Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Kardeş 50 Milyon Borç İstedi !

Tarım alanındaki ödemeler nedeniyle sıkışıklık yaşayan KKTC, Türkiye’den “50 milyon TL ödünç” istedi. Ankara ise, öncelikle gerekli tarım reformlarının yapılmasında ısrarlı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, tarımda  yaşanan ödeme sıkıntıları nedeniyle Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’den, “2016 yılı içerisinde geri ödemek şartıyla” 50 milyon TL ödünç istedi. Ankara’nın yaklaşımı ise, gerekli […]

17 Aralık 2015 - 1:20 'de eklendi ve 952 kez görüntülendi. A+A-

Kardeş 50 Milyon Borç İstedi !

Tarım alanındaki ödemeler nedeniyle sıkışıklık yaşayan KKTC, Türkiye’den “50 milyon TL ödünç” istedi. Ankara ise, öncelikle gerekli tarım reformlarının yapılmasında ısrarlı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, tarımda  yaşanan ödeme sıkıntıları nedeniyle Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’den, “2016 yılı içerisinde geri ödemek şartıyla” 50 milyon TL ödünç istedi. Ankara’nın yaklaşımı ise, gerekli reformlar yapılmadan bir adım atılmaması yönünde oldu.
Milliyet’in edindiği bilgilere göre “ödünç para” isteği, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Kıbrıs’ı ziyaretinde gündeme geldi. Kahraman’a eşlik eden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, başta suyun yönetimi konusundaki krizlerin aşılması ile ilgili olarak iktidardaki Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. Talat’a Başbakan Ömer Kalyoncu da eşlik etti.

‘Geri ödeyeceğiz’

Söz konusu görüşmede, KKTC’nin tarım alanında yaşadığı ekonomik sıkıntı da gündeme geldi. Talat, arpa ve buğday ödemeleri için acil 50 milyon TL’ye ihtiyaçları olduğunu anlattı.

Türkeş’den “50 milyon TL’yi ödünç olarak” istediklerini anlatan Talat’ın, paranın geri ödemesini 2016’da gerçekleştireceklerini söylediği öğrenildi. Türkeş ise konuyla ilgileneceğini ifade ederken, KKTC’de tarım alanındaki reformların yapılması gereğini de ortaya koyduğu belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre Ankara, ödünç olarak talep edilen 50 milyon TL’nin verilmesine soğuk bakıyor. Ankara, 3 yıldır gerçekleştirilmeyen tarım reformunun ivedi gündeme alınmasında ısrar ediyor.

Ankara, reform adımlarının atılmaya başlanmasıyla birlikte yardım kaynaklarını açmayı planlıyor. Bu çerçevede, KKTC’nin Tarım Reform Paketi için ayrılan yaklaşık 200 milyon TL’den ödemeler yapılmaya başlanacak.

Yapı sürdürülemez

Milliyet’in sorularını yanıtlayan Tarım Bakanı Erkut Şahali de, KKTC’nin paradan önce reforma ihtiyacı olduğunu kaydetti. Şahali, “İlla para koparalım noktasında değiliz” ifadesini kullandı.

Tarım alanında mutlaka reform yapmaları gerektiğinin altını çizen Şahali, “Böyle devam ederse, tarım sürdürülebilir durumda değildir” dedi. Bu ay sonunda tarım reformunu açıklayacaklarını anlatan Şahali, bununla birlikte “reform konusunda geç kalındığı”na da işaret etti. Türkiye’den gelen suyun da tarım alanlarına ulaşmasıyla büyük bir kazanç oluşacağına dikkati çeken Şahali, “Su, tarım için çok önemli” dedi.

 30 milyon tükendi

Ankara’nın, daha önce de tarım için Ziraat Bankası aracılığıyla KKTC’ye 30 milyon TL “emanet” arpa-buğday fonu sağlamış,  2013 yılına kadar iktidardaki KKTC hükümetleri arpa ve buğdaya ilişkin ödemelerini bu fondan yapmış, bunların satışının ardından da parayı yerine koymuştu. Ancak 2013’ten sonra bu paranın “sıfırlandığı” ve yerine konulmadığı, Ankara’nın da buna sert tepki gösterdiği belirtiliyor.

Öte yandan Ankara’nın KKTC için hazırladığı son ekonomik raporda, KKTC hükümetlerinin gerekli reformları yapmaları gerektiğine dikkat çekilirken, Ankara’nın verdiği sözlerde durduğu ancak KKTC hükümetlerinin reform adımlarını atmadığı belirtiliyor. Raporda, “Bu durum, ahde vefa ilkesine uymadığı gibi, bir güven sorununa da yol açabilecek niteliktedir” uyarısında bulunuluyor.

Gündem Kıbrıs

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Tarım alanındaki ödemeler nedeniyle sıkışıklık yaşayan KKTC, Türkiye’den “50 milyon TL ödünç” istedi. Ankara ise, öncelikle gerekli tar...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Tarım alanındaki ödemeler nedeniyle sıkışıklık yaşayan KKTC, Türkiye’den “50 milyon TL ödünç” istedi. Ankara ise, öncelikle gerekli tar...

Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize bekliyoruz” Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize be...

Tarım alanındaki ödemeler nedeniyle sıkışıklık yaşayan KKTC, Türkiye’den “50 milyon TL ödünç” istedi. Ankara ise, öncelikle gerekli tar...

Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara Açıyor Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara...

Tarım alanındaki ödemeler nedeniyle sıkışıklık yaşayan KKTC, Türkiye’den “50 milyon TL ödünç” istedi. Ankara ise, öncelikle gerekli tar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri