Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Bulgaristan Türklerinin Artık Bir DOST’u Var!

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) adlı yeni siyasi oluşum için düğmeye bastı. Parlamentoda kendisi gibi HÖH grubundan ayrılan beş milletvekiliyle birlikte yola çıkan Mestan ve kadrosu ,ilk toplantıyı başkeny Saofya’da yaptı.Lütfi Mestan ilk açıklamasında; “Biz NATO […]

29 Şubat 2016 - 0:54 'de eklendi ve 825 kez görüntülendi. A+A-

Bulgaristan Türklerinin Artık Bir DOST’u Var!

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) adlı yeni siyasi oluşum için düğmeye bastı.

Parlamentoda kendisi gibi HÖH grubundan ayrılan beş milletvekiliyle birlikte yola çıkan Mestan ve kadrosu ,ilk toplantıyı başkeny Saofya’da yaptı.Lütfi Mestan ilk açıklamasında; “Biz NATO ve AB’deki ortaklarımızın değerlerini paylaşan bir parti olacağız” dedi.

Konuşmasında, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini de kınayan Mestan, “Biz, DOST olarak kendi seçimimizi yapmış bulunuyoruz. Yaptığımız siyasi seçim asla Rusya ve Türkiye arasında bir tercih olmamıştır” ifadesini kullandı.

DOST-3Bulgaristan yasalarının getirdiği sınırlandırmalar yüzünden İsperih bölgesindeki bir toplantıda anadili olan Türkçeyi konuştuğu için bir kez daha para cezası ödediğini belirten Mestan, yeni partinin tüm Bulgaristan vatandaşlarına açık olacağını söyledi.

Mestan açıklamalarının devamında; “Partimiz etnik köken farklıklarını ülkemizin milli güvenliğine tehdit olarak görmeyen, bunu bir zenginlik olarak algılayan herkese, Bulgarlar’a, Türkler’e, Romanlar’a, Yahudiler’e ve hatta Ermeniler’e bile açık olacaktır” diye konuştu.

Kurultay toplayabilmek için 2 bin 500 imza toplamaları gerektiğini belirten Mestan, DOST oluşumunun aktif bir çalışma temposuna girdiğini ve en kısa zamanda bu imzaların toplanacağına inanıdğını söyledi.

DOST-2Eski HÖH Genel Başkanı olarak Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesine ilişkin parlamentoda okuduğu, NATO’yu destekleyen bir bildiri yüzünden HÖH’den “aforoz edildiğini” ifade eden Mestan, bu bildirinin HÖH partisinin şimdiki yöneticileri tarafından alkışlandığını, ancak sonradan iç hesaplaşma malzemesi olarak kendisine karşı kullanıldığını kaydetti.
Mestan, partinin kuruluş süreci çerçevesinde salonda hazır bulunanların arasında ülkedeki eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı 1984 yılı sonrası yürütmeye çalıştığı asimilasyon kampanyasının en belirgin muhaliflerinin, eski siyasi mahkumların da yer aldığını belirtti.

DOST-4HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan, evinde düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Mestan’ın Rus uçağının düşürülmesinin ardından parlamentoda NATO ve Türkiye’yi destekleyen bir bildiri okumasını “büyük gaf” olarak nitelemişti. Mestan, bu konuşmadan kısa bir süre sonra HÖH Merkez İdare Kurulu tarafından parti ve parlamento grubundan ihraç edilmişti. Ardından partiden beş milletvekili daha istifa etmiş ve HÖH’nin milletvekili sayısı 30’a düşmüştü.
Lütfi Mestan, DOST partisinin ilk kurultayının en geç 9 Nisan tarihine dek başkent Sofya’nın Halk Kültür Sarayı’nda (NDK) yapılacağını ve partinin kurulacağını bildirdi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sor...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sor...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sor...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütfi Mestan, Sor...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri