Diyar-i Türk

BAKAN YILDIRIM: “TÜRKİYE, GÜRCİSTAN, AZERBAYCAN ARASINDAKİ BÖLGEDE HUZUR VAR”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan arasındaki bölgede huzur olduğunu, herhangi bir güvenlik sorunu bulunmadığını söyledi. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu Projesi 7.Üçlü Koordinasyon Konseyi Toplantısı’na gerçekleştirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Dmitry Kumsişvili ve Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya […]

Bu Haber 13 Şubat 2016 - 19:11 'de eklendi ve 456 kez görüntülendi.

BAKAN YILDIRIM: “TÜRKİYE, GÜRCİSTAN, AZERBAYCAN ARASINDAKİ BÖLGEDE HUZUR VAR”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan arasındaki bölgede huzur olduğunu, herhangi bir güvenlik sorunu bulunmadığını söyledi.
Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu Projesi 7.Üçlü Koordinasyon Konseyi Toplantısı’na gerçekleştirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Dmitry Kumsişvili ve Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mammadov toplantının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, toplantıda bugüne kadar gelinen noktanın kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğini ifade ederek, “Proje her 3 ülkede de bu yıl içerisinde tamamlanacak ve 2017’den itibaren trenleri artık işlemeye alacağız.. Bir yandan eksik işlerin tamamlanmasını yaparken diğer yandan şimdiden işletme esnasında yapılacak iş birliklerini, onların hazırlıklarını konuşma ve bunları tamamlama gereği gördük. Bu konuda da çalışmaları başlattık” dedi.
Hattın önemine değinen Bakan Yıldırım, “Hat sadece taşımacılık değil aynı zamanda Uzak doğu ile Çin ve Avrupa’yı kesintisiz birbirine bağlayan önemli bir proje. Bu bağlamda başlattığımız bu işbirliği doğuda ve batıda Avrupa’yı ve Uzak Doğu’yu karşılayacak şekilde, hattın işletme ağıyla alınmasıyla birlikte genişlemiş olacak binlerce yüzyıllar boyunca insanlara doğu ile batı arasında ticaret kültür ve medeniyet yolları olarak adlandırılan İpek Yolu bundan böyle dostluğun, kardeşliğin, doğu ile batı arasındaki ticaretin gelişmesi için de ciddi bir katkı sağlamış olacak. Bu projenin hayata geçmesi 2004 yılında ilk defa Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye Ulaştırma Bakanlarının bir araya gelip bir çerçeve mutabakatı imzalamalarıyla başladı ve daha sonraki süreçlerde adım adım gerek Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Başbakanlarının ortaya koydukları o dönemdeki iradeyle bu noktalara geldik” ifadelerini kullandı.

BAKAN YILDIRIM: “BAKÜ-TİFLİS- KARS DEMİRYOLU PROJESİ MİLYAR DOLARLA İFADE EDİLEN BİR PROJE”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi 7.Üçlü Koordinasyon Konseyi Toplantısı ile ilgili basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, projenin milyar dolarla ifade edilen bir proje olduğunu söyledi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Tiflis’te Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu Projesi 7.Üçlü Koordinasyon Konseyi Toplantısı’na katıldı. Toplantıda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Dmitry Kumsişvili ve Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mammadov 7.Üçlü Koordinasyon Konseyi Protokolünün İmzalandı.
Bakan Yıldırım, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Tiflis’te Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu’nun ilerlemesini, çalışmalarını, ne aşamada olduğunu değerlendirmek için 3’lü toplantı yaptıklarını kaydederek, milyar dolarla ifade edilen ve 800 kilometrenin üzerinde oldukça zor arazi şartlarında yapılan bir proje olduğunu söyledi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal