Diyar-i Türk

DAVUTOĞLU”HEDEFİMİZ BARIŞ İÇİNDE BİR BOSNA-HERSEK”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türkiye ile Sırbistan ilişkilerinin iyi olması Balkanlardaki istikrar için hayati derecede elzemdir” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Belgrad’da Sırbistan Başbakanı Alexandar Vuçiç ile ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, iki ülke arasındaki olumlu ilişkilere değindiği konuşmasında, “2009 -2014 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak […]

Bu Haber 29 Aralık 2015 - 20:19 'de eklendi ve 938 kez görüntülendi.

DAVUTOĞLU”HEDEFİMİZ BARIŞ İÇİNDE BİR BOSNA-HERSEK”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türkiye ile Sırbistan ilişkilerinin iyi olması Balkanlardaki istikrar için hayati derecede elzemdir” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Belgrad’da Sırbistan Başbakanı Alexandar Vuçiç ile ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, iki ülke arasındaki olumlu ilişkilere değindiği konuşmasında, “2009 -2014 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak Belgrad’da 10 ziyarette bulunmuştum. Şimdi başbakan olarak ilk ziyaretim. Bir kez daha gösterdiği çok yakın dostluk ve misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Değerli dostumun da ifade ettiği gibi Başbakanlık görevini aldıktan sonra resmi ziyaret bağlamında KKTC, Azerbaycan’dan sonra başbakan davutoğlu sırbistan'da Türk kalesiBelgrad’a geliyorum, bir çalışma için Sofya’ya da gitmiştim. Bu da Sırbistan’a verdiğimiz önemi ortaya koyuyor. Sabahleyin İstanbul’dan ayrılırken de söylemiştim. Resmi ziyaretlerimden birini Sırbistan’a yaparken, şu gerçekten hareket ediyoruz. Sırbistan’la bizim sınır komşuluğumuz olmasa da biz Sırbistan’ı komşu kabul ediyoruz. Çünkü ilişkilerimiz çok köklü ilişkiler ve bugün hem ikili çerçevede hem de bölgesel alanda çok anlamlı ilişkiler. Bugün en önemli aldığımız karar bir kere samimi ortamda baş başa görüştük daha sonra heyetlerimizle. Türkiye-Sırbistan ilişkilerini Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey ilişkilerine çevirmek. Daha önce Yunanistan’la, Bulgaristan’la başlayan bu Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey mekanizmasını Sırbistan’la gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyacağız. Ulaştırmadan enerjiye, ekonomiden, sağlığa çok değişik alanlarda ortak hükümet toplantısı şeklinde iki başbakan eş başkanlığında toplantılar gerçekleştireceği. İnşallah değerli dostum Vuçiç’i Türkiye’de ilk toplantı yapmak için bekleyeceğim” dedi.
Davutoğlu, hayatın her alanına dönük olarak ikili ilişkilerin tanınacağı için önemli olduğunu ifade ederek, “Şu anda geçen sene için söylüyorum 780 milyon dolar olan ticaret hacmimiz Türkiye ile Sırbistan’ın kapasitesi itibariyle yeterli görmüyoruz. Bunu en kısa sürede 1 milyar dolara ve daha ilerine taşımayı hedefliyoruz. Yine Sırbistan’da Türk yatırımları süratle artıyor ve Vuçiç’e ve ekibine teşekkür ediyorum. Çok büyük kolaylıklar gösteriyor. Bugün de bir kez daha diğer iş adamlarına gösterilen kolaylığın başka ülkelerin gösterdiği kolaylıkların hepsinden daha iyi kolaylığı göstereceklerini ifade ettiler. Bu önemli bir teminattır. Buraya 130’u aşkın iş adamıyla birlikte geldik. Yıl sonunda iş adamlarını bulmak zor olabilir ama Sırbistan’a gidiyoruz deyince hiçbirisi tereddüt etmedi. Hep beraber Belgrad’a geldik. Akşamleyin de güzel bir iş forumunda birlikte olacağız. Biz Türk iş adamlarının Sırbistan’a gelmesinden memnuniyet duyuyoruz hem de teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.
“BOSNA HERSEK’İN KENDİ İÇİNDE BİRLİKTE VE BARIŞ İÇİNDE OLMASI EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZDİR”
başbakan davutoğlu sırbistan'da-1İki ülke arasındaki dostluğun artmasının ekonomiye büyük katkı yapacağını dile getiren Başbakan, “Bölgeye de özellikle Balkanlara dostluk ve istikrarın yayılmasına büyük katkı sağlayacak. Yine ulaştırma projelerini, enerji projelerini birçok projeyi konuştuk. Sırbistan’la bütün bunlarla birlikte çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca bu ziyaretimizin önemli bir tarafı da tabi Balkanlarda bütün ikili ilişkiler önemlidir ancak Türkiye ile Sırbistan ilişkilerinin iyi olması Balkanlardaki istikrar için hayati derecede elzemdir. Bu ilişkilerin bugün dostluk düzeyine ulaşmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Nitekim içerde çok güzel ve samimi telefon diplomasisi ile Bosna Hersek Başbakanı’nı da değerli dostum davet etti. Değer hava şartları elverirse yarın sabah birlikte olacağız” dedi. Buradan da Sancak’ı ziyaret edeceklerini bunun da Balkanların çok kültürüne dayanan hoşgörü atmosferine katkı yapacağını bildiren Başbakan Davutoğlu, 3;’lü olarak da en kısa sürede Türkiye’de bir iş forumunda bir araya gelmek ve 3’lü iş formu çerçevesinde Sırbistan’a, Bosna Hersek’e yapılacak yatırımlar konusunda birlikte çalışma kararlılığını vurguladı. Türkiye için Sırbistan’ın dostluğunun önemli olduğunu dile getiren Başbakan, “Hem Türkiye hem de Sırbistan için Bosna Hersek’in kendi içinde birlikte ve barış içinde olması en önemli hedefimizdir. Bunların gerçekleşeceğine dair inancımız da sonsuzdur. Ayrıca Sırbistan’ı iki husus dolayısıyla tebrik, bir konuda da teşekkür etmek istiyorum. Sırbistan, çok başarılı bir AGİT dönem başkanlığı yaptı. Sırbistan’a AGİT dönem başkanlığı için karar alındığı zaman ben Dışişleri Bakanı’ydım. Hep birlikte desteklemiştir. Belgrad’ın bu dönem başkanlığını almasını. Çok başarılı bir dönem başkanlığı gerçekleştirdiler, tebrik ediyorum. Dışişleri Bakanlarını da, Sırbistan hükümetini bu başarılı dolayısıyla. Yine Sırbistan, AB müzakerelerini fasılların açılarak başlaması dolayısıyla tebrik Belgrad Bayraklı Camiiediyorum. Çünkü, Türkiye ve Sırbistan’ın AB Birliği’nde tam üyelik süreçlerini tamamlamaları Avrupa’da kalıcı barışın ve istikrarın sağlanması bakımından da önemlidir. Bizim yolumuz biraz daha uzun, çetrefil ve zorluklarla karşılaşılan bir yoldu AB’de. Ümit ederiz Sırbistan, benzer zorluklarla karşılaşmaz ve yine ümit ederim son dönemde Türkiye ile AB arasında gerçekleştirdiğimiz zirvelerden sonra olumlu seyreden atmosferle Avrupa kıtasında hep beraber Müslümanların, Hristiyanların, Yahudilerin bütün ırkların barış içinde yaşadığı bir barış kıtası haline hep beraber dönüştürürüz” açıklamasını yaptı.
Tüm risklere karşı Türkiye ve Sırbistan’ın birlikte gayret göstermeye devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, EXPO 2016 Antalya Botanik Fuar’ına kararına katılma Dolayısıyla Vuçiç’e teşekkür etti. Ziyaretin bölgesel barış açısından önemli mesajlar içerdiğine inandığını da dile getiren Başbakan, yarın yapılacak ziyarette Sancak’taki yalayan Sırbistan vatandaşlarının iki ülke arasında nasıl köprü olduğunu göstermesi bakımından önemli olacağını bildirdi.

sırbistan DEİKBaşbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan ziyareti sırasında Türkiye ve Sırbistan arasında eğitim, sağlık, ticaret alanlarında olmak üzere 4 anlaşma imzalandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan ziyareti kapsamında iki ülke arasında eğitim, sağlık, ticaret alanlarında anlaşmalar imzalandı. Başbakan Davutoğlu ve Sırbistan Başbakanı Alexandar Vuçiç’in de katıldığı törende TİKA ile Belgrad Üniversitesi Arasında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hibe Sözleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ram Kalesi Restorasyonu ve DEİK ile Sırbistan Ticaret Ve Sanayi Odası Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

davutoğlu-nikoliç Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile birlikte heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet Sırbistan’daki temaslarının ikinci gününde Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Görüşmede Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay da hazır bulundu.

başbakan davutoğlu-Sırbistan Meclis BaşkanıBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Belgrad’daki temasları kapsamında Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Maja Gojkovic ile de bir araya geldi. Başbaşa yapılan görüşmenin ardından da heyetler arası görüşme yapıldı. Görüşmede Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hazır bulundu. Görüşmede iki ülke ilişkilerinin yanı sıra küresel ve bölgesel konular ele alındı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal