Diyar-i Türk

MAKEDON PİRİNCİNİ AB’YE TÜRK FİRMASI LEVİDİAGRO SATACAK

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan Nikola Gruevski, Devlet Bakanı Furkan Çako,T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Koçana Belediye Başkanı Ratko Dimitrovski, Levidiagro şirketinin Genel Müdürü Ali Müşfik Sözer, TİKA Üsküp Kordinatörü Teoman Tiryaki, MATTO Başkanı Eyüp Kahveci başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı Açılışta bir konuşma yapan […]

Bu Haber 15 Aralık 2015 - 3:13 'de eklendi ve 1476 kez görüntülendi.

MAKEDON PİRİNCİNİ AB’YE TÜRK FİRMASI LEVİDİAGRO SATACAK

Makedonya’nın pirincini Avrupa’ya ithal edecek olan Türk markası Levidiagro’nun resmi açılışı Koçana şehrinde yapıldı.Açılışa,Başbakan Nikola Gruevski, Devlet Bakanı Furkan Çako,T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Koçana Belediye Başkanı Ratko Dimitrovski, Levidiagro şirketinin Genel Müdürü Ali Müşfik Sözer, TİKA Üsküp Kordinatörü Teoman Tiryaki, MATTO Başkanı Eyüp Kahveci başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı

Açılışta bir konuşma yapan Makedonya Başbakanı Gruevski, hükümet olarak yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek adına birçok çalışma yaptıklarını söylerken, bunların meyvelerinden birinin de Levidiagro tesisleri olduğunu kaydetti.

Levidiagro-1Fabrikanın yüksek kalitede üretim yaparak Makedonya pirincini Avrupa pazarına ihraç edecek olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Gruevski, “En önemli şeylerden biri de bu fabrikanın Koçana’daki pirinç üreticilerine iyi bir gelecek sunması. Şirket, birçok üreticiyle pirinç alımı konusunda anlaşmaya varmış ki bu Koçana’daki pirinç üretimi için ileriye dönük çok önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Makedonya’nın gerçek dostunun Türkiye olduğunu ifade ederken, ilişkilerin her alanda gelişmesini istediklerini söyledi. İşadamlarının yatırım yapmadan önce kar ve yatırım güvenliği gibi iki faktöre baktıklarını belirten büyükelçi Şölendil, Türkiyeli işadamlarının Makedonya’ya yatırım yapmalarında üçüncü bir faktörün ise iki ülke arasındaki dostane ilişkiler olduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Şölendil, TİKA’nın Makedonya’da hayata geçirdiği birçok projeden biri olan pirinç kalitesi ve veriminin arttırılması projesinin bölgede bu tarımcılık dalının yeniden eski günlerine dönmesinde büyük bir önemi olduğunu vurguladı.

Levidiagro şirketinin Genel Müdürü Ali Müşfik Sözer, Makedonya’nın oldukça kaliteli bir pirince sahip olduğunu ve yatırımlarının ülkedeki bu tarımcılık dalını geliştirmeye yönelik olduğunu söyledi. Sözer, yapacakları üretimle hem yerli pazara hem de Avrupa’ya satış yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Sözer ayrıca Makedonya-Türkiye Ticaret Odası’nın (MATTO), Türkiyeli yatırımcıları Makedonya’ya getirmek için büyük bir çaba sarfettiğini belirtti.

Dört milyon avro değerindeki yatırımla, Levidiagro bölgedeki en büyük pirinç fabrikası olarak göze çarpıyor. Eski “Jito Oriz” fabrikasında yapılan yatırımla son teknoloji kullanılan fabrikada, yıllık 36 bin ton pirinç üretimi yapılacak. Fabrikada 100’den fazla kişinin çalışması beklenirken, daha şimdiden Arnavutluk, Kosova, Sırbistan ve Türkiye’ye satış yapmak için görüşmelere başlanmış durumda.

İlk Adımları Mahmut Çevik Attı

Levidiagro-2Dönemin TİKA Üsküp Koordinatörü şimdi ise Tika Balkanlar ve Doğu Avrupa (BADA) Daire Başkanı Mahmut Çevik’in büyük emeğiyle başlatılan görüşmeler sonucunda, “Pirinç kalitesi ve verimliliğini arttırma” projesinde ilk adımlar atıldı. TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve daha sonra Üsküp Koordinatörü olan Teoman Tiryaki’nin emekleriyle proje hayata geçirildi.

İlk aşamada Türkiye’den 15 pirinç çeşidinden 30 ton tohum getirilerek bölgedeki toprağa en uygun olan tohumlar belirlendi ve daha sonra seri üretime geçildi. Bu şekilde pirinç üreticilerinin artan kaliteye bağlı olarak yaptığı satışlar artarken, bölge ekonomisi de canlandı.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal