Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

TÜRKİYE- RUSYA GERİLİMİ VE TÜRK DÜNYASI

Gerek Azerbaycan, gerekse bölgedeki diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmelerinin ardından Türk dünyasında ilişkiler istenilen şekilde gelişti mi? Yoksa bu süreç Türk Dünyası arasında hayal kırıklıkları yaşanmasına neden oldu mu? Dünü bilmek, bugünü anlamak ve geleceği görebilmek hepimiz için önemlidir. Türkiye’nin 1991 yılından itibaren özellikle Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan ile daha yakın ilişkiler […]

14 Aralık 2015 - 19:59 'de eklendi ve 726 kez görüntülendi. A+A-

TÜRKİYE- RUSYA GERİLİMİ VE TÜRK DÜNYASI

Gerek Azerbaycan, gerekse bölgedeki diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmelerinin ardından Türk dünyasında ilişkiler istenilen şekilde gelişti mi? Yoksa bu süreç Türk Dünyası arasında hayal kırıklıkları yaşanmasına neden oldu mu?

Dünü bilmek, bugünü anlamak ve geleceği görebilmek hepimiz için önemlidir.

Türkiye’nin 1991 yılından itibaren özellikle Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan ile daha yakın ilişkiler içerisinde olduğunu gözlemledik. Elbette işin önemli noktasıdır duygusal yakınlık. Ancak bunu sağlamlaştırmak veya pekiştirmek için somut projeler gerçekleştirildi mi?

İkisinin de dengeli bir şekilde olması gerektiğine inanmaktayım. Her daim hem duygusal ilişkileri geliştirmeli, hem de somut projeler için adımlar atılmalı. Çünkü uluslararası ilişkilerde duygusallığa yer olmadığını görüyoruz.

Gerçekçi olmalıyız. Yıllarca, “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar” ve “21. Yüzyıl Türk Yüzyılı olacak” gibi sloganlar hayata geçirilmemiş, lafta kalmıştır.

Daha önceki dönemlere bakıldığında bugün beklenen şekilde, Türkiye tarafından Türk Cumhuriyetlerine yönelik somut adımların atılmaya başlandığını görüyoruz. Hatta abartmış olmayayım ama Türklüğün yaşatıldığı başka başka coğrafyalarda yapılması gerekenler de daha somut halde şimdilerde.

Evet, önümüzdeki süreçte daha realist politikalara ihtiyaç olacak. Özellikle son yaşanan gelişmeleri gördükçe buna inancımız daha da artmıştır. Türkiye’nin bulunduğu konumdan dolayı her an ateşin içine atılmaya çalışılabilir. Bu tarihte böyle oldu, bugün de böyle, yarın da böyle olacaktır.

Son gelişmelere baktığımızda Türkiye kendini en azından Ortadoğu’da söz sahibi göstermek için doğru çıkışlar yaptı diyebiliriz. Rusya sadece turist açısından Türkiye’nin ekonomisine zarar verebilir, o kadar.  Ancak iyi ilişkiler de mutlaka sağlanmalı. Ortak nokta bulunmalıdır. Diplomasi yolu ile konu çözülmelidir.

Örneğin Türk Dünyasının UNESCO’su olan TÜRKSOY’la ilgili Rusya’nın ilişkileri durdurma kararı oldukça acımasız ve ağır. Çünkü bu kararla sadece Türkiye’yi cezalandırmamış, adeta Türk Dünyasını ve kendine bağlı Türkleri de cezalandırmıştır. Tacikistan Türk Cumhuriyeti krizin ilk kurbanı oluyor ve Yunus Emre Enstitüsü çalışmaları rektörün talimatıyla durduruluyor.

Kin ve öfke bitmek bilmiyor anlaşılan adamlarda. Bu neyin intikamı ey Rusya? Boşuna mı demiş Akif; “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.” Yoksa Azerbaycan’la Türkiye arasındaki yakınlaşma sana çok mu dokundu? Ve bu ilişkiye sen bir dinamit koydun !

Kısa ve orta vadede Rusya ile ilişkilerin önceki düzeye dönemeyeceğini söyleyen uzmanlar da var.

Yaşanan bu gelişmelerde merak ettiğim konuların başında Türk Cumhuriyetlerinin yaşanan gelişmeler karşısındaki duygu ve düşünceleridir.  En azından KKTC Dışişleri bakanının bu konudaki düşüncelerini çok merak ediyorum. Yoksa kendileri açıklama yaptı da biz mi işitmedik.

Umarım olanlar en iyi şekilde değerlendirilip ilişkiler daha çok gerilmeden son bulur.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Gerek Azerbaycan, gerekse bölgedeki diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmelerinin ardından Türk dünyasında ilişkiler ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Gerek Azerbaycan, gerekse bölgedeki diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmelerinin ardından Türk dünyasında ilişkiler ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Gerek Azerbaycan, gerekse bölgedeki diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmelerinin ardından Türk dünyasında ilişkiler ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Gerek Azerbaycan, gerekse bölgedeki diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmelerinin ardından Türk dünyasında ilişkiler ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri