Diyar-i Türk

İran Meclisi’nde TÜRK’ün Ayak Sesleri

İran’da yeni parlamentoyu ve ülkenin dini liderini seçen Uzmanlar Meclisi’ni belirlemek için dün gerçekleştirilen seçimlere nüfusun yüzde 58’i katıldı. Bu oran, yüzde 64.2 katılımın sağlandığı 2012 yılındaki parlamento seçimlerinden daha düşük bir düzeyde oldu.  İran, Batı ile varılan nükleer anlaşmanın ardından yeni parlamentoyu ve Uzmanlar Meclisi’ni belirlemek için ilk kez sandık başına gitti. Hükümet, dün […]

Bu Haber 29 Şubat 2016 - 3:18 'de eklendi ve 1549 kez görüntülendi.

İran Meclisi’nde TÜRK’ün Ayak Sesleri

İran’da yeni parlamentoyu ve ülkenin dini liderini seçen Uzmanlar Meclisi’ni belirlemek için dün gerçekleştirilen seçimlere nüfusun yüzde 58’i katıldı. Bu oran, yüzde 64.2 katılımın sağlandığı 2012 yılındaki parlamento seçimlerinden daha düşük bir düzeyde oldu. 
İran, Batı ile varılan nükleer anlaşmanın ardından yeni parlamentoyu ve Uzmanlar Meclisi’ni belirlemek için ilk kez sandık başına gitti. Hükümet, dün gerçekleştirilen seçimde nüfusun yüzde 58’inin katılım gösterdiğini söyledi. Bu oran, yüzde 64.2 katılımın sağlandığı 2012 yılındaki parlamento seçimlerinden daha düşük bir düzeyde oldu. İçişleri Dr Hadi Bahadori (Ortadaki) yapılan seçimlerde ikinci tura kaldı.Bakanlığı muhafazakarlar, reformcular ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetini destekleyen ılımlılar arasında geçen seçim yarışında 55 milyon seçmenden 32 milyonunun oy kullandığını bildirdi. Uzmanlar, 290 sandalyelik parlamentoya girebilmek için 4 bin 800 adayın kıyasıya mücadele verdiği seçimleri, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin reformcu politikasına karşı çıkılması ya da desteklenmesi yönünde bir referandum olarak görüyor.
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Ali Amiri ise, yerel medyada reformcuların seçimi önde götürdüğüne dair haberlerin yer almasının ardından seçim sonuçlarına dair spekülasyonların yapılmaması uyarısında bulundu. Sonuçların, ülkenin daha küçük yerleşim bölgelerinde ve kentlerinde bugün, başkent Tahran ve diğer büyük kentlerde ise daha uzun sürede alınması bekleniyor.
Öte yandan yerel medyada yer alan haberlere göre, muhalefet liderlerinden Mir Hüseyin ve eşinin 2011 yılından beri ilk kez katıldığı seçimde siyasi mahkumların da oy kullanmasına izin verildi.
İran Meclisine girmeyi başaran Nadir Gazipur zaferi seçmenleriyle kutladıÖte yandan,1979 Devriminden sonra İran Meclisinde yer alan ancak kimlik siyaseti yapmayan İran Türkleri son yıllarda hayata geçirdiği politikaların meyvelerini bu seçimde almaya başladı.Son on yılda İran’ın kuzeybatısında yaşayan Türkler,Güney Azerbaycan Milli Harekâtı adı altında Türkçülük mefkûresi çerçevesinde hareket ederken,İran’da Türk kimliğinin öne çıkmasını istediler. Bu söylem halk içinde yaygınlaştıkça çeşitli toplumsal olaylarda tezahür buldu ve bu dönem neredeyse Türk’lerin ağırlıkta yaşadığı tüm şehirlerde bütün adaylar bu söylemleri propaganda faaliyetlerinde kullandı. Kampanya boyunca,bütün afişler Türkçe basıldı ve bütün adaylar vaatlerinde Türkçenin resmi dil olacağını vaat etti.Seçimlerin ilk turunda,Urmiye kenti başta olmak üzere Güney Azerbaycan Türkçüleri “El Gücü, Sel Gücü” sloganı ile bir ittifaka imza atarak kendi adaylarını seçmene sundu.Yapılan seçimlerde ittifakın adayı Nadir Gazipur birinci sıradan İran Meclisine girmeyi başarırken, diğer aday Dr Hadi Bahadori ise ikinci tura kaldı.Bahadori’nin de ikinci turda ipi göğüslemesi bekleniyor.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Sulduz kentinde ise Güney Azerbaycan Türkleri sonuçlara itiraz ettiler.Sayımlara şaibe karıştığını ve adaylarının seçilmesinin engellendiğini iddia eden Türkler sokağa döküldü ve Sulduz Valiliği önünde “Bu Topraktan Pay Olmaz” sloganlarıyla hükümeti protesto etti.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal