Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

TİKA’DAN KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA CİHAZ DESTEĞİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu. Kosova’nın çok yönlü kalkınmasına önemli destekler sağlayan Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) önemli bir projeye daha imza attı. TİKA, Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu. Bu kurumun teknik kapasitesinin […]

22 Aralık 2015 - 17:26 'de eklendi ve 868 kez görüntülendi. A+A-

TİKA’DAN KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA CİHAZ DESTEĞİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu.
Kosova’nın çok yönlü kalkınmasına önemli destekler sağlayan Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) önemli bir projeye daha imza attı. TİKA, Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu. Bu kurumun teknik kapasitesinin üst düzeye çıkarılmasını sağlayan cihazlar, Kosova Adli Tıp Ajansı Olay Yeri İnceleme laboratuvarları merkezinde düzenlenen törende teslim edildi.
Törene Kosova ve Türkiye’den temsilcilerin yanı sıra uluslararası alanda üst düzey yetkililer de katıldı. Konuklara, laboratuvarda uzmanlar tarafından TİKA’nın sağladığı cihazların tanıtımı yapıldı. Tatbik edilmesi ilgiyle izlenen cihazların hem önemi hem de fonksiyonları anlatıldı. TİKA’nın sağladığı cihazlar sayesinde Kosova Adli Tıp Ajansı’nın 3 laboratuvarına Uluslararası Standardizasyon belgesi verildi.
Törende konuşan Kosova İçişleri Bakanı Skender Hyseni, Kosova Adli Tıp laboratuvarlarının uluslararası standartları yakalamasında Türk Hükümeti ve TİKA’nın sağladığı desteklerle çok önemli rol oynadığını belirterek, Türkiye Hükümeti ve TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA), KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA ULUSLARARASI STANDARTLARA ULAŞMASINI SAĞLAYAN CİHAZ DESTEĞİNDE BULUNDU. (ERCAN KASAP/PRİŞTİNE-İHA)

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da törende yaptığı konuşmada, Kosova’da Adli Tıp gibi kurumların güçlenmesini önemsediklerini belirterek, Türkiye’nin Kosova’yı her alanda desteklemeyi sürdüreceğini kaydetti.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu şefi Büyükelçi Jean-Claude Schlumberger, içinde Olay Yeri İnceleme Ajansı’nı da barındıran Kosova Adli Tıp Ajansı laboratuvarlarının akredite edilmelerinde, TİKA’nın bağış yaptığı cihazların da önemli katkı sağladığına vurgu yaptı. Tören, Kosova Adli Tıp Ajansı Müdürüne standardizasyon belgesinin takdim edilmesiyle sona erdi.
Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç İHA mikrofonlarına yaptığı açıklamada, Adli Tıp’ın özellikle adalet sistemi, hukuk sistemi açısından çok önemli bir kurum olduğunu ve bu kuruma katkı sağlamış olmaktan Türkiye ve TİKA olarak çok büyük mutluluk ve onur duyduklarını ifade etti. Büyükelçi Kılıç, “Kosova gibi yeni kurulmuş ama 7-8 senelik genç cumhuriyet olmasına rağmen kurumlarını geliştirme, demokrasisini oturtma, kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmış bir ülkede, en önemli kurumlardan birisinin de Adli Tıp Kurumu olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA), KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA ULUSLARARASI STANDARTLARA ULAŞMASINI SAĞLAYAN CİHAZ DESTEĞİNDE BULUNDU. (ERCAN KASAP/PRİŞTİNE-İHA)

TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ise Kosova Adli Tıp Ajansı için çok önemli bir gün olduğunu kaydederek, “Burada iki etkinlik yapıldı. Birisi, Adli Tıp Ajansı’nın 3 laboratuvarı akredite edildi, uluslararası standartlarda olduğu belgelendi. Akreditasyon çerçevesinde laboratuvarların akredite edilmesi için çok kritik bir cihaz vardı. Alternatif Işık Kaynağı dediğimiz bu cihaz sayesinde parmak izi, bir çok cismin incelenmesi ve bilimsel kanıt olarak kullanılmasını sağlayan cihaz, bu cihazlar eksikti. Bu hem akreditasyon için gerekli hem de mahkemeye bilimsel bir kanıt sunabilmek için çok kritik bir cihazdı. Bu cihazı sağladık” ifadelerini kullandı. Kosova’yı bir çok alanda desteklediklerini kaydeden Ümütlü, “Bu da ne kadar farklı alanlarda Kosova’yı desteklediğimizi gösterdiğimiz bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi.
TİKA, Kosova’da halkın büyük takdirini kazanan eğitimden tarımcılığa kadar projeleri hayata geçiriyor.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz ...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz ...

Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz ...

“Kosova’dan somut adımlar bekliyoruz” “Kosova’dan somut adımlar be...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmek istiyoruz”  “Türkiye’yi Balkanlarda d...

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyay...

 Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen...

Başkan Yağcılar, kapı yağsız ve artık gıcırdıyor! Başkan Yağcılar, kapı yağ...

Türk tarihi bunu da yazdı! Kosova’daki bir Türk partisinin, ...

MİT tüm ülkeyi uyuttu MİT tüm ülkeyi uyuttu

MİT ve Kosova İstihbaratının düzenlediği ortak operasyon ile...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenle...

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Parlamentosu 201...

MHP’de Türk Dünyası Aydın’a emanet MHP’de Türk Dünyası...

 Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) genel başkan yard...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel so...

6.Küresel Bakü Formu’na katılmak üzere, Azerbaycan’ın başken...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya ç...

Avrasya coğrafyasına yönelik başarılı çalışmalarıyla her dön...

Kahil;”Türkiye’deki beraberlik bizi mutlu ediyor” Kahil;”Türkiye̵...

Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet bakanı Prof. Dr. ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri