Diyar-i Türk

MOLDOVA CAZİP BİR ÜLKE

ABD finansal portal GO Banking Rates değerlendirmesine göre Moldova ortalama maaş ve satın alma gücü açısından, 112 ülke arasında 15 ci sırada yer aldı. Değerlendirme dört temel göstergeye göre yapılırken bunlar;Satın alma gücü endeksi, yani ülkedeki ortalama maaşın satın alma gücüne etkisi,kira endeksi, gıda endeksi ve tüketici fiyatları endeksleri. Moldova’da satın  alma gücü New York’a […]

Bu Haber 26 Şubat 2016 - 20:49 'de eklendi ve 3101 kez görüntülendi.

MOLDOVA CAZİP BİR ÜLKE

ABD finansal portal GO Banking Rates değerlendirmesine göre Moldova ortalama maaş ve satın alma gücü açısından, 112 ülke arasında 15 ci sırada yer aldı.

Değerlendirme dört temel göstergeye göre yapılırken bunlar;Satın alma gücü endeksi, yani ülkedeki ortalama maaşın satın alma gücüne etkisi,kira endeksi, gıda endeksi ve tüketici fiyatları endeksleri.

Moldova’da satın  alma gücü New York’a göre % 67,9 daha düşük. Aynı zamanda Moldova’da New York’a göre;konut fiyatları % 92.8,gıda ürünleri % 74.8 ,tüketim malları ve hizmet fiyatları da %68.7 daha düşük

Araştırmaya göre Moldova, gıda ve tüketim malların fiyatları açısından en ucuz ülkelerden biri. Kişinev’de kişi başı aylık ortalama gideri yaklaşık 330 dolar iken bir odalı daire kiralama maliyeti 200 dolar civarında.Moldova’da yaklaşık 3,5 milyon kişi yaşıyor ve sanayı temellini şeker, bitkisel yağ ve diğer gıda ürünlerin üretimi oluşturuyor.

Sıralamada, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, Kosova, Suudi Arabistan ve Kazakistan ilk beş içersinde yer aldılar. İlk on ülkeler arasında AB üye devletlerden, dokuzuncu sırada yerleşen  sadece Çek Cumhuriyeti girdi. Moldova’nın sıralama yan komşuları Pakistan (14 cü sıra) ve Şili (16 ci sıra) oldular. Romanya 21 ci sırada, Ukrayna 24 ve Rusya 39 cu sıralarda yer aldılar.

Haber: Aliona ORLİOGLO

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal