu yetersizliği nedeniyle sadece Arnavutça verildiğini belirtirken bu girişim sayesinde hizmet içi eğitim eksikliğinin telafi edileceğini söyledi. Volkan, Gaziantep Üniversitesi’ne hizmet içi eğitimin yanı sıra, eğitim malzemeleri desteği ve konser için teşekkür etti. TİKA Kosova Koordinatörü Yardımcısı Fatih Abdi Çetin de Gaziantep Üniversitesi ile gerçekleştirilen hizmet içi eğitimde modern eğitim tekniklerin uygulanması öğretileceğine işaret etti. Çetin, kurulacak online platform sayesinde bu projenin denetimi ve uygulanmasının 1 yıl takip edileceğini bildirdi.

TÜRKİYE ÜSTÜNE DÜŞENİ HER ZAMAN YAPACAK

Gaziantep Üniversitesi-Kosova 3Türkiye Cumhuriyeti Piriştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise, bu önemli hizmet içi eğitim projesinin gerçekleştirmesinde katkısı geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında, “Bugün asırları aşarak gelen ve bu diyarlarda hala tüm canlılığıyla varlığını sürdüren bir Türk Dilinden ve kültüründen bahsedebiliyorsak şüphesiz başta bu fedakâr öğretmenlerimiz sayesindedir. Bu bayrak yarışın geleceğe taşınması gerekiyor. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarını sürdürecektir” diye konuştu. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, Kosova’da Türk varlığının ve Türkçe’nin yaşatılmasında en büyük rolü Türkçe eğitimin üstlendiğini belirtti.

BALKANLAR’DA TÜRK MÜZİĞİ RESİTALİ

Gaziantep’ten-Kosova’ya-Eğitim-Köprüsü-7Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın  Bosna Hersek, Saraybosna ve Kosova’daki konserlerinde Türk Musikisi nidaları yankılandı.

Gaziantep ve Gaziantep Üniversitesi’nin tanıtımı amacıyla 06-12 Mart 2016 tarihleri arasında Bosna-Hersek’in Saraybosna, Kosova’nın Prizren ve Makedonya’nın Üsküp kentlerinde gerçekleştirilen etkinliklerin yapıldığı salonlar Türkler başta olmak üzere binlerce kişi tarafından dolduruldu.  Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinin halk oyunlarının semah ve sema, zeybek, halay eşliğinde seslendirildiği konserler, salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı. Diriliş Ertuğrul’un müziği olan Ceddin Deden mehter müziğinin yanı sıra,  Gitme Bre Hamdim,  Çalın Davullar, Hüdeyda, Bahçelerde Zerdali, Türkiyem  gibi 30’un üzerinde eserin seslendirildiği konserlerde, Rumeli ve Saraybosna’dan eserlere de yer verildi.  Türkiye ile bu ülkeler arasındaki dostluk-kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi  amacıyla düzenlenen etkinliklerin önümüzdeki dönemde de devam etmesi kararlaştırıldı.

GAÜN-Balkanlar’da-Türk-müziği-nidalarını-yankılandırdı-2Kosova’da düzenlenen konserden sonra salonu dolduran kalabalığa hitap eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Sevgili Kosovalılar, hepiniz bize gönlünüzü açtınız.  Prizren’den sonra bu sahneyi açtınız ve sizlerle buluşma mutluluğunu yaşattınız. Biz, buraya şarkılarla geldik.  Türkülerle geldik.  Eğitimle geldik.  Ama, Hacı Bektaşı  ile geldik. Yunus Emre ile geldik. Mustafa Kemal ile geldik. Dolu, dolu geldik.  Buradan gönlümüz koş gidiyoruz. Sağlıkla kalın, hoşça kalın, dostça kalın. Biz de sizi Gaziantep’e bekliyorsunuz. Bize şeref verirsiniz” dedi. Coşkun’un konuşması salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun başkanlığındaki heyet Kosova’ya çıkarma yaptı. Kosova’da bakanlık seviy...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun başkanlığındaki heyet Kosova’ya çıkarma yaptı. Kosova’da bakanlık seviy...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun başkanlığındaki heyet Kosova’ya çıkarma yaptı. Kosova’da bakanlık seviy...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun başkanlığındaki heyet Kosova’ya çıkarma yaptı. Kosova’da bakanlık seviy...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri