Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

ALKIŞLAR AYGÜN HOCA VE ÖĞRENCİLERİNE

Giresun Üniversitesi,Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü, Uluslararası Öğrenci Temsilciliği, Öğrenci Konseyi ve Türk Dünyası Araştırmalar Topluluğu tarafından düzenlenen organizasyonla bir araya gelen öğrenciler  Gazipaşa yerleşkesinde toplanarak Giresun Atatürk Meydanına kadar yürüdü ve burada bir basın açıklaması yaptı. Törene,Giresun Üniversitesinin Azeri Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR, üniversitenin  akademik ve idari personeli ve Hocalı Soykırımı ile ilgili bir konferans vermek üzere […]

26 Şubat 2016 - 18:00 'de eklendi ve 703 kez görüntülendi. A+A-

ALKIŞLAR AYGÜN HOCA VE ÖĞRENCİLERİNE

Giresun Üniversitesi,Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü, Uluslararası Öğrenci Temsilciliği, Öğrenci Konseyi ve Türk Dünyası Araştırmalar Topluluğu tarafından düzenlenen organizasyonla bir araya gelen öğrenciler  Gazipaşa yerleşkesinde toplanarak Giresun Atatürk Meydanına kadar yürüdü ve burada bir basın açıklaması yaptı.

Törene,Giresun Üniversitesinin Azeri Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR, üniversitenin  akademik ve idari personeli ve Hocalı Soykırımı ile ilgili bir konferans vermek üzere Giresun’a gelen Azerbaycan Yeniçağ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Agil ALESGER’de katıldı

Giresunluların da alkışlarla destek verdiği yürüyüşün ardından,Giresun Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Temsilciği Başkanı Merdan ORUCOĞLU, “Nedir Hocalı?” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Giresun'da Hocalı Anma TöreniORUCOĞLU  konuşmasında şunları söyledi: “Bugün tarihin en kara gününü Hocalıyı anmak için burada bulunmaktayız.

Nedir Hocalı?

Hocalı; insanlığın öldürüldüğü bir gündür. Ağzı süt kokulu bebelerin katledildiği bir gündür.

Hocalı; annesinin gözü önünde gözleri çıkartılan çocukların, kafa derileri yüzülen, karınları deşilen hamile annelerin toprak altına zulüm içerisinde girdiği bir gündür.

Şehit olma şerefini, şahadet şerbetini cephede omuz omuza değil, bir ermeni süngüsünün zalim kancasında yaşayan mazlum Türk ve Müslümanın katledildiği gündür.

Hocalı; bir ağrı kesici dahi vurulmadan, bir deney hayvanına dahi yapılmayacak zulmün çocuklar üzerinde işkence şeklinde uygulandığı, insanlıktan nasibini almamış Zori Balayan’ın kirli ellerinin tarihe değdiği gündür.

Giresun'da Hocalı Anma Töreni-4Hocalı; ezanların dindiği bayrakların yere indiği gündür. Hocalı; Müslüman Türklerin İslamiyetten bu yana gördüğü en büyük zulümlerden birinin  yaşandığı gündür.

Hocalı; Türk’ün Kerbelasıdır. Hocalı Bilal-i Habeşilerin kırbaç altında, 100 kiloluk kayaların altında ezildiği İslamiyetin doğduğu günden bugüne yaşanan en acı gündür. İnsanlığın kör bıçaklarla diri diri katledildiği gündür. Toprağın dahi kabul etmeyeceği, imansız,  şuursuz,  namus ve şeref yoksunu, insanlıktan dersini almamış, ermeni köpeklerinin bir Müslümana yaşattığı işkencenin günüdür.

Hocalı;  bir damla dahi gözyaşı kalmazcasına ağlayan Müslüman Türk Devletlerinin ortak günüdür. Hocalı; ağlama günüdür. Hocalı; yanma günüdür. Hocalı; dirilmenin günüdür.

Giresun'da Hocalı Anma Töreni-1Diril, Ey Türk Evlâdı! Suriye’de Türkmenler katledilirken, Tanrı Dağı kana bulanırken, Doğu Türkistan, Çin zulmünde ezilirken, Karabağ, Hocalı, ağlayan analar, süngü başına takılmış ağzı süt kokulu bebeler unutturulmaya çalışılırken sen unutma Ey Türk Evladı! Diril! Bayrağına sarıl. Azerbaycan diye bakma! Türk ve Müslüman diye kardeşine sarıl. Suriye, Irak deme. Ailenden birine yapılmış gibi yüreğinle sarıl. Bugün uyanmanın günüdür. Bugün Azerbaycan’ın değil Tüm Türk Devletlerinin, İslamiyetin Kerbalasının yaşandığı gündür.

Ben bir şehit evladı! Babamın adına ant olsun ki; gururla söylüyorum, bir gün Hocalının intikamı elbet alınacaktır. Bir gün Doğu Türkistan’da sızlayan, Myanmarda yakılan, Suriye’de öldürülen Müslümanların intikamı  elbet alacağız.

Sen Türk evladısın, sen Müslüman evladısın, ardında Allah var sakın unutma! Bugün dirilmenin günüdür. Ne mutlu Türküm diyene…”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Giresun Üniversitesi,Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü, Uluslararası Öğrenci Temsilciliği, Öğrenci Konseyi ve Türk Dünyası Araştırma...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Giresun Üniversitesi,Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü, Uluslararası Öğrenci Temsilciliği, Öğrenci Konseyi ve Türk Dünyası Araştırma...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Giresun Üniversitesi,Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü, Uluslararası Öğrenci Temsilciliği, Öğrenci Konseyi ve Türk Dünyası Araştırma...

Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Giresun Üniversitesi,Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü, Uluslararası Öğrenci Temsilciliği, Öğrenci Konseyi ve Türk Dünyası Araştırma...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri