Diyar-i Türk

OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ

Yeni yılla birlikte kış da sert ve ani geldi.  Güneş yakarken birdenbire memleketin her yerine kar yağdı. Biz Kıbrıslıların pek alışık olmadığı bir durum bu. Çok sıcaklara alışığız da soğuklara pek değiliz. Ani gelen hava değişimiyle hasta olmaya başladık bile. Ne yaparsak yapalım şu virüsler bir başka. Önemli olan az zararla atlatmak. Ama kesinlikle kendi […]

Bu Haber 13 Ocak 2016 - 15:43 'de eklendi ve 521 kez görüntülendi.

OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ

Yeni yılla birlikte kış da sert ve ani geldi.  Güneş yakarken birdenbire memleketin her yerine kar yağdı. Biz Kıbrıslıların pek alışık olmadığı bir durum bu. Çok sıcaklara alışığız da soğuklara pek değiliz.

Ani gelen hava değişimiyle hasta olmaya başladık bile. Ne yaparsak yapalım şu virüsler bir başka. Önemli olan az zararla atlatmak. Ama kesinlikle kendi kendimize karar verip de doktora danışmadan ilaç, özellikle de antibiyotik kullanmayalım. Aksi halde bilinçsiz ilaç kullanımıyla basit bir gribal hastalığın, vücudumuzda daha büyük bir hasara yol açmasına neden olabiliriz.

Ünlü bir İngiliz hekim ise şöyle der: “En iyi hekim, hastasına ilaç vermeyen hekimdir.”

İlaçlarla hiçbir yere gidilmez. Ben şahsen her hastalıkta ilaç kullanımına karşıyım. Mecbur kalınca kullanıyoruz ancak çoğu hastalığın ilaçsız çözümü var, o da hastalanmamak ya da hastalığı doğal şeylerle atlatmak…

Esas mesele hasta olduktan sonra kendinize iyi bakmak ya da sağlıklı beslenmekten çok, hasta olmadan sağlığımıza dikkat etmek ve kendimize iyi bakmaktır. Dengeli ve düzenli beslenmek, en azından her gün yarım saatle bir saat arası yürüyüş yapmak… Hepimiz biliyoruz bunları. Ama iş uygulamaya geldi mi o yok. Gece saat dokuzda gelsin kestaneler, yatmadan önce de bir meyve…

Bilmeliyiz ki gece en geç saat sekizden sonra hiçbir şey yememeliyiz. Bunu yapmak uyurken kilo vermemize bile neden olur.

Sağlıkla ilgili söylenmiş pek çok söz vardır. Ama bunlar içerisinde en önemlilerden biri Kanuni’nin yazdığı şiirdir. Şiirde der ki, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar kalesi alınırken hasta yatağında söylediği, hasta olunan dönemlerde daha çok akla gelen dizelerdir.

Rahmetli Barış Manço’nun da seslendirdiği şarkılarından birinin konusudur aynı sözler:

Barış der biraz tuzum ekmeğim olsa

Buz gibi pınar suyundan bir testim olsa

Bir de şöyle püfür püfür bir çınar gölgesi

Kaç kula nasip olur ki keyfin böylesi

Bir lokma ye, bir yudum iç, bir oh çekiver

İlaç neye yarar vade gelmişse eğer

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…

 

Hepinize sağlıkla geçireceğiniz bir yıl dilerim.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal