Diyar-i Türk

TİKA’dan İşkodra’ya Kardiyoloji ve Yoğun Bakım Ünitesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Osmanlının Balkanlar’da son terk ettiği şehir olan İşkodra Hastanesi’ne Kardiyoloji Bölümü’ne Yoğun Bakım Ünitesi kuruldu. TİKA, İşkodra Bölge Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Yoğun Bakım Ünitesi kurulumuna verdiği destekle Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Arnavutluk’un kuzeyinde bulunan İşkodra Bölgesi Hastanesi yetkilileri tarafından kardiyoloji bölümünde Angineografia uygulamasına başlanacağı […]

Bu Haber 20 Aralık 2015 - 19:18 'de eklendi ve 1060 kez görüntülendi.

TİKA’dan İşkodra’ya Kardiyoloji ve Yoğun Bakım Ünitesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Osmanlının Balkanlar’da son terk ettiği şehir olan İşkodra Hastanesi’ne Kardiyoloji Bölümü’ne Yoğun Bakım Ünitesi kuruldu.

TİKA, İşkodra Bölge Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Yoğun Bakım Ünitesi kurulumuna verdiği destekle Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi.

Arnavutluk’un kuzeyinde bulunan İşkodra Bölgesi Hastanesi yetkilileri tarafından kardiyoloji bölümünde Angineografia uygulamasına başlanacağı belirterek ihtiyaç duyulan malzemelerin temin edilmesi TİKA’dan talep edildi.  Mevcut uygulama için gerekli olan; İzleme Sistemi  (hasta ve merkez monitörü), Aspiratör, Defribilatör, Pacemaker (kalp pili), Vantilatör CPAC, İnfüzyon pompaları ve ECG cihazı temin edilerek yetkililere teslim edildi. Böylelikle hastanenin tedavi hizmetinin daha modern bir şekilde gerçekleşmesine önemli ölçüde destek sağlandı.

tika işkodraProje vesilesiyle düzenlenen törene; Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Sağlık Bakanı İlir Beqaj, Türkiye Tiran Büyükelçiği Müsteşarı Gül Sarıgül, İşkodra Valisi Taulin Radovani, TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin, Hastane Müdürü Dhurata Oruçi, Kardiyoloji Bölümü Şefi Dr. Edi Smajlaj,  bölge milletvekilleri ve yetkilileri katıldı.Törene katılan Başbakan Rama ve diğer katılımcılar,hastanedeki hizmetin daha iyi bir şekilde verilecek olmasından dolayı memnuniyetlerini belirterek TİKA’ya teşekkür ettiklerini ilettiler.

Törende ayrıca başta sağlık alanındaki faaliyetler olmak üzere Arnavutluk’a yönelik faaliyetlerinden dolayı TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin’e Başbakan Edi Rama tarafından ‘Teşekkür Plaketi’ takdim edildi.

Gerçekleşen projeyle yıllardır yatırımın yetersiz olduğu hastanede Kardiyoloji Bölümüne Yoğun Bakım Ünitesinin Kurulumu ile sağlık hizmet kalitesinin yükseltilmesine, daha modern standartlarda ve iyi şartlarda sağlık hizmeti verilmesine katkıda bulunuldu.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal