Diyar-i Türk

ERDOĞAN’IN KARDEŞİ KOSOVA CUMHURBAŞKANI

Kosova Meclisi bugün ülkenin beşinci cumhurbaşkanı için sandığa gitti.Muhalefetin tüm eylemlerine rağmen Dışişleri Bakanı ve Başbakan yardımcısı Hashim Thaçi, üçüncü turda seçilmesi için gerekli olan üçte iki oyu alarak Kosova’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu.Thaçi,oylamada 120 sandalyeli mecliste 71 milletvekilinin oyunu aldı  Kosova’nın yeni cumhurbaşkanı Hashim Thaçi seçimlerin ardından meclis kürsüsüne gelerek bir teşekkür konuşması yaptı.Thaçi konuşmasına, […]

Bu Haber 26 Şubat 2016 - 21:58 'de eklendi ve 3164 kez görüntülendi.

ERDOĞAN’IN KARDEŞİ KOSOVA CUMHURBAŞKANI

Kosova Meclisi bugün ülkenin beşinci cumhurbaşkanı için sandığa gitti.Muhalefetin tüm eylemlerine rağmen Dışişleri Bakanı ve Başbakan yardımcısı Hashim Thaçi, üçüncü turda seçilmesi için gerekli olan üçte iki oyu alarak Kosova’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu.Thaçi,oylamada 120 sandalyeli mecliste 71 milletvekilinin oyunu aldı

 Kosova’nın yeni cumhurbaşkanı Hashim Thaçi seçimlerin ardından meclis kürsüsüne gelerek bir teşekkür konuşması yaptı.Thaçi konuşmasına, milletvekillerine, ülkede görevli büyükelçilere  ve uluslararsı misyon şeflerine teşekkür etti.

hashim thaçiThaçi konuşmasının devamında, “Öncelikle güveniniz ve desteğiniz için siz milletvekillerine teşekkür etmek istiyorum.Ayrıca,ülkemizde görev yapan büyükelçilere de teşekkür etmek isterim. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bizi yalnız bırakmadınız. Bana olan inancınızın Kosova için yeni bir umut olacaktır. Anayasa ve yasalar çerçevesinde yeni bir Kosova için, halkım için, daha müreffeh bir ülke için, çalışacağıma söz veriyorum” dedi

Thaçi’den önce Kosova’da,İbrahim Rugova,Fatmir Sejdiu,Behgjet Pacolli,Atifete Jahjaga cumhurbaşkanı seçilmişti.

Hashim Thaçi göreve 7 Nisan 2016 günü başlayacak.

Hashim THAÇİ Kimdir?

Hashim Thaçi (d. 24 Nisan 1968, Broçna), Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Kosova Cumhuriyeti Dışişleri Eski Bakanı, Kosova Cumhuriyeti Eski Başbakanı, Kosova Demokratik Partisi’nin (PDK) genel başkanı ve Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) eski önderidir. 6 Haziran 2008 tarihinde, silahlı bir saldırganın Thaçi’nin Priştine’deki evine suikast girişimi başarısız olmuştur.

17 Şubat 2008 günü, Kosova Cumhuriyeti’nin Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Thaçi yeni bağımsız devletin başbakanı oldu.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-Kosova Cumhurbaşkanı Hashim ThaçiPriştine Üniversitesi’nde felsefe ve tarih okudu. Üniversite yıllarında bir Arnavut öğrenci lideriydi. 1993 yılına gelindiğinde, Hashim Thaçi tarih ve uluslararası ilişkiler bölümlerinde İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim görerek Arnavut siyasi göçmen grubuna katıldı. Kosova Halk Hareketi (LPK) kurucularından biri oldu.

1993 yılında, Thaçi Kosova Kurtuluş Ordusu’nun bir üyesi oldu. Thaçi’nin (takma adı Gjarpëri “Yılan”) Kosova’ya sevk edilecek olan Arnavutluk’ta eğitim gören acemi birliklerin güvenliğini sağlamaktan sorumlu idi. 1997 yılında Priştine’de Sırp yetkililer tarafından gıyaben yargılandı ve Kosova Kurtuluş Ordusu adına yaptığı faaliyetler ile ilgili terör eylemlerinde bulunduğu gerekçesiyle suçlu bulundu.

Mart 1999’da, Thaçi, Kosovalı Arnavut tarafının lideri olarak Rambouillet’de görüşmelere katıldı. Hashim Thaçi diğer isyancı liderlerin tam ulusal bağımsızlık için bir çözümü reddeden bir zamanda Kosova’nın Sırbistan içinde özerkliğini kabul etmeye istekli olduğunu gösterdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal