Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

DERNEKLERİN ORTAK RESİTALİ

2016 yılının ilk kültür-sanat etkinliği, Kosova Türk Yazarları Derneği,Priştine Gerçek Derneği ve Prizren Doğruyol dernekleri tarafından Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı’nın Sultan Murat Kışlası’nda düzenlendi. Etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç,Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Saim Bağcı başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.Okunan şiirler ve Türk Müziğinden icra edilen eserler sanatseverlere güzel dakikalar […]

03 Ocak 2016 - 20:44 'de eklendi ve 1559 kez görüntülendi. A+A-

DERNEKLERİN ORTAK RESİTALİ

2016 yılının ilk kültür-sanat etkinliği, Kosova Türk Yazarları Derneği,Priştine Gerçek Derneği ve Prizren Doğruyol dernekleri tarafından Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı’nın Sultan Murat Kışlası’nda düzenlendi. Etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç,Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Saim Bağcı başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.Okunan şiirler ve Türk Müziğinden icra edilen eserler sanatseverlere güzel dakikalar yaşattı.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Saim Bağcı, Türk Edebiyatı tarihine Kosova’lı birçok edebiyatçının ismini yazdırdığını ifade ederek Kosova Türk Edebiyatı tarihçesi ve Kosovalı ünlü şairler hakkında kısa bilgiler verdi.Albay Bağcı ayrıca, bu geleneği sürdüren ve Türk Edebiyatının Kosova’da yaşamasını sağlayan şair ve yazarlara da teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, birlik ve beraberlik içerisinde düzenlenen etkinlikte katkısı bulunan tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti. Yeni yılın ilk sanat etkinliğin şans getirmesi temennisinde bulunan Büyükelçi Kılıç, sanat severlerin yeni yıllarını kutladı, Kosova, Türkiye ve dünyaya mutluluklar getirmesini diledi.

kültür-sanat-3Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Taner Güçlütürk, 2015 yılında, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk’ta kültür ve sanat alanında birçok etkinlik düzenlediklerini belirtirken,2016 yılında da diğer Balkan ülkelerinde etkinliklere devam edeceklerini ifade etti.Kosova’da derneklerin ve Türkçe Eğitimin bu yıl 65.yıldönümünü kutlayacağını da belirten Güçlütürk, Türkiye’nin 2016 yılını Kosova Yılı ilan etmesiyle etkinliklerin daha da artacağına inandığını söyledi.

Doğruyol Derneği Başkanı Bülent Emruş ve Gerçek Derneği Başkanı Gülşen Bölükbaşı da selamlama konuşmalarında birlikte yeni yılın ilk etkinliğini düzenlemek mutluluğunu yaşadıklarını vurguladılar.

Konuşmalardan ardından ilk önce Elena Gjika ve Sami Frasheri okulları öğrenciler tarafından hazırlanan İstiklal Marşı Oratoryusu sunuldu ardından öğrenciler ve şairlertarafından şiirler okundu.

kültür-sanat-1Emekli öğretmen Şükrü Zeynullah, 72 yıl önce Priştine Şivesiyle yazdığı şiirini sanatseverlerle paylaşırken; Enver Baki, İskender Muzbeg, Aluş Nuş, İbrahim Arslan, Birsen Gota, Miftar Acami, Osman Gaş, Uzman Çavuş Kenan Ağırman, Naki Mustafa (Kadriye Mustafa), Türkan Başa Yunusu Şimşek, Zeynel Beksaç ve Taner Güçlütürk Baskim Çabrat’ın kanunla eşliğinde şiirlerini okudu.

Şiir dinletisinin ardından,Gerçek Derneği’nden Ekber  Feyzullah, Bülent Ribar ve Agim Grozda,Doğruyol Derneğinden ise Reyhan Kantarcı başta Atatürk’ün sevdiği şarkılar olmak üzere seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla sanatseverlere unutulmaz dakikalar yaşattılar.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

2016 yılının ilk kültür-sanat etkinliği, Kosova Türk Yazarları Derneği,Priştine Gerçek Derneği ve Prizren Doğruyol dernekleri tarafında...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

2016 yılının ilk kültür-sanat etkinliği, Kosova Türk Yazarları Derneği,Priştine Gerçek Derneği ve Prizren Doğruyol dernekleri tarafında...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

2016 yılının ilk kültür-sanat etkinliği, Kosova Türk Yazarları Derneği,Priştine Gerçek Derneği ve Prizren Doğruyol dernekleri tarafında...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

2016 yılının ilk kültür-sanat etkinliği, Kosova Türk Yazarları Derneği,Priştine Gerçek Derneği ve Prizren Doğruyol dernekleri tarafında...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri