Diyar-i Türk

TİKA’DAN KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA CİHAZ DESTEĞİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu. Kosova’nın çok yönlü kalkınmasına önemli destekler sağlayan Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) önemli bir projeye daha imza attı. TİKA, Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu. Bu kurumun teknik kapasitesinin […]

Bu Haber 22 Aralık 2015 - 17:26 'de eklendi ve 967 kez görüntülendi.

TİKA’DAN KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA CİHAZ DESTEĞİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu.
Kosova’nın çok yönlü kalkınmasına önemli destekler sağlayan Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) önemli bir projeye daha imza attı. TİKA, Kosova Adli Tıp Ajansı’na uluslararası standartlara ulaşmasını sağlayan cihaz desteğinde bulundu. Bu kurumun teknik kapasitesinin üst düzeye çıkarılmasını sağlayan cihazlar, Kosova Adli Tıp Ajansı Olay Yeri İnceleme laboratuvarları merkezinde düzenlenen törende teslim edildi.
Törene Kosova ve Türkiye’den temsilcilerin yanı sıra uluslararası alanda üst düzey yetkililer de katıldı. Konuklara, laboratuvarda uzmanlar tarafından TİKA’nın sağladığı cihazların tanıtımı yapıldı. Tatbik edilmesi ilgiyle izlenen cihazların hem önemi hem de fonksiyonları anlatıldı. TİKA’nın sağladığı cihazlar sayesinde Kosova Adli Tıp Ajansı’nın 3 laboratuvarına Uluslararası Standardizasyon belgesi verildi.
Törende konuşan Kosova İçişleri Bakanı Skender Hyseni, Kosova Adli Tıp laboratuvarlarının uluslararası standartları yakalamasında Türk Hükümeti ve TİKA’nın sağladığı desteklerle çok önemli rol oynadığını belirterek, Türkiye Hükümeti ve TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA), KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA ULUSLARARASI STANDARTLARA ULAŞMASINI SAĞLAYAN CİHAZ DESTEĞİNDE BULUNDU. (ERCAN KASAP/PRİŞTİNE-İHA)

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da törende yaptığı konuşmada, Kosova’da Adli Tıp gibi kurumların güçlenmesini önemsediklerini belirterek, Türkiye’nin Kosova’yı her alanda desteklemeyi sürdüreceğini kaydetti.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu şefi Büyükelçi Jean-Claude Schlumberger, içinde Olay Yeri İnceleme Ajansı’nı da barındıran Kosova Adli Tıp Ajansı laboratuvarlarının akredite edilmelerinde, TİKA’nın bağış yaptığı cihazların da önemli katkı sağladığına vurgu yaptı. Tören, Kosova Adli Tıp Ajansı Müdürüne standardizasyon belgesinin takdim edilmesiyle sona erdi.
Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç İHA mikrofonlarına yaptığı açıklamada, Adli Tıp’ın özellikle adalet sistemi, hukuk sistemi açısından çok önemli bir kurum olduğunu ve bu kuruma katkı sağlamış olmaktan Türkiye ve TİKA olarak çok büyük mutluluk ve onur duyduklarını ifade etti. Büyükelçi Kılıç, “Kosova gibi yeni kurulmuş ama 7-8 senelik genç cumhuriyet olmasına rağmen kurumlarını geliştirme, demokrasisini oturtma, kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmış bir ülkede, en önemli kurumlardan birisinin de Adli Tıp Kurumu olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA), KOSOVA ADLİ TIP AJANSI’NA ULUSLARARASI STANDARTLARA ULAŞMASINI SAĞLAYAN CİHAZ DESTEĞİNDE BULUNDU. (ERCAN KASAP/PRİŞTİNE-İHA)

TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ise Kosova Adli Tıp Ajansı için çok önemli bir gün olduğunu kaydederek, “Burada iki etkinlik yapıldı. Birisi, Adli Tıp Ajansı’nın 3 laboratuvarı akredite edildi, uluslararası standartlarda olduğu belgelendi. Akreditasyon çerçevesinde laboratuvarların akredite edilmesi için çok kritik bir cihaz vardı. Alternatif Işık Kaynağı dediğimiz bu cihaz sayesinde parmak izi, bir çok cismin incelenmesi ve bilimsel kanıt olarak kullanılmasını sağlayan cihaz, bu cihazlar eksikti. Bu hem akreditasyon için gerekli hem de mahkemeye bilimsel bir kanıt sunabilmek için çok kritik bir cihazdı. Bu cihazı sağladık” ifadelerini kullandı. Kosova’yı bir çok alanda desteklediklerini kaydeden Ümütlü, “Bu da ne kadar farklı alanlarda Kosova’yı desteklediğimizi gösterdiğimiz bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi.
TİKA, Kosova’da halkın büyük takdirini kazanan eğitimden tarımcılığa kadar projeleri hayata geçiriyor.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal