Diyar-i Türk

BAŞBAKAN VİZE MUAFİYETİ KONUSUNDA KARARLI

Kosova Başbakanı İsa Mustafa vize muafiyetinin ertelenmesinin,  Priştine-Belgrat diyalogu dahil birçok sorun ve sıkıntıları da beraberinde getireceğini söyledi. Başbakan İsa Mustafa, Kosova vatandaşlarına Schengen bölgesi ülkelerine serbest seyahat etmelerine müsaade edilmemesi halinde ne kendisinin ne de kabine üyelerinin Schengen bölgesine gitmeyecekleri uyarısında bulunup,bu açıklamalarının Kosova ve Sırbistan hükümetleri arasında görüşmelerin sürdürüldüğü Brüksel’e de gitmeyeceği anlamını […]

Bu Haber 28 Aralık 2015 - 12:52 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.

BAŞBAKAN VİZE MUAFİYETİ KONUSUNDA KARARLI

Kosova Başbakanı İsa Mustafa vize muafiyetinin ertelenmesinin,  Priştine-Belgrat diyalogu dahil birçok sorun ve sıkıntıları da beraberinde getireceğini söyledi.

Başbakan İsa Mustafa, Kosova vatandaşlarına Schengen bölgesi ülkelerine serbest seyahat etmelerine müsaade edilmemesi halinde ne kendisinin ne de kabine üyelerinin Schengen bölgesine gitmeyecekleri uyarısında bulunup,bu açıklamalarının Kosova ve Sırbistan hükümetleri arasında görüşmelerin sürdürüldüğü Brüksel’e de gitmeyeceği anlamını taşıdığını da ifade etti.

KosovaPress’e verdiği demecinde  vizeler muafiyeti kriterlerinin yerine getirilmesi için büyük özen gösterildiğini söyleyen Başbakan Mustafa, 95 kriterden yalnız 8 kriterin tamamen yerine getirilmediğini ve teknik ekiplerin bu kriterleri de yerine getirmek için gereken süreye sahip olduğunu belirtti.

AB tarafından Kosova’ya çifte standart uygulandığına inanan Mustafa, bu durumun kabul edilmez olduğunu ifade etti.

İki milyon insanın izole edilmesinin ve bu insanların Balkanlar’dan farklı muamele görmelerinin haksızlık olduğuna dikkat çeken Mustafa, vizeler muafiyetinin eğitim almak, Avrupa’yı görmek ve Avrupa demokrasisi ile ekonomisinden bir şeyler öğrenebilmek için Kosovalılara iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.

Serbest dolaşımın, ekonomik işbirliği  ve dış pazarlara katılım için İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’ndan yararlanabilecek işletmelere iyi bir imkan olduğunu da belirten Başbakan Mustafa, vizeler muafiyeti uygulamasından faydalanarak vatandaşlarımızın daha iyi bir yaşam arayışıyla ülkeyi terk etmesinden korkmadığını anlattı.

Bu yılın başlarında Kosova’dan kaçan vatandaşlarımızın ülkeye geri dönmeyi istediğini anımsatan Başbakan İsa Mustafa,  Balkan veya Avrupa’nın bir bölümünden bir ülkenin izole edilmesiyle istikrarın da tehlikeye girebileceğini değerlendirdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal