Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

MAKEDON PİRİNCİNİ AB’YE TÜRK FİRMASI LEVİDİAGRO SATACAK

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan Nikola Gruevski, Devlet Bakanı Furkan Çako,T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Koçana Belediye Başkanı Ratko Dimitrovski, Levidiagro şirketinin Genel Müdürü Ali Müşfik Sözer, TİKA Üsküp Kordinatörü Teoman Tiryaki, MATTO Başkanı Eyüp Kahveci başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı Açılışta bir konuşma yapan […]

15 Aralık 2015 - 3:13 'de eklendi ve 1457 kez görüntülendi. A+A-

MAKEDON PİRİNCİNİ AB’YE TÜRK FİRMASI LEVİDİAGRO SATACAK

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan Nikola Gruevski, Devlet Bakanı Furkan Çako,T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Koçana Belediye Başkanı Ratko Dimitrovski, Levidiagro şirketinin Genel Müdürü Ali Müşfik Sözer, TİKA Üsküp Kordinatörü Teoman Tiryaki, MATTO Başkanı Eyüp Kahveci başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı

Açılışta bir konuşma yapan Makedonya Başbakanı Gruevski, hükümet olarak yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek adına birçok çalışma yaptıklarını söylerken, bunların meyvelerinden birinin de Levidiagro tesisleri olduğunu kaydetti.

Levidiagro-1Fabrikanın yüksek kalitede üretim yaparak Makedonya pirincini Avrupa pazarına ihraç edecek olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Gruevski, “En önemli şeylerden biri de bu fabrikanın Koçana’daki pirinç üreticilerine iyi bir gelecek sunması. Şirket, birçok üreticiyle pirinç alımı konusunda anlaşmaya varmış ki bu Koçana’daki pirinç üretimi için ileriye dönük çok önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Makedonya’nın gerçek dostunun Türkiye olduğunu ifade ederken, ilişkilerin her alanda gelişmesini istediklerini söyledi. İşadamlarının yatırım yapmadan önce kar ve yatırım güvenliği gibi iki faktöre baktıklarını belirten büyükelçi Şölendil, Türkiyeli işadamlarının Makedonya’ya yatırım yapmalarında üçüncü bir faktörün ise iki ülke arasındaki dostane ilişkiler olduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Şölendil, TİKA’nın Makedonya’da hayata geçirdiği birçok projeden biri olan pirinç kalitesi ve veriminin arttırılması projesinin bölgede bu tarımcılık dalının yeniden eski günlerine dönmesinde büyük bir önemi olduğunu vurguladı.

Levidiagro şirketinin Genel Müdürü Ali Müşfik Sözer, Makedonya’nın oldukça kaliteli bir pirince sahip olduğunu ve yatırımlarının ülkedeki bu tarımcılık dalını geliştirmeye yönelik olduğunu söyledi. Sözer, yapacakları üretimle hem yerli pazara hem de Avrupa’ya satış yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Sözer ayrıca Makedonya-Türkiye Ticaret Odası’nın (MATTO), Türkiyeli yatırımcıları Makedonya’ya getirmek için büyük bir çaba sarfettiğini belirtti.

Dört milyon avro değerindeki yatırımla, Levidiagro bölgedeki en büyük pirinç fabrikası olarak göze çarpıyor. Eski “Jito Oriz” fabrikasında yapılan yatırımla son teknoloji kullanılan fabrikada, yıllık 36 bin ton pirinç üretimi yapılacak. Fabrikada 100’den fazla kişinin çalışması beklenirken, daha şimdiden Arnavutluk, Kosova, Sırbistan ve Türkiye’ye satış yapmak için görüşmelere başlanmış durumda.

İlk Adımları Mahmut Çevik Attı

Levidiagro-2Dönemin TİKA Üsküp Koordinatörü şimdi ise Tika Balkanlar ve Doğu Avrupa (BADA) Daire Başkanı Mahmut Çevik’in büyük emeğiyle başlatılan görüşmeler sonucunda, “Pirinç kalitesi ve verimliliğini arttırma” projesinde ilk adımlar atıldı. TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve daha sonra Üsküp Koordinatörü olan Teoman Tiryaki’nin emekleriyle proje hayata geçirildi.

İlk aşamada Türkiye’den 15 pirinç çeşidinden 30 ton tohum getirilerek bölgedeki toprağa en uygun olan tohumlar belirlendi ve daha sonra seri üretime geçildi. Bu şekilde pirinç üreticilerinin artan kaliteye bağlı olarak yaptığı satışlar artarken, bölge ekonomisi de canlandı.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri