Diyar-i Türk

ŞEHİTLER İÇİN BULUŞTULAR

Bugün binlerce Bulgaristan Türk’ü, 31 yıl önce Bulgarlaştırma sürecini protesto esnasında kurşuna dizilen 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına Kirkovo’nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen anma töreninde bir araya geldi. Anma töreninde resmi konuklar arasında HÖH Eşbaşkanları Ruşen Rıza, Mustafa Karadayı ve Çetin Kazak’ın yanısıra, HÖH Avrupa Milletvekilleri, Bulgaristan Parlamentosu Milletvekilleri, Belediye Başkanları, […]

Bu Haber 27 Aralık 2015 - 0:28 'de eklendi ve 941 kez görüntülendi.

ŞEHİTLER İÇİN BULUŞTULAR

Bugün binlerce Bulgaristan Türk’ü, 31 yıl önce Bulgarlaştırma sürecini protesto esnasında kurşuna dizilen 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına Kirkovo’nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen anma töreninde bir araya geldi.
Anma töreninde resmi konuklar arasında HÖH Eşbaşkanları Ruşen Rıza, Mustafa Karadayı ve Çetin Kazak’ın yanısıra, HÖH Avrupa Milletvekilleri, Bulgaristan Parlamentosu Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İlçe Başkanları, Meclis Başkanları ve Üyeleri yurtiçi ve yurtdışından gelen STK temsilcileri yer aldı.
Tören Bulgarlaştırma süreci sırasında şehit edilen 17 aylık Türkan bebek ve diğer şehitlere adanmış şiirlerin yer aldığı bir program ile başladı.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye’ye destek vermesi nedeniyle partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından başkanlıktan uzaklaştırılan Lütfi Mestan’dan sonra geçici olarak HÖH’ün Başkanlık Konseyine getirilen Milletvekilleri Mustafa Karadayı, Çetin Kazak ve Ruşen Rıza’nın isimlerinin okunması sırasında bir grup vatandaşın bu isimleri yuhladığı gözlendi

bulgaristan şehitler-2Ev sahibi konumundaki Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, törende yapmış olduğu konuşmasında, 26 Aralık 1984 tarihinde meydana gelen acı olaylara değindi. Anma törenine katılan herkese Türklük mücadelesi verenlere gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür etti. Başkan Süleyman, “Saygıdeğer başkanlar, değerli milletvekilleri, yurtiçi ve yurtdışından gelen kıymetli misafirler, buğum burada Türkan bebeğin mezarı başında Fatiha’dan önce güzel bir dua yapıldı.

Yarabbi, bu acıları bizlere bir daha yaşatma, umarım Allah o içten gelen amin seslerini duyar ve gerçekten hiçbir zaman bunlar bir daha yaşanmaz. 31 yıl önce yapılan bu trajedi ve çirkin olayları insan dile getirmek bile istemiyor. Ama mecburuz, tarihte kanlı harflerle yazılmış olan bu olayı 25 yıl olduğu gibi konuşacağız, unutmayacağız, kin ve nefret için değil, anmak, anlamak ve hatırlamak için. Bunları söylerken ne kadar üzgün olsam da biraz da mutluyum ve bu da sizlerin burada bulunmanızdan dolayıdır. Birliğimizin ve bulgaristan şehitler-1beraberliğimizin korunması buraya bu kutsal yere dayanmaktadır. Eminim ki, bu günlerde daha güçlü ve birbirimize daha kenetli hissediyoruz. Tarihe dönünce geleceğe inançla bakmalıyız. Çünkü bizler geçmişten kalan o her değerli anıyı korumalı ve tarihe yazmalıyız ki, yeni nesil unutmasın. Birliğin, hoşgörünün, beraberliğin, anlaşabilmenin, eşitliğin, insan hakları ve özgürlüğün bedeli asla aşağılanma, acılar ve insan öldürmekten geçmemelidir. Değerli kardeşlerim, hepinizi sevgiyle selamlıyorum, önümüzdeki 2016 yılını şimdiden kutluyorum, sağlık ve mutluluklar diliyorum” diye konuştu.

Tören, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı’nın şehitler için okuduğu dualar ile sona erdi.

Kırcaali Haber

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal