Diyar-i Türk

Sakin Şehir NOVİ SAD

Novi Sad Sırbistan’ın Macaristan sınırında yer alan ve mimarisiyle yalnızca Balkanlar’da değil, tüm Avrupa’da adından sıkça söz ettiren bir şehir.Bu otantik şehir aynı zamanda ülkenin özerk bölgesi Voyvodina’nın da merkezi konumunda. Kenti ön plana çıkartan en önemli özelliği ise,bir kültür ve sanat şehri olması.Alman ve Avusturya mimarisinin en güzel örneklerini bünyesinde barındıran Novi Sad ayrıca […]

Bu Haber 11 Mart 2016 - 3:55 'de eklendi ve 1942 kez görüntülendi.

Sakin Şehir NOVİ SAD
Novi Sad Sırbistan’ın Macaristan sınırında yer alan ve mimarisiyle yalnızca Balkanlar’da değil, tüm Avrupa’da adından sıkça söz ettiren bir şehir.Bu otantik şehir aynı zamanda ülkenin özerk bölgesi Voyvodina’nın da merkezi konumunda.
Novi Sad Şehir Meydanı ve Valilik BinasıKenti ön plana çıkartan en önemli özelliği ise,bir kültür ve sanat şehri olması.Alman ve Avusturya mimarisinin en güzel örneklerini bünyesinde barındıran Novi Sad ayrıca tarih boyunca; şairlerin, yazarların, gazetecilerin,kısacası kültür ve sanat ile uğraşan her kesimden insanın yaşamak için tercih ettiği yer olmuş.
Kentte bu gün 28 etnik milletten insanın yaşadığı söyleniyor.Ayrıca bu şehirde, her dinden,her mezhepten insana rastlamak mümkün.Kısacası Novi Sad’ta kimse kimseye karışmıyor,herkes kendi kültürünü, dilini , dinini özgürce yaşıyor.
Novi Sad ve çevresini ön plana çıkartan bir diğer nokta ise,”Sırbistanı Doyuran Topraklar” olarak tanınmasını sağlayan uçsuz bucaksız verimli arazilere sahip olması.Doğal olarak bu durum öteden beri insanların ekonomilerine de yansımış ve şehirde yaşayanlar son derece relaks ve lüks bir yaşam tarzını kendilerine hayat felsefesi edinmiş.
Novi Sad'ta bir caddeŞehirde hayat sabah 10:00 gibi başlıyor.Öğleye doğru insanlar kafeleri, restoranları,parkları dolduruyor.En fazla tercih edilen yerler ise,Kent Meydanı ve çevresindeki mekanlar ile Petrovaradin Kalesi’ndeki tesisler. Sabahın erken saatlerinde başlayan yaşam, bir sonraki sabahın ilk ışıklarına kadar devam ederken;kafeler,barlar,gece kulüpleri, restoranlar adeta dolup taşıyor.
Novi Sad’ın tarımdan sonraki bir diğer önemli geçim kaynağı ise kesinlikle turizm. Şehir, muhteşem mimarisi ve sanatsal etkinlikler ile her yıl yüz binlerce turist çekiyor. Novi Sad’a gelen turist sayısı 2000 yılından itibaren giderek artmış. Her yıl Temmuz ayının başında, yapılan EXIT Müzik Festivali sayesinde Novi Sad Avrupa gençliğinin buluşma noktası haline gelmiş. Yetkililerin verdiği bilgilere göre, her yıl bu festival  vesilesiyle 150.000’den fazla kişi Novi Sad’ı ziyaret ediyor.Şehirde ayrıca, Tuna Nehri üzerinde Avrupa’da çeşitli nehir cruise gemileri ve şehir merkezinde bulunan Varadin Köprüsü yakınında turistik bir liman var.
Şehir Meydanındaki Mary Katolik KilisesiNovi Sad’ın en tanınmış yapısı, kent ve kentin doğal manzarasına hakim olan Petrovaradin Kalesi. Kalenin yanısıra, Stari Grad tarihi semtinde birçok anıtlar, müzeler, kafeler, restoranlar  ve dükkanlar bulunuyor.
Şehirde dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise insanların trafik kurallarına son derece sadık olması.İki gün boyunca bir korna sesi daha duymadık.Ayrıca yaya kaldırımı dışında karşıdan karşıya geçen kimseyi görmedik.Sürücüler ise gecenin 00:03’ünde bile kırmızı ışıkta dakikalarca bekliyor.
Başkent Belgrad’a ve havalimanına yaklaşık 80 km uzaklıkta olan Novi Sad’a ulaşım gayet rahat. Balkanlar’ı ve Sırbistan’ı Avrupa’ya bağlayan yol olması nedeniyle,Novi Sad yolu uluslararası normlara uygun hale getirilmiş, bölünmüş bir yol.Hatta büyük bölümü de otoban.
Petrovaradin Kalesi'nden Novi Sad manzarasıŞayet inançları doğrultusunda yaşayan bir Müslümansanız bu şehirde yaşayacağınız en büyük sorun kesinlikle yemek.Avrupa’nın bir çok şehrinde karşınıza çıkan Türk lokantaları, dönerciler maalesef bu şehri henüz keşfetmemiş. Biz genelde burger ya da vejeteryan pizza tercih ettik.
Açıkçası bir Türk olarak, bir Suriye lokantasını görünce çölde su bulmuş gibi sevineceğimiz aklımıza hiç gelmezdi. Sırbistan,Kosova,Romanya gibi Balkanlar’ın bir çok ülkesinde son derece önemli projelere  imza atan  ve Novi Sad'ta Suriye LokantasıSırbistan’daki şirket merkezi Novi Sad’ta olan, Lider Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özler Ağabeyimiz bizi buradaki Suriye lokantasına götürünce adeta bayram ettik.Yaklaşık bir saat beklediğimiz Suriye yemekleri o kadar açlıktan sonra bize saray mutfağı gib geldi.
Novi Sad Halkı ise çok sıcak ve misafirperver.Dikkat çeken bir diğer özellikleri ise,gençler başta olmak üzere tamamına yakınının İngilizce biliyor olması.Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde ise söyledikleri ilk cümle;” Istanbul is a beautiful city”.Yani;”İstanbul çok güzel şehir
Novi Sad’ta tanıma şansını bulduğumuz en renkli isimlerden biri kesinlikle Brisel Gegiç idi.Brisel Ağabey,A Milli Futbol Takımı, Fenerbahçe Eski Teknik Direktörlerinden Abdullah Gegiç'in Novi Sad'ta yaşayan oğlu Brisel GegiçFenerbahçe ,Beşiktaş,Eskişehirspor,Adana Demirspor ve Samsunspor’u çalıştırmış,Eskişehirspor’u çalıştırırken; “Futbolda Anadolu İhtilalini Başlatan Hoca” ünvanını almış Boşnak Teknik Adam Abdullah Gegiç’in oğlu.Futbolun profesörü,1966-67 sezonunda çalıştırdığı Partizan’ı Şampiyon Kulüpler Kupası’nda finale çıkartmış ancak finalde Real Madrid’e 2-1 kaybetmiş. Ünlü futbol adamı o günlerde doğan oğluna ise, finalin oynandığı Brüksel’den esinlenerek “Brisel” adını vermiş. Babası Fenerbahçe’yi çalıştırırken ilk ve ortaokulu İstanbul’da okuyan Brisel Ağabey son drece güzel Türkçe konuşuyor ve yeminli tercümanlık yapıyor.
Yeri gelmişken isterseniz birazda Novi Sad ve çevresinin tarihimiz açısından öneminden bahsedelim;Hiç şühpesiz bunlardan biri,bu gün Novi Sad’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan kaleye de ismini veren Petrovaradin Muharebesi
Petrovaradin KalesiOsmanlı Devleti 1699 yılındaki Karlofça Antlaşmasıyla Venedik Cumhuriyeti’ne terk edilen Mora topraklarını yerli halkın da yardımıyla  1714 Aralık ayından itibaren geri almaya başlamıştı. Ancak Venedik ile ittifak antlaşması yapan Avusturya, Mora’nın yeniden Venedik’e terk edilmesi için baskı yapıyordu. Osmanlı İmparatorluğu bu baskıya savaş ilan ederek karşılık verdi. Böylece başlayan 1715-1718 Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşı’nın en önemli meydan muharebesi Petrovaradin’de,yani bu günkü Novi Sad topraklarında yapıldı.
Savaşın galibi Avusturya-Venedik ittifakı oldu.Osmanlı Sadrazamı Damat Ali (Silahtar Ali)Paşa bu savaşta şehit düştü ve Belgrad Kalesi üzerine defnedildi. Meydan savaşını kazanan  Avusturyalılar daha sonra bir önceki savaşta Avusturya ordusuna başarıyla direnen  Banat eyaleti merkezi  Temeşvar kalesini kuşattılar. Uzun bir kuşatma sonrasında Avusturyalılar 15 Ekim tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun elindeki son Macar kalesini de ele geçirdiler. Avusturyalılar, bir yıl sonra da  Belgrad’ı ele geçirdiler. Osmanlı tarafı barış istedi ve 1718  yılında  Pasarofça Antlaşması  imzalandı.
Karlofça Antlaşmasının imzalandığı yerde inşa edilen kiliseBölgenin tarihimiz açısından bir diğer önemi ise,Osmanlı İmparatorluğu ’nun Duraklama Dönemini bitirip Gerileme Dönemini başlatan Karlofça Antlaşmasının bu bölgede yapılmış olması.
Antlaşma Osmanlılar ile “Kutsal Haçlı İttifakı” olarak adlandırılan; Lehistan,Rusya,Venedik ve Avusturya arasında, bu gün Novi Sad yakınlarında yer alan küçük bir kasaba olan Sremski Karlovci’de bir çadırda imzalanmış.Haçlı İttifakı daha sonra bölgede bir kilise inşa etmiş ve bu kiliseye dört kapı yapmış.Bu kapılardan biri “Türkler artık bu topraklara giremez” mesajını vermek amacıyla örülmüş ancak yıllar sonra Sırbistan Büyükelçimiz o kapıdan kiliseye girmiş.
Kilisede dikkat çeken bir diğer ibare ise; “Bu antlaşma Türkler ve Hristiyan kutsal ittifak arasında yapılmıştır” cümlesi

 

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal